Klima topraklama sorunu (Toprak-Faz arası 110V)

Klima montajından sonra elektrikçi gelip elektrik bağlantısını yaptı, klima çalışmasında fonksiyonel bir sorun henüz görülmedi. Fakat cihazda elektrikle ilgili bir sorun var, detaylarını anlatıyorum aşağıda. Bilgisi olan varsa ne yapmak gerekli açıklayabilir mi?

Klima prize direk bağlı paralel hatla, prizden sonra klimaya giden faz hattı üzerinde de 20A bir sigorta var.
Klima sigortası kapalıyken prizde:
Faz-Nötr: 220V
Faz-Toprak: 220V
Nötr-Toprak: 1-2V (kısa devre değil, sadece 0V'a yakın bir değer)
(Sadece fazda kontrol kalemi yanıyor.)

Klima sigortası açılınca:
Faz-Nötr: 220V
Faz-Toprak: 110V
Nötr-Toprak: 110V
(Fazda kontrol kalemi yanıyor, ama toprakta da az da olsa yanıyor, toprak kaçağı [ölü elektrik] var dediler. Servis prize direk yani sigortasız bağlayınca, hatta başka prize bağlayınca da aynı durumu gördü. Cihazda elektrik çarpması veya kıvılcım gibi bir durum şimdilik yok)

Yepyeni alet için böyle sorunlu kullanıp garantisi bitince oluşabilecek elektrik hatasından aleti çöpe atmak zorunda kalmak istemiyorum. Bu durumda prize başka bir alet kesinlikle takmıyorum, ama sorunun ne olduğu bile henüz tam anlaşılamadı. Fabrikadan bilgi alınması gerektiğini söyledi teknik servis. Ünitede bir hata olma ihtimali nedir? Bu hata şundan olur, şu yapılması lazım veya bunu gördüm şöyle çözülür diye bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Burda bir çelişki vardır. Faz nötr 220 tamam faz toprak 220 yalnış toprak nötr 0 olması hepten yalnış tabiatına aykırı. Şimdi toprak nötr 0 ise o tesisatta topraklama değil sıfırlama vardır. Yani nötrle toprak birbirne bağlıdır. Sigorta açınca 110 oluyorsa ki benim görüşüm bağlantıda yalnışlık vardır seri bağlantı gibi.

Burda bir çelişki vardır. Faz nötr 220 tamam faz toprak 220 yalnış toprak nötr 0 olması hepten yalnış tabiatına aykırı. Şimdi toprak nötr 0 ise o tesisatta topraklama değil sıfırlama vardır. Yani nötrle toprak birbirne bağlıdır. Sigorta açınca 110 oluyorsa ki benim görüşüm bağlantıda yalnışlık vardır seri bağlantı gibi.

Elimde şu anda multimetre yok ama Toprak-Nötr 0'a yakın diye hatırlıyorum, 1-2 Volt olabilir. Yani kontakt modunda alet Toprak ile Nötre tutulunca ses çıkarıyor veya bunlar birbirine bağlanmış demek istemedim. Sadece aralarında yüksek bir gerilim yok, zaten olması gerektiği gibi. Eğer Toprak ile Nötr bağlı olsa, klima sigorta açılınca ikisinde de kontrol kalemi ışığı yanması lazım, Nötrde yanmıyor üstte söylediğim gibi.

Prize bağlantı seri değil paralel, bağlantının kendisinde sorun görmedi servis de elektrikçi de. Zaten başka prize direk takınca da aynı sorun var.

merhaba binada muhtemelen siz toprak ve nötr bağlı diyorsanız kaçak akım rölesi yok anlamına gelir buda binanız çok eski yada elektrik altyapısı eksik anlamındadır . Burda yapılması gereken şu klimanın kendine ait bir sigortası olmalı klimaya en yakın yerden buatan yada prizden hat çıkartılarak uygun amper değerinde sigorta konulmalı prizden kullanılmamalıdır. ikinci yapılması gereken çekilen hatta 220 v-200 volt aralığında enerjinin gelip gelmediği sonra multimetre ile toprak nötr arasında kısa devre varsa gerçek nötr hattını bulup klimaya bağlamak.bu aşamalardan sonra sorun varsa cihazdan kaynaklanıyor demektir.

merhaba binada muhtemelen siz toprak ve nötr bağlı diyorsanız kaçak akım rölesi yok anlamına gelir buda binanız çok eski yada elektrik altyapısı eksik anlamındadır . Burda yapılması gereken şu klimanın kendine ait bir sigortası olmalı klimaya en yakın yerden buatan yada prizden hat çıkartılarak uygun amper değerinde sigorta konulmalı prizden kullanılmamalıdır. ikinci yapılması gereken çekilen hatta 220 v-200 volt aralığında enerjinin gelip gelmediği sonra multimetre ile toprak nötr arasında kısa devre varsa gerçek nötr hattını bulup klimaya bağlamak.bu aşamalardan sonra sorun varsa cihazdan kaynaklanıyor demektir.

Binanın ve prizin elektrik tesisatı sağlam. Kaçak akım rölesi sigorta kutusunda var ve sorunsuz çalışıyor.

Söylediğim gibi klimaya en yakın prizden paralel hat alınarak elektrik götürüldü, ve 20A sadece klimaya ait sigorta var bu hatta. Prize direk bağlı değil, servis sadece kontrol amaçlı kısa süreli direk bağladı. Kısa devre olsa klima bağlanmadan da böyle bir sorun görülmesi lazım. Klima sigortası kapalıyken prizde başka bir sorun yok, tesisat normal görünüyor. Nötr ve Toprak bağlı değil, sadece aralarında yüksek bir gerilim yok.

Merhaba. Bu söylediğiniz durum monofaze jeneratörlerin 2 ucu topraksız olarak faz ve nötr ucunun toprağa göre 110 volt okunması olayına çok benziyor. Prizdeki ölçümlerinden toprak hattınızın ve nötr noktasının veya barasının bağlantsının oldukça iyi olduğu görülüyor. Tek sıkıntı klimanın topraklı priz-fişle olan bağlantısından sonra, prizden gelen topraklama hattının kliamaya bağlanmayıp ya gelmemesi, ya da fişteki toprak kablosunda bir iç sıkıntı olmasıdır. Böyle bir sıkıntıda klima metal gövdesinde statik (ölü) elektrik birikir, faz ve nötr ucunun topraksız ve sadece duvardaki betondan olan kısmi bir topraklamayla 110 volt değerinin okunması ancak böyle açıklanabilir. Klima metal gövdesi eğer evinizdeki sağlıklı toprak hattından gelen bir topraklama kablosuyla çok sağlıklı topraklansaydı eğer bu değerleri (110 volt gibi) okuyamazdınız. Prizden alınan faz, nötr ve toprak kablosu üçlüsünden sadece toprak kablosu bağlantısında, bu topraklı fişin iç elektrik bağlantısında, fişteki toprak iletkeninin temasında veya bu kablo iletkenlerinden topraklama kablosunda direk sıkıntı (iç kopukluk) olabilir. Detaylı incelemeyi bu açıdan yapın. Kolay gelsin.

Gerilimleri nereden (hangi noktadan) ölçüyorsunuz? Mümkünse çok basitte olsa bir çizim yapabilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri