Küçük parçalar yapmak için

ibora

Usta Üye
Arkadaşlar evdeki atelyeme küçük parçalar yapmak için Optimum BF20L vario modeli freze aldım. Bu makina ile ilgili görüşleriniz nelerdir, kullananlar varsa bilgi verebilirler mi?

öncelikle makinan hayırlı olsun
şuana kadar görüş yazan olmadığına göre iş sana düşüyor
sen görüş yaz
makinayı kullandıkdan sonra görüş ve önerilerini hakkaten merak ediyorum
hassasiyeti nedir ,
gürültüsü
sevmediğin yönleri
takım değişimi nasıl kolay oluyormu
digitali varmı ?
vs vs
teşekkürler...

[video=youtube;GNi_ca4-Cow]http://www.youtube.com/watch?v=GNi_ca4-Cow[/video]

[video=youtube;zouMLHFkB78]http://www.youtube.com/watch?v=zouMLHFkB78[/video]

Hocam ben de bu makinayı 4 eksen CNC'ye çevirmek istiyorum.
Bu konuda fazla bir tecrübem yok. Ancak internetten araştırdığımda pekçok değişik şekilde yapılmış olduğunu gördüm.
Aklımdan geçenler şunlar:
1- Mach 3 kullanacağım. Ancak araştırdığımda bu program için bilgisayarımda paralel port olması gerektiğini gördüm. (belki yanlış biliyorum) Bu programı USB'den kullanabilirmiyim? Eğer Paralel portu kullanmam zorunluysa USB-Paralel çevirici ile bu sorunu çözebilirmiyim? (malum laptoplarda paralel port yok)
2- Bir firma ile görüştüğümde bana şu motoru ve bu motora uygun sürücüyü önerdi: http://jnker.com/equipment/step_pdf/Seriya-GD86STH-1.8--34-35.pdf Siz ne düşünüyorsunuz? Motor küçük yada fazla mı büyük?
3- Hassasiyeti artırmak için triger kayış kullanmalımıyım, yoksa motoru direkt bir kaplinle mile mi adapte edeyim?
Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Tecrübeli arkadaşların önerilerini bekliyorum.

Ha birde Mach 3'ten başka önerebileceğiniz programlar var mı?

Aşağıdaki başlıkdaki tüm bölüm ve tüm yazıları üşenmeden oku.
Sorularının tümünü , şekillerle belgelerle açıklanmış olarak bulacaksın.
Ayrıca ilerleyen zaman içerisinde soracağın sorularında cevabını bulacağını garanti ederim.

Cnc & Torna | Kontrolkalemi.Com Otomasyon Forumu

Eveeeet CNC'ye çevirme işlemi sonuna geldi gibi birşey. Youtube'a videosunu yükledim ama evden çıkarken aceleyle yüklediğimden emin değilim. İşyerinden de Youtube açılmıyor. Yani kontrol edemiyorum yüklenmiş mi.
Neyse daha sonra linki tekrar yollarım. Yaklaşık 3-4 aydır uğraşıyordum (her ay belli miktarda bir bütçe ayırdığım için bu işe). Breakout kartı ve 36V power supply'ı Ebay'dan aldım. 4.5N step motor kullandım. Yapımda karşılaştığım zorluklar şunlar oldu: *Motorların makinaya adaptasyonu için yaptırdığım parçalar tam istediğim gibi olmadı. *Ebay'dan sipariş ettiğim power supply ın gelmesi 1 aydan fazla sürdü. *Bu benim ilk yaptığım CNC olduğundan ve CNC'ler hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığımdan bayağı bir araştırma yapmak zorunda kaldım. *Mach 3'ün konfigürasyonu sırasında herşey normal görünüyordu, I/O'ları konfigüre ettiğim halde pulse ve dir sinyalleri gelmiyordu. Meğer default olarak tanımlama sayfasında Port 0 geliyormuş, halbuki gerçekte kullandığımız port 1. Düzelttikten sonra düzeldi.
Yaşadığım zorluklar bunlar oldu. Bu ay sırada makinanın mengene ve pens takımlarını alıp deneme amaçlı birşeyler yapmak var.

Selam özel mesaj kutunuz dolu sanırım mesaj gonderemedim. Bende yeni optimum BF20L Vairo aldım bu konuda yardımlarınızı rica edecektim.

makınanızı gorme sansım varmı tecrubelerınızden yararlanmak ıstıyorum acıckası. eger ıst da ısenız. pens ve mengene konsunda yardımcı olurum

- - - Updated - - -

BF20L Vairo bu makınayı merak edıyorum yakından ıncelemk ıcın yardım edıcek bırısı varmı?

Forum istatistikleri

Konular
128,183
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri