Köprü diyot

yawuz58

Üye
Merhaba ustalar bir makinede çekme itme motoru var 18 volt, köprü diyot kullanılmış 3 ayda bir bozuluyor kendim almak zorunda kalıyorum bunun yerine 1n4007 kullansak olurmu

Son düzenleme:
IMG_20230914_081142.jpg

Motorun resmi mi diyot un resmimi lazım

1n4007 olmaz. 1 amper bu diyotun akımı.

Görseldeki diyot 50 amper.

Neden yandığını tespit etmek lazım.

Bu motor etiketi nedir, çektiği akim çalışma gerilimi nedir, Çalışma süresi nedir, soğutucu varmi olduğu ortam sıcak mi gibi sorular bilinmesi gerekiyor.

50A olanı 3 ay gidiyorsa, 1n4007, 1 saniye gitmez. Nedenler arastirmali ve 50A lik paralel cuzumler dusunulmemeli. O durumda başka yerden arıza patlak verecektir. Hani, bahsedilmeden önünü alayım dedim.

Sevgili ustam; 1N4007 diyot hiç uygun değil, hem 1 A' lik hem de bir köprü diyot değildir. 18 voltluk selenoidi köprü diyottan sonra 18 volt DC akımla besleyerek mi çalıştırıyorsunuz? Bu selenoid tam olarak kaç amperi çekiyor, DC pensampermetreyle selenodin çekilen amperi için ölçüm yapıldı mı? Selenodin çektiği magnetik çubuğun (rot) bekleme süresi (enerjili haldeyken) çok uzun mu yoksa anlık sürelerle mi selenoid 18 volt ve o anda kaç amperi çekiyorsa enerjili halde beklemede kalıyor? Bu detayları da alırsak neden 3 ayda bir bozulduğuna daha iyi karar verebiliriz.

Resimdeki köprü diyot eğer etiket üzerindeki amper değeri çok fazla geçilip selenodin elektrikle yüklü bekleme süresi çok uzuyorsa bu şartlarla belki bozulabilir. Ortasındaki delikle uygun bir soğutucuya vidalayıp o şekilde mi bu köprü diyot çalışıyor? Bir de selenoidden başka ayni hatta bağlı 18 volt rezistans yükü de var mı? Selenoid açılma ve kapanma anlarında 300-350 volt self indüktansı köprü diyota mutlaka yükler, bunu da düşünüp önlem almak gerekir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
https://html.alldatasheet.com/html-pdf/1373603/EIC/KBPC5010/63/1/KBPC5010.html

Aslında "maximum forward reverse current " değeri 500 volt KBPC 5010 serisi için datasheetinden görülmesine rağmen ters paralel 1N4007 silisyum diyodu köprüden sonra selenoidden önce mutlaka kullanın. 1N4007i ters paralel (bloklama, koruma) amaçlı kullanmayı en başta düşündünüz ama köprü diyotun yerine yanlış kullanımla onun yerine devrede kullanmayı bize ifade ettiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Kopru diyod ile beslenen enduktif bir yukun normalde freewheeling diyoda ihtiyaci yok.
Cunku zaten kopru diyod icinde iki diyod ayni zamanda bu gorevi de ustleniyor.

Kullandiginiz selenoid ya da herneyse onun ve kopru diyoda voltaj veren kaynagin detayli bilgilerine ihtiyac var.

Gene de cozum olarak yukun uclarina ters diyod ya da bir kapasitor eklemeyi deneyebilirsiniz.

Mesela 50v 10uF.

Eger sorun kronik hale geldiyse elektronik cozumler dusunulebilir. Normalde selenoid cekme islemini yaptiktan sonra voltaji dusurulebilir.

Yani ilk cekme aninda 18v gerekiyorsa cekme islemi yapildiktan sonra tutunma icin atiyorum 6v ile de besleyebilirsiniz.

Motorun resmi mi diyot un resmimi lazım
Motorun resmi olsa daha çok işe yarardı.
Mesela eğer motorunuz Şönt Motor ise, kalkış anında 7 kat daha fazla akım çekebilirdi.
(Tabiki 1N4007 olmaz, onu tekrarlamıyorum bile..)

Ancak şöyle pratik bir şey deneyebilirsiniz, motora seri 1 ohm watlı bir direnç bağlayın, hızınız çok az düşebilir, böyle bir durumla karşılaşırsanız değeri düşürebilirsiniz.
50w_1ohm.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri