ilk adimlar

İkinci makinemi @gumush veya @asenyurt modeli gibi yapacağım. Tasarımlarını benimle paylaşırlarsa tabi :)

Tabikide benimki cok guzel olmadi @asenyurt ile benimki arasinda baska bir model var kafamda onuda lazer icin yapariz insallah :) Hatta ikisinin birden calisabilecegi bir sistem olabilir. Moduler kafali :)

Maaliyet benim icin cook cook uzun zamana yayildi. Bazi malzemeler onceden vardi. Bu nedenle net maaliyeti tekrar hesaplamak gerek.

Aluminyum profilleri yerel bir firmadan aldim. Karaca Makine. Ama internet uzerinden alim icin otomasyoncu.net'i oneririm , bir cok malzemeyi onlardan aldim.

Ilk planimdan sonra kenarlarin kalinliklari degisti ,hatta ilk cizim abkantda katlanacak sekilde idi. motorlari baglamak icin tornada ilave parca yapmam gerekti , profilleri kendim kesemedigim icin zor ve uzun oldu , civata planlamasini eski kalinliga gore yaptigim icin defalarca ilave almak icin sanayiye gitmem gerekti. aklimda olabildigince az sayida islenmesi gereken parca olabildigince standart parcalar ile yapilabilecek bir makine vardi ama o sekilde olmadi cok. Her ne kadar cizimde guzelde olsa montaj sirasinda cok ayar gerektiriyor. Ideal olarak hepsi bitip calistiginda tablanin uzerini tarattigimda ne kadar az parca cikarsa o kadar iyi oldugunu gorecegim.
Cizim sirasinda civatalari cizmedigim ve gormedigim icin montajda bazi civatalarin sıkılamadıgıni goruyorum.
Yani ozetle biraz acemice oldu. Bundan cikan deneyim bir sonrakini daha iyi yapacaktir.
Hem calismaya baslarsa kendi parcalarini isleyip guncellemeler yapabilirim.

zaten bir makine tasarlarken en önemlisi montajının olabilmesi.
parçaları hallettikten sonra montajını yapacak şekilde tasarlamamışsan kötü tabi.
mühendislik işte..
solidworks de çizip montaj yapmak bu yüzden önemli. olmayan yerlerini görünce değiştirip tasarımı şekillendirebiliyosun.

Solidde montajda civatalari cizmedigim icin spinle'in 6 civatasindan sadece 4'unu kullanabildim :)

Arka tarafinda 6 tane m8 delik var. Oldukca pratik oldu.

hertz-2-2-kw-spindle-motor.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,015
Son üye
teknik eğitim

Yeni konular

Geri