Jenaratör Topraktan ve Dalgalanmadan Devre Dışı Olma Sebepleri

doktor_23

Üye
Merhaba ,
Çalıştığım tesiste 3 Mw lık Jeneratörler bulunmakta üretim sırasında bazen ard arda bazen 2 saate 1 , bazen günde 1 defa "Topraktan açma " veya "Ada modu(dalgalanma)" oluyor ve sebekeden çıkıyoruz.
"Topraktan açma" ve "Ada modu" korumalarının sebebleri ne olabilir?

Şimdiden teşekkurler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bunun bir sürü sebebi olabilir bu kadar zor bir soruyu bu kadar basit sormanızda ayrıca başka ilginç bir durum.
sanıyorum elinizdeki jeneratör değil türbin yada kojen ..
ada modundan kasıt nedirnasıl bir adaya sahipsiniz . jeneratörler hepsi senkron olup tek adamı çalışıyorsunuz yoksa 2 ye 1 şeklinde arada kuplaj oluyormu?
yine sanıyorum şebekeyle senkron çalışıyorsunuz yane enterkonnekteye bağlanıyorsunuz yani elektriği üretipmi satıyorsunuz yada bilemiyorum ..
normalde jeneratör senkronizasyonlarında topraktan açma kullanılmaz o kesiciden gelen bir kontak olabilir. yani kesici toprak kaçağından kaynaklanabilir o kontak siizn module girmiş olabilir .
kullandığınız modul her ne ise woodward- deif -comap- deepsea ne ise onu bilmemiz lazım..
bazı modullerde R.O.C.O.F protection ayarları vardır bazen bu rocof yani şebeke vektör ve frekansı kayma sı ile alakalı o başlı başına ders konusu . o ayarlardan yapabilir. sanıyorum gene
yine sanıyorumki sizde diferansiyel jeneratör röleleri yok diferansiyel koruma varsa toprak açmasını oda yapabilir .
gelelim ada korumaları mevzuna jeneratörlerde ada koruması yapılmaz jeneratörler ada halinde çalıştığı zaman yani 3 jeneratör paralel olduğunda belirli bir baraya ortak enerji veriyorlarsa buna ada denir.her jeneratör kendini korur ve hepsi canbus ile haberleşip sistemi stabil tutmaya uğraşırlar. her hangi frekans değişikliği yada voltaj yada ters yüklenmede jeneraöt şalterini açar .. jeneratörde bahsettiğimiz ada budur
birde adalanmayı koruma diye bir şey vardır buda atıyorum 4 5 gorp jeneratör yada jeneratörlerlerle yerel santral senkron çalışırken hat bir yerden bir nedenle kopar (şalter açar ,trip olur,hat kopar,biri açar ,leylek çarpar kesici açıır)bu durumda ring kesilip belirli bir bölge şebekeden bağımsız jeneratör santrelinden çalışmaya başlar buna adalanma denir . bahsettiğiniz olay bumu ?
jeneratörlerde çok çeşitli operasyonlar vardır siz hangi operasyonda çalışıyorsunuz
mint: main island operation =jeneratörler sadece paralel çalışır
sptm:single paralel to mains=tek jeneratörün şebekyle çalışması sizinki o değil belli zaten 3 tane
parlel to mains üç tane paremetresi var import export exchange
import durumlarda jeneratör tesisis besler ana güç sizizn jeneratörlerdir güç yetmediği yerde şebekeden yük çekilir
export parametresnde jeneratörler şebekeyi destekler yerel şebeke yetmezse şebekeyi desteklemek için kullanılır
exchange de sistem jeneratörleri şebeke ile paralledir yük yetmezse şebekeden alır fazla ise şebekey verir. sizizn pozisyonunuz hangisi ?

gördüğün gibi üstadım buna yazacak 50.000 sayfa soru var ama ne yazarsam yazayım size hepsi yalan. siz doktor öksürüyorum ne ilaç alayıma benzemiş...

aslında açık foruma yazı yazmaya töbliydim ama böle enteresan soru görünce dayanamadım ..
şimdi siz siteminizi tarif edin özelden yazın bana ben size yardımcı olmaya çalışayım .
1- moduller ne ?
2- jeneratörlerinz kaç volt ? 0.4kv veya 6.3 kv yada 10 kv
3- şebeke kaç volt 34,5 ise aradaki trafolarda diferansiyel korumalar yadi hangi röleler var ?
4 sistemde toprak kaçak rölelri varmı yoksa normal trafo röleleriylemi yapıyorsunuz
5 şebekeyle sürekli paralelmisiniz yoksa enerji kesildikten sonramı yumuşak geçiyorsunuz?
6 kumanda modulleriniz ne
7 kumanda modullerinizizb r.o.c.o.f protection ayarları ne alaemde ?
8 trafolarınızın sargı bağlantı şekilleri nasıl üçgen/yıldız gibi
9 yıldız noktası empadansla bağlanmışmı ?
10 yıldız noktası şebeke tarafındamı jeneratör tarfındamı
bunlara cevap verebilirsniz belki fikir yürütmr imkanımız olabilir bunları bilmeden tüm cevaplar sallama cevaplardan ötede bir şey değildir .
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri