ISI VE SICAKLIK FARKI

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Isi ve sıcaklık arasında nasıl bir fark vardır. Temelde ısi sicak yada soğukluğu ifade eder. Sicaklik ise isinin veridigi şeydir. Diyebilir miyiz. Yada soğuk diye bişey varmidir. Yani disari nasıl cok sicak dışarısi nasil cok soğuk. Soğuktan kasıt sıcaklığın düşük olması mi. Eror 404 :)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Isı enerjidir,
sıcaklık ise bu enerjinin birimidir,
ısı kütle desek, sıcaklık da ağırlık denebilir.
Nasıl bu ağır şu hafif diyorsak bu sıcak şu soğuk diyoruz,
sıcak veya soğuk bir referans noktasına göre diğer noktanın durumunu ifade ediyor.
Günlük hayatta gerekliliğinden ötürü ortaya çıkmış bir tabir sadece.
Hava soğuk sıcak derken esas referans insan bünyesi olmuştur doğal olarak.

Isı enerjisinin sıfır olduğu yani atomlarının tamamen hareketsiz olduğu duruma
0 Kelvin (-273 küsür Santigrad) derece denir.
Isı enerjisi her enerjide olduğu gibi her zaman daha az bulunan noktaya doğru gitme eğilimindedir.

Bir maddedeki ısı enerjisi aslında o maddedeki atomların hareketinden kaynaklanır,
yada ısı enerjisi o maddedeki atomların ne kadar hareketli olduğunun bir ölçüsüdür.

Buradan şuda anlaşılıyorki
nasıl hareketsiz bir cisme hareketli bir cisim temas edince onuda hareketlendiriyorsa,
ısı enerjisi düşük bir maddeye ısı enerjisi yüksek bir madde temas ederse
yüksek olandan düşük olana ısı enerjisi aktarılacaktır.

Kısaca:
(Tam doğru olmasada durum şöyle denebilir: )
Misal bir ortamı sıcak hissediyorsak:
o ortamdaki atomlar bizim vucudumuzdaki atomlardan daha fazla hareketlidir,
o ortamının ısı enerjisi vucudumuzun ısı enerjisinden daha fazladır.

Misal bir ortamı soğuk hissediyorsak,
o ortamdaki atomlar bizim vucudumuzdaki atomlardan daha az hareketlidir,
o ortamın ısı enerjisi vucudumuzun ısı enerjisinden daha azdır.

Cevabın için teşekkür ederim. Benim tanımlar ile ilgili kafam karıştı aslında. Şöyle - bir örnek buldum güzelmis

Yanan kibrit çöpü ile deniz suyunun sıcaklıklarının karşılaştırılması :
Kibrit çöpündeki bir molekülün kinetik enerjisi, deniz suyunu oluşturan moleküllerden birinin kinetik enerjisinden fazla olacağı için kibrit çöpünün sıcaklığı deniz suyunun sıcaklığından fazladır.

2- Yanan kibrit çöpü ile deniz suyunun ısılarının karşılaştırılması :
Deniz suyundaki bütün moleküllerin toplam kinetik enerjisi, kibrit çöpündeki moleküllerin toplam kinetik enerjisinden fazla olacağı için deniz suyunun ısısı kibrit çöpünün ısısından fazladır.

Isının birimi kaloridir sıcaklığın ise derece.

Buna örneği bende şu şekilde veriyordum.

1bardak çay ile 1 yüzme havuzunu örnek gösteriyordum. Aynı mantık sıcaklık olarak çay sıcak iken işi olarak havuzun ısısı büyüktür.

Benim "birimidir" dediğim yeri "ölçüsüdür" diye değiştirmem iyi olur.
Aslında ısının yoğunluğuna sıcaklık denir desek doğru olur mu?
Olmaz.
Isı bir enerjidir. Bu enerjinin miktarı maddenin kütlesi ile doğru orantılıdır.
Yani 1 kilo su'da bir kilo kalori var ise, aynı sıcaklıktaki iki kilo su'da 2 kilo kalori vardır. Suların sıcaklığı eşit olmak kaydıyle.
10'C ve 1 kilo suda 1 kilo kalori var ise,
20'C ve 1 kilo suda 2 kilo kalori vardır. (Değerler örnektir)

Tanım için şunu söyleyeyim işi ve sıcaklık kelimelerinin bilimsel tanımı aşağıdaki gibidir.

Sıcaklık bir cismin ya da ortamın moleküllerinin sahip olduğu ortalama kinetik enerjidir.

Isi ise maddeleri oluşturan molekül ve atomların hareket veya Kinetik ve Potansiyel enerjilerinin toplamına ısı denir.

Bu konuda dikkatimizi çekeceğim iki noktayı kırmızı ile işaretledim. Isı enerji toplamına denir sıcaklık ise bu enerjinin ortalamasına denilebilir.

Tanım için şunu söyleyeyim işi ve sıcaklık kelimelerinin bilimsel tanımı aşağıdaki gibidir.

Sıcaklık bir cismin ya da ortamın moleküllerinin sahip olduğu ortalama kinetik enerjidir.

Isi ise maddeleri oluşturan molekül ve atomların hareket veya Kinetik ve Potansiyel enerjilerinin toplamına ısı denir.

Bu konuda dikkatimizi çekeceğim iki noktayı kırmızı ile işaretledim. Isı enerji toplamına denir sıcaklık ise bu enerjinin ortalamasına denilebilir.
Ben ecik muhalefet olmak istiyorum. (Belki birşeyler öğrenirim) :D
SICAKLIK, bir maddedeki moleküllerin hareketlilik oranıdır. Yani sıcaklık ne kadar artarsa moleküller o denli hızlı hareket ederler.
Bu sebepledir ki bazı maddeler bazı sıcaklıklarda sıvı hale, çok daha fazla sıcaklıklarda GAZ haline geçerler.
Bilindiği üzere GAZ halindeki maddelerdeki moleküller daha hızlıdır.
HAA Bİ HUSUS VAR.
Diyebilirsiniz ki hava da bir gazdır. Her daim gaz halindedir.
Bir havanın barındırabildiği enerji miktarı ile SU'yun barındırabildiği enerji miktarı asla aynı olamadığı için (SU daha fazla enerji barındırır) hava çok daha düşük sıcaklıklarda GAZ halindedir. Ancak biliriz ki havayı da (Element olarak düşünürsek NİTROJEN) -180'C veya daha fazla soğutabilirsek o da sıvı hale gelecektir.
(Yanlışım varsa her türlü eleştrileri beklerim)
Keza bir altın metalini bilmem kaç bin derece santigrad'a kadar ısıtırsak (ENERJİ POMPALARSAK) bu metal de önce sıvıya sonra da gaz haline dönüşecektir..
İLAVE BİLGİ EKİ:
Maddelerin bir de PLAZMA halinden bahsedilmektedir ki teknik olarak buna aklım yetmiyor :D
Bir maddenin plazma hali yörüngedeki tüm elektronların yokluğu ile tanımlanmaktadır.
Bu durumda atomun çekirdeği sözkonusudur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,355
Kullanıcılar
451,835
Son üye
artvinbogasi08

Yeni konular

Geri