isis max232 sorun

speedy1989

Üye
isiste çizdiğim devre şemasını rs232 portu üzerinden pcye bağlayarak c# ile yazdığım programla devreden bilgi almak istiyorum. Proteus programında pici direk olarak rs232 bağladığımda verileri doğru şekilde alıyorum fakat max232 kullanıp max232'ye picten gelen veri ile max232'den rs232 ye giden kabloyu bir osiloskop ile incelediğimde max232 entegresinin gelen veriyi tersleyip çıkışa attığını görüyorum bunun için ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

şimdide max232 bağlayınca error yanıp sönüyor

bq4lz.jpg

onu yaptığım zamanda pic ve connector bacakları sarı renkte yanıyor

Bence sorunlar max232 ile simülasyon yaparken, veri göndermelerde sorun oluyor.
Bende doğrudan bağlayıp yapıyorum.
Nedenini bilen varsa bende merak ediyorum.

kabiliyet kardeş peki devreyi isiste öyle çalıştırdıktan sonra gerçeklerken max232 takınca sorun oluyor mu ¿

speedy olay max232 veriyi terslediği için oluyormuş, bunu sende belirtmişsin. Bazı yazılara baktım, uyguladım ve gerçekten doğru olduğunu gördüm.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/css-c-ile-bilginin-tersini-almak.3659/

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/max232-sp3238-ve-bilgisayar-bağlantısı.51663/

Bağlantı şeklinide bu şekilde değiştirmen gerekiyor. NOT kapısı kullanman gerekiyor.

kclan7.jpg

Denemerimi yaparken ilkönce C# programını çalıştırıp portu açıyorum daha sonra isis programını çalıştırıp diğer port açıldıktan sonra iletişim kuruluyor. İlkönce isis açarsam bağlantı kurulmuyor, bu benim sanal comlardan dolayı olabilir, bilgi vermek istedim.

Merhaba
Virtual terminali sağ tıklayın edit component bölümünde normal-ınvert modu var.Şemalarınızda ayrıca "not" kullanmanıza gerek yok.Kolay gelsin.Not,resimdeki max 232'nin kondansatörlerin kutupları galiba karışmış.Tekrar bir kontrol eder misiniz?

kabiliyet ilgilendiğin için sağolasın kardeş verdiğin linklerde alexi bunu pc ile haberleştirirken gerek yok demiş acaba not kapılarından mı bahsetmiş orada bu arada dediğin gibi yapınca oldu

kudretuzuner kardeş nor kapısı kullanmanıza gerek yok derken gerçeklerken mi ihtiyaç olmuyor

Forum istatistikleri

Konular
128,371
Kullanıcılar
450,245
Son üye
übeyt doksar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri