iletken izalasyonunda enerji

coz255

Üye
Arkadaşlar elektrik panosuna gelen 3 faz iletkenin ikisin de ve aynı pano da bulunan sigortalara giren iletkenlerin izolelerinde kontrol kalemini yakacak düzeyde enerji var neden olabilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ısı yüzünden yalıtım malzemesi karbonlaşmış olabilir.İletkenlerin değiştirilmesi gerekir

panoya giren yada panodan çıkan besleme kabloları ,orta gerilim hattı yakınından geçiyormu?

böyle bir durum yoksa izalasyonda zayıflama vardır.

Pano içerisinde nem oluşmuş ise izolasyonlu kısımlarda dahi bir miktar voltaj görülebilir. Bunu önlemek için, pano içerisinde küçük güçlü bir ampülün yanık vaziyette bırakılması yeterlidir.

Anlattığınız olayın benzeri bir şey daha var bir top antigron kabloya sadece faz bağlantısı yapın elektiriksel bağlantısı olmayan uçlarda kontrol kalemini dokundurduğunuzda kontrol kaleminin ışığının yandığını göreceksiniz

Arkadaşlar panoyu söktüm ve bizim siyah sandığımız izoleler aslında farklı renklerdenmiş yağ ve demir tozu tamemen izalosyonun üstünü sarmış. bu sebepten izalasyonda enerji görmüşüz.

Anlattığınız olayın benzeri bir şey daha var bir top antigron kabloya sadece faz bağlantısı yapın elektiriksel bağlantısı olmayan uçlarda kontrol kalemini dokundurduğunuzda kontrol kaleminin ışığının yandığını göreceksiniz

arkadaşa katılarak ekleme yapmak istiyorum.kontrol kalememi çoğu kez bizi yanıltabiliyor,kabloların izoleleri zayıf olduğundan kontrol kaleminde elektrik olduğu görülüyordur.

evet aynı sıkıntıyla zman zaman karsılasıyoruz kablo konusunda izolayonun aslında ne kadar önemli olduğu anlasılıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,336
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri