Köy aboneliği.

sgececi

Üye
Merhaba. Büyükşehir olmayan bir ilde eski köy evinde bulunan abonelik, eski evin yerine aynı yere ev yapılması suretiyle elektrik eski sayaca bağlanarak enerji verilmiştir. Yaklaşık 1 yildir düzenli fatura da gelmekteyken bir direk yeri değişikliği dilekcesi sebebiyle enerjinin kesileceği söylendi ve proje istenerek yeni abonelik başvurusu istendi.
Direk değişikliği istendiği için mi yokuş yapıldı anlamadım. Görüşlerinizi rica ediyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn.arkaplan gerekli cevabı vermiş. Bende aynı görüşteyim. Ülkemizde sizin yaptığınız şekilde eski evi yıkıp, yerine yenisini yapıp aynı eski sayacı tekrar takıp usulca işini görenler var mı? var. Bu tarz uygulama yasal değil kaçak göçek bir işlemdir. Yetkililerin görevlerini layıkı ile yapmamasından kaynaklanmaktadır. Elektrik şirketi duruma uyanıncaya kadar devam edebilir. ''Kıl kuyruk bir şef '' tabirinizi kınıyorum. O şef layıkı ile görevini yapmış demektir.
Siz hakkınız olmayan bir işlem yapıp, yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış misali üste çıkma yolu arıyorsunuz.
Ama yapacak hiç bir şeyiniz yok. Ok yaydan çıkmış bir kere proje çizilecek ve projeye uygun bir tesisat uygulanıp uygulanmadığı denetlenecek. Zaten olması gereken olacak.

En kısa zamanda ruhsat almaya bakılmalı .

Son düzenleme:
Sn.arkaplan gerekli cevabı vermiş. Bende aynı görüşteyim. Ülkemizde sizin yaptığınız şekilde eski evi yıkıp, yerine yenisini yapıp aynı eski sayacı tekrar takıp usulca işini görenler var mı? var. Bu tarz uygulama yasal değil kaçak göçek bir işlemdir. Yetkililerin görevlerini layıkı ile yapmamasından kaynaklanmaktadır. Elektrik şirketi duruma uyanıncaya kadar devam edebilir. ''Kıl kuyruk bir şef '' tabirinizi kınıyorum. O şef layıkı ile görevini yapmış demektir.
Siz hakkınız olmayan bir işlem yapıp, yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış misali üste çıkma yolu arıyorsunuz.
Ama yapacak hiç bir şeyiniz yok. Ok yaydan çıkmış bir kere proje çizilecek ve projeye uygun bir tesisat uygulanıp uygulanmadığı denetlenecek. Zaten olması gereken olacak.
elektrik projesi var. uygunluk ta sıkıntı yok. tabiki resmi olayı farklı. köy olduğu için çok önemsemedik mimarisini. herkes yıkıp yapıyor.

kıl kuyruk meselesinde kuyruk ifadesi yok :). şefin genel tutumu herkese karşı biraz öyle imiş. akrabalar da muhtar da söyledi. Ben şahsen görmedim. İstanbul'dan yazıyorum.

Son düzenleme:
Bilgileriniz ve ilginiz için teşekkür ederim. Genel olarak eski abonelikten devam edilirmi bilgi amaçlı yazmıştım. Resmiyetten kaçmak haddimize değil, gerekirse yapacağız tabiki. Köy olduğu için ruhsat ve mimari önemsemedik sadece.

Buradan ne desek de varsayım ve tahminlerle ilerliyoruz. Durumu işletmeye sorunuz, aboneliğinizin neden sonlandırıldığını öğrenin. Sonrasında da yapılması gerekenleri sorarsınız.

Sn.sgececi, doğrudur köydeki arkadaşlarınız şef hakkında kıl vs. diyordur. Belki haklıdırlar da. Ama medyada gördüm ,geçtiğimiz haftalarda Uşak'da bir kontrol mühendisi inşaata beton dökülmesi sırasında betona fazladan su karıştırılmasına karşı çıktığı için dövüldü. Sonra da depremde yıkılınca yapışın müteahhitin yakasına. O şef görevinin sınırları dışına çıkıyorsa, insan olamamışsa bu ayrı bir meseledir. İnsanlığında bir anormallik olmayıpta işini hakkınca yapmaya çalışanlarada birer kulp takılmıyor mu? İnsanlık niteliklerine uymayan her kesi ve her yaklaşımı tasvip etmiyorum.
Bazı yetkili tipler vardır, işinin ehli değildir. Ama güçlüden yana bütün kapıları açar. Sürekli türübinlere oynar. Böyle yavşak tiplerde pek sevilir.

@tknsyn ustam, maalesef ne aleyhimize ise o yanlıştır! Hukuk da aynıdır, menfaatimize değilse "hukuksuzdur".
Eski kara düzene alışınca zamanla gelişen standartlara bir türlü ayak uyduramıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri