Kısadevre Hakkında...

Malzemenin yalnızca ismine güvenip,bu direnç deneylerini cesaretle yapabilmeniz hem tehlikeli,hem de şaşırtıcıdır.Rezistans olacak her malzemenin,mutlaka belirli bir yüzde karışım oranı vardır ve siz yalnızca ataş ni-krom'dan yapılmış ve şu sayıda seri bağlarsam 220 volt ac.ye dayanır şeklinde düz mantıkla bu deneyleri yapmamanız gerekirdi.Örneğin bir ni-krom rezistansta,belirli yüzde değerleri,alaşım olarak beraberce dökülüp,bu oran tutturulunca,malzeme kafes yapısında,atomların geçişine direnç gösterip,elektron hızları (Voltajı) düşüp,çıkış ucundan 220 volt ac. de yavaşlamış,enerjisi bitmiş ve kısa devre yapamayacak duruma gelmiş olarak çıkarlar.Bu yavaşlatılma ve voltaj düşümü (Direnç olayı) ancak malzemelerin belirli bir oranlarında olur,o oran nikel ve krom için,ataş örneğindeki gibi,rezistans için düşünülmediyse eğer,tıpkı bir düz bakır tel,çivi gibi,alaşımlanmamış gibi, direk akımı geçirip(Kısa devre yaptırıp), sigortaya ve direkteki bağlantılara zarar verir doğal olarak.Film dirençlerde de çok çeşitli malzeme karışımları harman yapılıp film şeklinde ve çok ince katman halinde bir porselen yanmaz çubuğa kaplanır.Yani direnç olayı oldukça hassas olan bir konudur,atomların kafes yapısındaki yapılanmalarıyla,oluşumlarıyla ilişkilidir.

Grafite(Yumuşak karbon allotropu) az veya çok kil katılarak oluşturulan kurşun kalem de elektriği bir direnç gibi iletmeyebilir,kil oranına göre,elektrolizde kullanılan karbon(Saf grafit) çubuklar kadar da iletken olup,220 volt ac. de 500 taneyi de seri bağlasanız yine kontak olmasına,kısa devre akımının aşırı oranda da geçmesine neden olabilir.Bu oranların alaşımlanarak ayarlanabilmasi,direnç oluşturan atomik kafes yapısının oluşturulması amacıyla,çok hassas ve bilimsel hesaplarla bu işlem olur.Keşki ölçüm yapmadan önce,örneğin seri bağlı 100 ataşın omajını ohm. ölçerle ölçüp o şekilde prize takabilseydiniz.

Ben tamir ettiğim tüm elektrikli cihazları,basit olsun veya çok karmaşık bir elektronik devre olsun,cihazı fişe takmadan önce mutlaka omaj olçümünü yapar,düşük omajlı veya 0 omajlı durumda,bir kısa devreden şüphelenip devreyi en yeni baştan incelerim.Çalıştırmadan evvel yapılan son kontroller kanımca son derecede önemlidir,çünkü bizler neticede insanız her an her yerde,her çeşit hatayı,unutarak,yanlış düşünerek,yanlış şekilde devreyi hesaplayarak veya elimizde olmayan malzeme hataları nedeniyle,devrelerin içinde son anda yaşanan,istenmeyen sürpriz gelişmeler nedeniyle de yapabilmemiz,her zaman çalıştırmadan önce mutlaka son omaj kontrolünü yapmamız güvenlik amaçlı olarak büyük önem taşır ve mutlaka yapılması gerekir.Kolay gelsin.

Verdiğiniz Bilgiler İçin Çok Teşekkür Ederim. Birdahaki sefere ölçüp deneyeceğim..

Tel ısınınca direnci yükselir..

Bildiğim İyi Oldu Teşekkür Ederim....

dış hatta gecmiş olsun dıyelım :))

:)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn. kocaeli klimacı sizi daha önce kısa devre konusunda çok uyardığımı hatırlıyorum:)

Sn. kocaeli klimacı sizi daha önce kısa devre konusunda çok uyardığımı hatırlıyorum:)

Sn.AlpernBugra Hocam ; Keşke Dinleseymişim sizi Diyorum Şimdi de :) Aslında Uyarınızı Dikkate Aldım Fakat ''Birşey Olmaz'' Mantığıyla Harekete Geçtim ve Cevabımı Aldım:)

Ama Bir Daha Asla Denemem :) Uyarı içinde çok teşekkür ederim :) yoksa daha kötü şeyler de olabilirdi Sayenizde Tehlikeli İşlere Son Vermiş Oldum :):)

Bende farklı bir uyarıda bulunayım. Verilmiş sadakan varmış. bence hemen bir sadaka daha ver. mağlum ;

Sadaka ömür uzatır... !!!

çıkan ışık dediğiniz gibi direkteki nötr klemensinden çıkmış gevşek olduğu için genelde tedaşçılar nötre pek önem vermez iki aboneyi veya 3 aboneyi birbirine bağlar veya direk kobloyu iletkene sarar

Merhaba Bugün Ataş Nikel Krom Olduğu İçin 30 tane seri bağlayarak ISıtmayı düşündüm (220v)

Elektriği Verdim. Fakat Elektrik Direğindeki İzolatörden Kıvılcım ve Patlama Sesi Geldi..

Ayrıca Priz de Resmen Lamba Gibi Işık Çıktı İçinden..

En Alttaki İzolatörde Oldu Bu Durum. Sanırım Nötr bu..

Elektrik Direğindeki Kabloda da grileşme oldu. rengi açıldı biraz..

Nasıl Oldu da Elektrik Direğine Kadar gitti ?

Sigorta Gereğinden Fazla Değil 20 A

Teşekkürler...

Sn. Kocaeliklimacı; Elektrik direğini nereden gördünüz o esnada bunu merak ettim :) Saygılar.

Bende farklı bir uyarıda bulunayım. Verilmiş sadakan varmış. bence hemen bir sadaka daha ver. mağlum ;

Sadaka ömür uzatır... !!!

Gerçekten Dediğiniz Gibi Verilmiş Sadakam Varmış..

çıkan ışık dediğiniz gibi direkteki nötr klemensinden çıkmış gevşek olduğu için genelde tedaşçılar nötre pek önem vermez iki aboneyi veya 3 aboneyi birbirine bağlar veya direk kobloyu iletkene sarar

Aynen dediğiniz gibi 2 aboneyi bağlamışlar...

Sn. Kocaeliklimacı; Elektrik direğini nereden gördünüz o esnada bunu merak ettim :) Saygılar.

Direk Hemen Evin Önünde.. Ataş Cızırtı Yaptı,Hemen Sonra Direkten ''Çat-Pat'' Sesler Geldi O sayede gördüm :))

Forum istatistikleri

Konular
128,336
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri