Kucuk bir kaynak makinasi

ketanco

Üye
Evde yapacagim ufak tefek hobi projelerim icin (yeni basliyorum) haliyle metal birlestirmek gerekecek zaman zaman. Kucuk bir kaynak makinasi alsam evde calisirmi, uygun olurmu ev elektrigi ile? yada sigortayi mi attirir? Apartmanin sistemine zarar falan mi verir hatta? Yani ozetle olabilirmi yada yapilamazmi? Tavsiyeniz nedir / nelere dikkat etmeliyim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar.
Öncelikle lütfen sakin olun :D
Apartmana falan bişey olmaz hiç sorun yok.
Yeni başlayacaksınız kaynak yapmaya anladığım kadarıyla.
Almışken biraz iyi bir makina olmasını acizane tavsiye ederim çünkü kaynak yapmayı öğrendiğiniz zaman yetersiz bir makina almışım hissini yaşamazsınız.
205 amper civarı inverter kaynak makinası tavsiye ederim.
Ben soyberg marka kullanıyorum çok memnunum.
Magmaweld yine tavsiye edilir.
İnceleyin araştırın karar yine sizin olsun.

öncelikle kolay gelsin. çanta tipi dediğimiz kaynak makinelerinin nerdeyse hepsi Şebeke elektriğinde yani 220/240 volt aralığında çalışır. enerji tüketimleri yani amper kadar çalışır ne olursa olsun standart 16 amper sigortada çok rahat çalışırlar. satın almayı düşündüğünüz marka kesinlikle en ucuz olanı olmasın. ucuz satan zincir mağazalarda satılanlar olmasın. buradan marka vermek çok doğru olmayabilir, neden mi birine güzel gelen diğerine güzel gelmeyebilir. @Mustafa KABADAYI ustamız kendi fikrini belirtmiş. tavsiye ettiği makineler. değerlendirilebilir. (iyi seçimler anlamında) trafolu eski model olmasın da . bu arada tamirci olarak söylüyorum, çooook yeni modelleri tercih etmeyiniz. içim smd malzeme dolu arıza yaptı mı tamir olmuyor.
kullanım tavsiyeleri : bu arada sizi acemi kullanıcı kabul ediyorum (yanılıyor da olabilirim, bir çok amatör ustadan daha güzel kaynak yapabiliyor) elektrotu yapıştırmayın yeter. uzun vadeli kullanırsınız. makineyi açar açmaz kaynağa başlamayın ve işiniz bittikten sonra bir kaç dakika boşta çalışıp makineniz soğusun sonra kapatın.

Merhabalar.
Öncelikle lütfen sakin olun :D
Apartmana falan bişey olmaz hiç sorun yok.
Yeni başlayacaksınız kaynak yapmaya anladığım kadarıyla.
Almışken biraz iyi bir makina olmasını acizane tavsiye ederim çünkü kaynak yapmayı öğrendiğiniz zaman yetersiz bir makina almışım hissini yaşamazsınız.
205 amper civarı inverter kaynak makinası tavsiye ederim.
Ben soyberg marka kullanıyorum çok memnunum.
Magmaweld yine tavsiye edilir.
İnceleyin araştırın karar yine sizin olsun.
Mustafa Hocam, kullandığınız soyberg in içini açtıysaniz elektronik kartin arkalı önlü fotolarini buraya koymanız mümkün mü?

Evde yapacagim ufak tefek hobi projelerim icin (yeni basliyorum) haliyle metal birlestirmek gerekecek zaman zaman. Kucuk bir kaynak makinasi alsam evde calisirmi, uygun olurmu ev elektrigi ile? yada sigortayi mi attirir? Apartmanin sistemine zarar falan mi verir hatta? Yani ozetle olabilirmi yada yapilamazmi? Tavsiyeniz nedir / nelere dikkat etmeliyim?
Bütçe sorun değil ise çok fonksiyonlu bir makine alın (ark kaynağı-plazma-Mig-Tig)

Eğer o kadar para vermem diyorsanız.Stanley/ZX7 türevi Mini inverter kaynak makinesi alabilirsiniz ki ebatları çok çok küçüktür ve ark kaynağı işinizi rahat görür.

Cevaplar icin cok sagolun, ben sadece evde olabilirmi, yada elektrik acisindan olamazmi diye sormustum, ki anladigim kadariyla oluyor, yani herseyden once ona aciklik getirmis oldum, uzerine siz baska bircok sey de yazdiniz sagolun. madem oyle birkac sey daha sorayim - evet tamamen acemiyim, sordugum sorular komik gelebilir buyuk ihtimalle, idare edin artik )///butce sorun degil diyemem ama en ucuzunu almak da illa sart degil. yeterki mantikli birsey olsun ve cok uzun zaman kullanabileyim her turlu proje icin... yapacagim seyler olarak, cok cok buyuk seyler icin degil bu, bazi elektronik mekanik projeleri hadi bilemediniz bahce icin de biraz daha buyuk seyler icin.

acemi sorularimi siralayayim:

-bir kaynak makinasi her turlu metalde kullanilirmi yada ayri ayri mi oluyor

-bir kaynak makinasi kucuk de olsa buyuk seyleri de yapabilirmi (ama daha mi cok vakit alir) yoksa hic yapamazmi? kaynak makinasinin kapasitesi ne ile olculuyor, guc ilemi, yoksa yapabilecegi kaynagin buyuklugu ilemi yada nasil?

-elektrik olarak evde oluyor dediniz ama yinede tam olarak sorayim, en cok kac amper yada volt yada watt vs olmali bir makina, ev elektrigi ile kesin guvenli olarak calisabilmesi icin?

-acikcasi bilgili bir arastirma yapmak icin su an yeterli birsey bilmiyorum. diyelim internette kaynak makinalarina bakiyorum, en dikkat etmem gereken / en onemli birkac ozellik nelerdir - yukarida tarif ettigim amaca gore?

simdiden tesekkurler

benim ilk cevabımı bir daha oku, çanta tipi kaynak makinesi her metali kaynatmaz, demiri demire kaynatırsın ama demir olan dökümü kaynak yapabilmen için elektrot değiştirmen gerekir, sanırım çelik için başka, krom için başka elektrot kullanılır. alimünyumu kaynak yapamazsın sarı bakır gibi metallerde olmaz.
çanta tipi dediğimiz makinelerin nerdeyse hepsi usta işi makinelerdir. uygun ve bilinçli kullanarak gemi bile yapabilirsin.
bu arada evin içinde diyorsun elektrik sorun değil de, odanın tabanı seramik varsayıyorum. orada kaynak yaparsan bırakacağı izler yüzünden hanımdan dayak yiyebilirsin. lütfen maske ve eldiven kullan özellikle maske.
internette baktığın tüm makineler fiyatları özellikleri ne olursa olsun kaynak yaparlar merak etme. çok çok elektrikte faturan biraz şişer başka da sıkıntı olmaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri