İnverter otomatik bağlanması

rockrider

Üye
Merhabalar değerli ustalar, hali hazırda pako şalter ile evin bir prizinden ev elektrik tesisatına aktarma suretiyle kullandığım inverterü otomatik hale getirmek istiyorum. Şebeke elektriği geldiğinde inverter devre dışı olacak ve elektrik gittiğinde ise aktif hale gelecek bir sistem. Araştırdığım kadarıyla kontaktör ve zaman rölesi vs ekipman ile yapabileceğimi öğrendim. Ekipman içindekiler tam olarak neler olmalı ve sistem şemasını nasıl edinebilirim? Teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar.
İstediğiniz projeyi uzun uğraşlar sonucu yaptım ve şuan aktif kullanıyorum.
Forumdaki ustalarımın da çok yardımı oldu konu ile ilgili olarak.
Ama nasıl oldu nasıl yaptım şema vs çizebilir miyim bilmiyorum 😀
Kullandığım malzemeler ise,
2 adet Siemens 3tf 43 kontaktör,
2 adet 16 amper sigorta,
3 adet entes mcb 8 zaman rölesi

Şemalar yararlı olabilir.AliExpreste hazır monoblok üniteler var.Onlar,daha uygun gelebilir.Kontaktörlü yapılacaksa MUTLAKA iki kontaktör arasında MEKANİK KİLİT bulunmalıdır.

Ekli dosyalar

• otomatik transfer1.jpg
    otomatik transfer1.jpg
    17.2 KB · Görüntüleme: 44
  • PV 3.pdf
    267.4 KB · Görüntüleme: 9
  • OTOMATİK TRANSFER.jpg
    OTOMATİK TRANSFER.jpg
    128.6 KB · Görüntüleme: 37
  • TRANSFER PİRENSİP.png
    TRANSFER PİRENSİP.png
    94.5 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Merhabalar değerli ustalar, hali hazırda pako şalter ile evin bir prizinden ev elektrik tesisatına aktarma suretiyle kullandığım inverterü otomatik hale getirmek istiyorum. Şebeke elektriği geldiğinde inverter devre dışı olacak ve elektrik gittiğinde ise aktif hale gelecek bir sistem. Araştırdığım kadarıyla kontaktör ve zaman rölesi vs ekipman ile yapabileceğimi öğrendim. Ekipman içindekiler tam olarak neler olmalı ve sistem şemasını nasıl edinebilirim? Teşekkür ederim.

Merhabalar.
İstediğiniz projeyi uzun uğraşlar sonucu yaptım ve şuan aktif kullanıyorum.
Forumdaki ustalarımın da çok yardımı oldu konu ile ilgili olarak.
Ama nasıl oldu nasıl yaptım şema vs çizebilir miyim bilmiyorum 😀
Kullandığım malzemeler ise,
2 adet Siemens 3tf 43 kontaktör,
2 adet 16 amper sigorta,
3 adet entes mcb 8 zaman rölesi
Resim atma durumunuz var mıdır ?

Panonun fotoğrafını çektim ama anlaşılır gibi değil gerçekten.
Sayın @Erhan_TR ustamızın attığı video dan yola çıkarak yapmak daha mantıklıymış.
Ama illa benim yaptığım panonun bağlantılarını öğrenelim derseniz tek tek kontrol edip çizeyim.
IMG_20211128_143726.jpg
IMG_20211128_143832.jpg

Panonun fotoğrafını çektim ama anlaşılır gibi değil gerçekten.
Sayın @Erhan_TR ustamızın attığı video dan yola çıkarak yapmak daha mantıklıymış.
Ama illa benim yaptığım panonun bağlantılarını öğrenelim derseniz tek tek kontrol edip çizeyim.
Ekli dosyayı görüntüle 83043Ekli dosyayı görüntüle 83044
Zahmetiniz için teşekkürler, videolar aracılığıyla yapabileceğimi düşünüyorum ve sistemi buna benzer şekilde geliştirmeye çalışacağım.

@rockrider ustam,
Siz böyle konu açınca benimde içimde yer etti bu durum.
Benim transfer panosunu söktüm inceledim.
Nasıl yaptığımı ben bile çözemedim bir kablo kopsa örneğin nereye bağlanacağı belli değil sanki.
Bende panoyu yeniden düzenledim açıklayıcı bir video dan yola çıkarak yaptım ve gerçekten sade ve güzel oldu.
Sizede de tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri