inverter softstarter

Daha önce benzer bir uygulama yapmıştım. 1 tane 45 kW sürücü ile her 3 motoru da sürebilirsin...

1. motoru devreye alır sürücü. Motor devri nominal hız ulaşınca by-pass kontaktörü ile 2. motor inverter üzeridnen devreye girer. O da nominal hıza ulaşınca inverter devreden çıkar ve 2. motor by pass çalışmaya devam eder. 3. motoru da devreya alır sürücü.

Bu şekilde her 3 motoru da tek bir düşük güçlü inverter ile kontrol edebilrisin.

Ancak, aynı anda her 3 motoru da aynı sürücü ile kontrol etmeye kalkışırsan bazı sıkıntılar olur. Örneğin, motorlar paralel bağlı olacağı ve endüktanslar değiştiği için motorları sürücü sürmekte sorun olabilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Daha önce benzer bir uygulama yapmıştım. 1 tane 45 kW sürücü ile her 3 motoru da sürebilirsin...

1. motoru devreye alır sürücü. Motor devri nominal hız ulaşınca by-pass kontaktörü ile 2. motor inverter üzeridnen devreye girer. O da nominal hıza ulaşınca inverter devreden çıkar ve 2. motor by pass çalışmaya devam eder. 3. motoru da devreya alır sürücü.

Bu şekilde her 3 motoru da tek bir düşük güçlü inverter ile kontrol edebilrisin.

Ancak, aynı anda her 3 motoru da aynı sürücü ile kontrol etmeye kalkışırsan bazı sıkıntılar olur. Örneğin, motorlar paralel bağlı olacağı ve endüktanslar değiştiği için motorları sürücü sürmekte sorun olabilir.

Böyle bir uygulamada motor sayısı kısıtı oluyor mu? Eğer böyle birşey mümkün ise aynı anda kalkması elzem olmayan ve devir kontrolü gerekmeyen motor gurubuna yol vermek için için tek sürücü yeterli olabiliyor anladığım kadarıyla. Elinizde bağlantı şeması varsa buraya ekleye bilirmisiniz?

sisteme 1 adet 45 kw sürücü takman yeterli olacaktır. diğer motorları ister softstartar ile kaldır ister Y-U ile.
basma hattına koyacağın basınc transmıtterınden alacagın feedback ile sürücüde PID yapabilrsin. Pompalarda eşit yaşalnadırma mantığına göre devreye girer çıkar.
Sisteminde sürekli hep aynı basınc olur ve %30-35 enerjı tasarrufu elde edebilirsin.
wilo ve grundfossun da yaptığı sistem budur. ama yabancı marka oldukları için çok pahalıya satıyorlar.

Böyle bir uygulamada motor sayısı kısıtı oluyor mu? Eğer böyle birşey mümkün ise aynı anda kalkması elzem olmayan ve devir kontrolü gerekmeyen motor gurubuna yol vermek için için tek sürücü yeterli olabiliyor anladığım kadarıyla. Elinizde bağlantı şeması varsa buraya ekleye bilirmisiniz?

eğer devir kontrolu istenmiyorsa sürücü yerine tek bir softstarterda kullanabilirsin.

devreye giren her yeni motor softstarter üzerinden yumuşak kalkış yapar ve sistem bıraktığı pompayı direk Şebeke üzerine atar.Bunula ilgili olarak çok fazla proje yaptım ve uyguladım.

pompa sayısınıda 6 pompaya kadar yapabiliyoruz.

eğer devir kontrolu istenmiyorsa sürücü yerine tek bir softstarterda kullanabilirsin.

devreye giren her yeni motor softstarter üzerinden yumuşak kalkış yapar ve sistem bıraktığı pompayı direk şebeke üzerine atar.Bunula ilgili olarak çok fazla proje yaptım ve uyguladım.

pompa sayısınıda 6 pompaya kadar yapabiliyoruz.

Örnek bir proje paylaşabilir misiniz?

İnverterin olduğu yerde soft start kullanmak gereksiz bir işlem olur. tek inverter ile üç farklı devirde motoru aynı anda çalıştıramazsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri