jenerator yukunu azaltmak

mubilya

Üye
herkese selam. Çalıştığım işyerinde 63 kva'lık bir jenerator var.jenerator otomatik devreye girip çıkıyor.jenerator iş yeri için yetersiz geliyor, bu yuzden jenerator devreye girdiğinde bazı sistemleri devre dışı bırakmak istiyorum.jenerator binaya uzak kalıyor biraz. Ana panodan bağlanmış ve bütün binayı besliyor.Örneğin mutfakta çalışan bi fırın,Bakım binasında çalışan makinalar,sanayi tipi çamaşır makinaları mevcut. En azından bunları devreden çıkartmak istiyorum.Bu makinaları kullanan insanlar yeterince bilnçli değil bu yuzden onlara guvenmek yerine elektriksel olarak bi şey yapmam lazım bu konuda bana yardımcı olacak arkkadaslara şimdiden tesekkur ediyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bahsettiğiniz cihazları kontaktörle beslemeniz lazım. Ve kumanda gerlimini de jeneratör şalterinin NC kontağından geçirmeniz lazım.
Birden çok cihazı bu şekilde kapatacaksanız, jeneratör kontaktörü ya da şalterinin NC kontağından bir grup röleyi çalıştırıp, kontaktörleri bu rölelerle sürebilirsiniz.
Ya da jeneratör ile beslenmesini istediğiniz yerlere, ayrı hat çekmek var ama, sanırım bu çok zor olur.

Bu bahsettiğiniz işin maliyeti ile yeni bir jeneratör alıp komple sistemi beslemek daha mantıklı.

herkese selam. Çalıştığım işyerinde 63 kva'lık bir jenerator var.jenerator otomatik devreye girip çıkıyor.jenerator iş yeri için yetersiz geliyor, bu yuzden jenerator devreye girdiğinde bazı sistemleri devre dışı bırakmak istiyorum.jenerator binaya uzak kalıyor biraz. Ana panodan bağlanmış ve bütün binayı besliyor.Örneğin mutfakta çalışan bi fırın,bakım binasında çalışan makinalar,sanayi tipi çamaşır makinaları mevcut. En azından bunları devreden çıkartmak istiyorum.Bu makinaları kullanan insanlar yeterince bilnçli değil bu yuzden onlara guvenmek yerine elektriksel olarak bi şey yapmam lazım bu konuda bana yardımcı olacak arkkadaslara şimdiden tesekkur ediyorum.

çok basit elektrik kesilince jeneratorün besleme yaptığı anda çalıştırmak istemediğin makinalar için pano yanına ilave bir pano koy panonun içini normal olarak donat sigorta .pako şartel vb. tüm sistemin çektiği akımın x 2
gücünde kontaktor ilave et kontaktorun kumanda voltajını şehir şebekesinden bir role vasıtası ile ilave ettiğin panonun kontaktor kumanda voltajını off et işlem tamam / yazması kolay ama uygulama farklı ) kolay gelsin

bahsettiğiniz cihazları kontaktörle beslemeniz lazım. Ve kumanda gerlimini de jeneratör şalterinin NC kontağından geçirmeniz lazım.
Birden çok cihazı bu şekilde kapatacaksanız, jeneratör kontaktörü ya da şalterinin NC kontağından bir grup röleyi çalıştırıp, kontaktörleri bu rölelerle sürebilirsiniz.
Ya da jeneratör ile beslenmesini istediğiniz yerlere, ayrı hat çekmek var ama, sanırım bu çok zor olur.

mustafa kardesim onerin için tesekkur ederim ancak belirttigim gibi jenerator baya uzak bi yerde ve binalar farklı yerlerde oldugu için sanırım baya maliyetli olur.

sinyal kablolarını çalıştırmak istemediğin yüklere kadar çekip buraya gelen generatör besleme kablolarını da makinalara en yakın nasıl olabiliyorsa oradan ayırıp araya kontaktör ve röle düzeneği koymalısın

jeneratör şebekeyle senkron çalışmıyorsa, yani elektrikler geldikten sonra kesintili geçiş varsa yapılacak şey şudur.

1 adet darbe akım anahtarı ile devreden çıkarmak istediğin yük kontrol edilecek. Şebekede enerji varken darbe akım rölesi sürekli enerjili ve on(iletim, anahtar kapalı, 1) konumunda olacak. Elektriklerin kesilmesi ve jeneratörün çalışıp devreye girmesi darbe akım anahtarının konum değiştirmesine ve off(kesim, anahtar açık, 0) konumuna gelmesine neden olacak. Böylelikle jeneratör çalışırken devreden çıkmasını istediğin yük çıkmış olacak.

Enerji geldikten sonra jeneratör devreden çıkınca(enerji tekrar gidince) ve sistem şebekeden beslenince(tekrar enerjilenince) darbe akım bu sefer tekrar 1konumuna gelecek ve artık yükler şebekeden beslenmiş olacak.

Az önce şöyle bir test yaptım. Darbe akım rölesinin bobinine bir fişli kablo taktım. Fişi prize taktığımda anahtar 1 konumuna geçti ve fiş prizde olduğu sürece 1 konumunda kaldı.(Bu durum şebekenin olması durumu)

Sonra fişi çektim.(şebekenin kesilmesi). Anahtar yine 1 konumundaydı. Fişi tekrar taktığımda anahtar 0 konuman geçti.(Fişin tekrar takılması jeneratörün çalışması anlamına geliyor.)

Sonra fişi tekrar çektim.(jeneratörün devreden çıkması) Anahtar 0 konumunda kaldı. Fişi tekrar taktığımda(yani sistem şebekeden beslendiğinde) anahtar 1 konuma geldi.

Bunun sizin sistemde çalışıp çalışmayacağını denemek size kalmış. Denerseniz sonucu(olumlu, olumsuz) burda paylaşırsınız.

Burdaki olası kötü durum, şebekenin kesilipde jeneratör çalışmadan tekrar gelmesidir.

saygılar...

jeneratör şebekeyle senkron çalışmıyorsa, yani elektrikler geldikten sonra kesintili geçiş varsa yapılacak şey şudur.

1 adet darbe akım anahtarı ile devreden çıkarmak istediğin yük kontrol edilecek. Şebekede enerji varken darbe akım rölesi sürekli enerjili ve on(iletim, anahtar kapalı, 1) konumunda olacak. Elektriklerin kesilmesi ve jeneratörün çalışıp devreye girmesi darbe akım anahtarının konum değiştirmesine ve off(kesim, anahtar açık, 0) konumuna gelmesine neden olacak. Böylelikle jeneratör çalışırken devreden çıkmasını istediğin yük çıkmış olacak.

Enerji geldikten sonra jeneratör devreden çıkınca(enerji tekrar gidince) ve sistem şebekeden beslenince(tekrar enerjilenince) darbe akım bu sefer tekrar 1konumuna gelecek ve artık yükler şebekeden beslenmiş olacak.

Az önce şöyle bir test yaptım. Darbe akım rölesinin bobinine bir fişli kablo taktım. Fişi prize taktığımda anahtar 1 konumuna geçti ve fiş prizde olduğu sürece 1 konumunda kaldı.(Bu durum şebekenin olması durumu)

Sonra fişi çektim.(şebekenin kesilmesi). Anahtar yine 1 konumundaydı. Fişi tekrar taktığımda anahtar 0 konuman geçti.(Fişin tekrar takılması jeneratörün çalışması anlamına geliyor.)

Sonra fişi tekrar çektim.(jeneratörün devreden çıkması) Anahtar 0 konumunda kaldı. Fişi tekrar taktığımda(yani sistem şebekeden beslendiğinde) anahtar 1 konuma geldi.

Bunun sizin sistemde çalışıp çalışmayacağını denemek size kalmış. Denerseniz sonucu(olumlu, olumsuz) burda paylaşırsınız.

Burdaki olası kötü durum, şebekenin kesilipde jeneratör çalışmadan tekrar gelmesidir.

saygılar...

merhaba
oncelikle yuklerin sebeke ve gen+sebeke olarak bolunmesi gerekli. bunun icin sadece sebekeden beslenecek yuklerin basina kumanda amacli bir ANAHTARLAMA ELEMANI ilave etmek gerek bunun kontaktor yada darbe akim salteri olmasi fark etmez ancak darbe akim salterlerinin max. akim sinirlari 32 A. 63 KVA nin %40 beslenecekse yaklasik 50 A lik anahtarlama duzenine ihtiyac var . bundan dolayi darbe akim salteri ile yapilacaksa bile 50 A bir kontaktor devrenin basina tesis edilmesidir. dikkat!

arkadaslar cevaplar için hepinize tesekkur ederim. darbe anahtarı fikri kafama baya yattı ama onun da sakıncalara oldugu bi aşikar.trakya bolgesinde yasıyorum buranın elektrikleri çok sık kesilip geliyor. bazan oyle oluyor ki jenerator otomatik devreye girmeden sebeke tekrar geliyor. yani bu durumda darbe anahtarı pek verimli calısmayabilir.bide ben soyle bişi dusundum.calıstırmak istemedigim makinayı (ornegin sanayi tip fırın) start stop butonu ile kontrol etmek. bu durumda elektirk kesilince tekrar start butonuna basmak gerekecek.ancak jenerator devreye girince elektrik geldi diye açmamaları için ne yapmalıyım onu cozemedim. neyse ilginizden dolayı tesekkur ediyorum.

arkadaslar cevaplar için hepinize tesekkur ederim. darbe anahtarı fikri kafama baya yattı ama onun da sakıncalara oldugu bi aşikar.trakya bolgesinde yasıyorum buranın elektrikleri çok sık kesilip geliyor. bazan oyle oluyor ki jenerator otomatik devreye girmeden sebeke tekrar geliyor. yani bu durumda darbe anahtarı pek verimli calısmayabilir.bide ben soyle bişi dusundum.calıstırmak istemedigim makinayı (ornegin sanayi tip fırın) start stop butonu ile kontrol etmek. bu durumda elektirk kesilince tekrar start butonuna basmak gerekecek.ancak jenerator devreye girince elektrik geldi diye açmamaları için ne yapmalıyım onu cozemedim. neyse ilginizden dolayı tesekkur ediyorum.

Tozlu br ortamda, motor sürücümüz vardı. Pano kapağını açık bırakıyorlardı ve sürücü toza bulanıyordu. Kaç kere kapağı kapatın dediysem de, kaç kere yazı yazdıysam da, kapağı kapattıramadım. Çözümüm şu yazı oldu:
Panonun kapağını kapatınız, aksi taktirde, içerideki manyetik alan fena halde KULAK ÇINLAMASINA neden olur. Anlayan anladı ve bir daha açık bırakmadılar :) Siz de, jeneratör devrede iken bu makinayı açmak, kulak çınlamasına yol açar yazabilirsiniz:)
Şaka bir yana, yeni jeneratör almak, hatları ayırmak ve kontaktör koymak tek çözüm gibi görünüyor. Hat çekmeden bu iş yapılamaz. Yapılır yapılmasına da, çok extrem ve maliyetli çözüm olur.
Gelen Şebeke ile, jeneratör elektriğinin ayırt edici bir özelliği yok çünkü.Tek oynayabileceğimiz ayırt edici özellik, frekans olur. Frekansı, elektronik cihazları etkilemeyecek şekilde yükseltirsek, örneğin 52 HZ yaparsak ve cihazlara, frekansı algılayan bir röle koyup, 50 HZ dışında çalışmasını önlersek, bu iş olabilir. Bu da maliyetli olur. Bir de şebeke bakalım sürekli 50 Hz de mi kalacak?
İkinci olarak, jeneratör üzerine bir sinyal bindirilebilir. Elektrik üzerinden taşınan internet olayı var. Bu iş için cihaz satıyorlar. Siz de bu cihazlarla, ya da elektrik hattı üzerinden seri iletişim sağlayan her hangi bir sistemle, jeneratör devrede iken bir sinyal bindirebilir ve, çalışmasını istemediğiniz cihazların, kumanda devresiniz, karşı taraftaki seri iletişim cihazının kontağı ile kapatabilirsiniz. Bu da pahalı ve zor bir çözüm. Bir de yine pahalı olacak ama sonuçta beyin fırtınası açısından, sorunu çözebilecek bir yol olabilir. Tesisinizde, 3 fazlı asenkron motor yoksa, faz yönlerini ters verebilirsiniz ve bir adet faz yönü rölesi ile, çalışmadısını istemediğiniz cihazların çalışmasını önleyebilirsiniz. 3 fazlı asenkron motor varsa, otomatik olarak faz yönü değiştiren bir devre yaparsınız. Bu da demek oluyor ki, en az iki kontaktör kullanacaksınız. Tüm cihazlarınıza 3 faz götüreceksiniz ve tüm cihazlarınıza( ya da faz yönünü değiştirmeniz gerekenlere ve çalışmasını istemediklerinize) faz yönü koruması koyacaksınız.
Görüdğünüz gibi çözüm çok( daha kablosuz haberleşmelere girmedik bile:) )
Fakat yapılabilirliği ve maliyeti yönünden düşünürsek, ek jeneratör almak ya da mevcut jeneratörü büyütmek en mantıklısı geliyor.
Bir de, endüktif yükteki cihazlara, lokal kompanzasyon yaparak, reaktif güç çekmesini önleyerek, jeneratörü rahatlatabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri