Inverter ve şebeke gerilimi (karavanda)

Gkhn0638

Üye
herkeze merhabalar yeni almış olduğum karavanda kamp alanları ve elektirik bulduğum yerlerde Şebeke gerilimi ile inverter dan gelen gerilimi ayırmak istiyorum bunun için ucuz olduğu için pako şalter geldi aklıma ama nasıl bağlayacağım hakkında bilgim yok ve şöyle bir durum var şebeke gerilimini piriz yoluyla aldığım için faz ve nötr kablosu sürekli değişken olacak bu yüzden pako şalterde faz kablosunu belirlemem zor olacak çünkü nötr kablosuda faz olabilir fişi ters taktığım zaman.

1. pako şalterden başka bir yöntem izleyebilirmiyim bu durumda ve nasıl yaparım.
2 pako şaltere faz ve nötr ü beraber bağlayabilirmiyim. Mümkünse nasıl bağlarım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bana bu konuyu hatırlattınız;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/karavanlarda-topraklama-nasıl-olmalı.111130/#post-711847

Öncelikle transfer panosuna (jeneratör veya birden fazla enerji kaynakları ile şebeke kullanan yapılarda kullanılmaktadır) ihtiyacınız var. Şema okuyabiliyor şalt malzemelerini tanıyor musunuz?
faz tespiti için kontrol kalemi yeter (ancak başka sistemle de otomtik olabilir - ki maliyete bakar). Karavan bölgelerindeki priz resmi paylaşır mısınız farklı bir priz midir?

Benim karavanımdaki normal piriz bildiğimiz karavan yerlerindekide aynı evde kullandıklarımızdan. Malzemeleri az çok tanıyoruö şemada okuyabilirim

Benim karavanımdaki normal piriz bildiğimiz karavan yerlerindekide aynı evde kullandıklarımızdan. Malzemeleri az çok tanıyoruö şemada okuyabilirim

Aşağıdaki bağlantıyı yapabilirsiniz...

Bu arada söylemeyi unuttum. Enerji alacağınız piriz de 30mA kaçak akım rölesi var ise devre kaçak akım rölesinin atmasına sebep olabilir. Bunu engellemenin yöntemleri var ama bunlar daha ileri düzeyde elektrik bilgisi gerektirir.

Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• xxxxxx.pdf
    11.6 KB · Görüntüleme: 28
Moderatör tarafında düzenlendi:
Triyak'lı ve röleli bir devre ile gelen akım yönlendirilebilir diye düşünüyorum. Böylece kontrolünüzde olmayan ara uzatma kablosunda herhangi bir sebeple ve durumda faz nötur değişimi olsa bile canlı olarak karavanda belirlenen şekilde yönlenecektir. Devreyi oluşturacak pratik bilgim yok. Uğraşmak için de zaman yok. Pratiği olan ustalar için çok kolay olacağı düşüncesindeyim. Böyle bir yönlendirme devresi, jeneratörün tesisata faz nötur ayrımına bakmaksızın, gelişi güzel bağlanması için de kullanılabilir.

Karavan fişinizin fazını tespit edin ve üzerinde işaretleyin. Gittiğiniz yerin prizinde fazı tespit edip fişinizi ona göre takın. Karavanınızda sürekli bir kontol kalemi bulundurun. Ben olsam böyle yaparım en uygun maliyet.
Pako şalter ile içerde istediğiniz zaman ayırabilirsiniz.

Karavan fişinizin fazını tespit edin ve üzerinde işaretleyin. Gittiğiniz yerin prizinde fazı tespit edip fişinizi ona göre takın. Karavanınızda sürekli bir kontol kalemi bulundurun. Ben olsam böyle yaparım en uygun maliyet.
Pako şalter ile içerde istediğiniz zaman ayırabilirsiniz.
Bu türlü bir yöntem garantili sayılmaz. Uzatmanın ucunu eleman çekip ters takarsa vahim sonuçları olur!
Yukarıda bahsettiğim şekilde vakit bulursam çalışacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri