iki ayrı fabrikanın kompanzasyonu

peki arkadaşın biri %7 reaktör kullan diyor nasıl bişi olduğuyla ilgili bilginiz var mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Harmonikli yükleri için kullanılan reaktördür kendisi. Ama bu yalnız başına kullanıldığında birşey ifade etmez. Kondansatörlerin de güçlendirilmiş tip olması gerekir.
Harmonik ölçümü yapılmadan da bu tip uygulamaların yapılması doğru değildir aslında. İpin ucu kaçıverir bir anda. Kompanzasyon panosunda yangın çıkar. Çünkü reaktörle birlikte çalışan kondansatörler, normalden fazla akım çeker. Bunun için güçlendirilmiş tip kondansatör kullanılır.
Harmonik ölçümü için profesyonel firmalardan destek alınmalıdır.

Eklediğim belgede konu hakkıda bilgiler var. Fikir verebilir.

Ekli dosyalar

• Alçak Gerilim Kompanzasyon Çözümleri Ve Harmonikler.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 17
o zamn sistemde harmoniğin ne kadar olduğunu nasıl öğrenirim ve ne kadar olmalıdır en fazla?

Onu ölçüm yaptırmadan öğrenemeyiz ve yük leriniz devrede olmalıdır o esnada.
Yük çeşitliliğinize göre harmonik olup olmadığı da tahminen söylenebilir (Motor sürücülerinin, ark fırınlarının, doğrultucuların bol miktarda olduğu işletmeler gibi)
Önceki mesajımda eklediğim belgede gerekli bilgiler vardır. İncelemenizi tavsiye ederim...

inceledim fakat harmoniğin ne kadar olması gerektiğini göremedim neyse onun ölçmeye gelecekler galiba.
her şey için başta siz olamk üzere teşekkür ederim sayglar:)

inceledim fakat harmoniğin ne kadar olması gerektiğini göremedim

Sayfa 6, şekil 7:

Hangi tip kompanzasyon çözümünün kullanılacağı basit bir oran yardımıyla belirlenebilir.
Bu oran Gh / Sn oranıdır. (Bkz. Şekil 7).
Gh : Şebekedeki harmonik üreten yüklerin toplam görünen gücü (kVA)
Sn : Trafonun görünen gücü

Rica ederim...

bence kompanzasyonu 1.binadan yapın daha öncede benim memlekette ABM fabrikasına ek bina yapılmıiştı o ekbinanında kompanzasyonunu ana dağıtım panosunun yanındaki(1.binada) kompanzxasyon panosunu kuvvetlendirerek yaptılar ama pano tamamen değişti sigortalar şalterler filan ve böylesi bence daha mantıklı

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri