ilginç bir kumanda sorusu. ustalar iş başına :)

soru kalitesi nedir sizce

• vız geldi benim gibi uzmana

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    9
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

asetizm

Üye
3 adet motor belli olmayan zamanlarda çalıştırılacaktır
tek start butonu ve tek stop butonu kullanılacaktır :confused:
starta basılınca 1.motor çalışmaya başlayacaktır 1.motor çalışırken herhangi bir zamanda tekrar aynı starta basılınca 2. motor devreye girecektir devreye alınan 2. motor 1.motorun .çalışmasını etkilemeyecektir.
1.ve 2. motor çalışmaya devam ederken herhangi bir zamanda tekrar aynı starta basılacak ve 3. motor çalışmaya başlayacaktır
ve diğer motorların çalışmasına engel olmayacaktır :))) sonra o tek numune stop tuşuna basılınca hepsi duracaktır
sorusu olanlar PM atabilirler

not; istediğiniz kadar malzeme kullanabilirsiniz adedi önemli değil

3 kontaktör+2 pnömatik zaman rölesi+1 start butonu(3 normalde açık kontaklı)+1 stop butonu ile halloldu.ilk starttan sonra 1.motorun devreye girmesiyle kendini mhürlüyor,aynı zamanda üzerindeki pnömatik kontaktan geçen faz 2.motorun start butonu üzerindeki NO kontağına gidiyor.(0,5 saniyelik bir gecikme ile)tekrar start verildiğinde aynı işlem 3. motor için 2.kontaktör üzerinden çalışıyor.pnömatik kontakları devre şeması üzerinde nasıl gösterebileceğimi bilmediğimden böyle yazdım umarım anlatabilmişimdir.normal zaman rölesi ile de yapılabilir.kolay gelsin...........

daha önceki kitap ödüllü soruların içerisinde böyle bir soru vardı vede cevabı acılklanmıstı.

çizim ektedir. rar dosyasındaki ekts de çizilmiştir.
similasyonda görmek istersen ekts programı ile açabilirsin.
saygılarımla

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    44.9 KB · Görüntüleme: 73
  • 3 MOTOR TEK BUTON.zip
    20.9 KB · Görüntüleme: 37
Aklımızı faydalı şeyler için yoralım. Kim üç tane motoru soruda belirtildiği gibi çalıştırmak için bi dünya malzeme kullanır Allahaşkına boş verin böyle boş işleri...

arkadaşım soru kolay ama çizimmi istiyorsun konunun anlatımını mı?

Aklımızı faydalı şeyler için yoralım. Kim üç tane motoru soruda belirtildiği gibi çalıştırmak için bi dünya malzeme kullanır Allahaşkına boş verin böyle boş işleri...

Sn. Teknikadam_41;

Bizim indüksiyon ocaklarının soğutma sistemini radyatörlü yaptığımız zaman değil 3 adet motor 8 e kadar yolu var. Ama tabiki kumandasını PLC ile yaptığımızdan kontrol lojiği ile bir sorunumuz yok.

Konu başlığına gelecek olursak sanki Ustalar derken ne demek istemiş, anlayamadım doğrusu. Son derece basit bir devre sorusu için bence zaman kaybı.

Yinede herkese kolay gelsin.

teknik adam 41 dogru soylemiş

boş iş diye tabir ettiğiniz soru bence hiçte boş değil burda maksat kendimizi ölçmek ve işin kullanım alanıda değil beyin fırtınası yaparak paylaşıma yararlı olmaktır
ben çokta eminimki burada ustayım diye gecinen ama bu soruyu bile yapamayacak birçok kişi var yapanlar zaten mesleki deneyim sahibi kişilerdir bense onları kastetmiyorum YAPAN DA YAPMAYANDA KENDİSİ İÇİN YAPACAKTIR

selametle....

bilenler var cevapları bence kontrol edelim açıklamaları da yaparsak diğer arkadaşlarımızada fazydamız olur kanaatindeyim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri