IGBT Modül ile İndüksiyon

İgbt Modül ile İndüksiyon yapmak istiyorum,
Fakat Elimdeki İGBT Modül 75A 3 fazlı çalışan bir sistemden çıkma.
3 Faz köprü diyot ve bir 75A İGBT bununla birlikte birde bobin sarımım nasıl olmalı. ?
Bu İGBT i yi hangi devreye göre sürmem gerekli.
Mosfet sürme entegresi ile bu iş mümkünmüdür ?
şimdiden herkese teşekkürler...
650 kW 1 tonluk 4 tane ocagim var. Demir döküm işi yapıyoruz . Pano fotosu filan lazımsa atabilirim. Soğutma işini nasıl yapacaksınız o çok önemli çünkü . Arada bir bizim igbt ler patlar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Uzman degilim.

Yorum yaparsak;

Enduksiyon isitma genellikle lokal ve yuzeysel isitma icin yapilir. Mesela milin bir kisminin yuzey sertlestirme islemi icin. Milin taa derinlerine kadar isitir ve su verme islemi yaparsan komple mil celik haline donusur. Fakat mili yuzeysel isitir ve su verirsen milin ici yumusak disi celik olur. Bu milin sert ama kirilmaz olmasi icin onemlidir.

Ergitmede ise tum kutle isitilir.

Isitme derinligi frekans ile ters orantilidir. Frekans yukseldikce isinma yuzeysel olur tersine frekansi dusurdukce isinma derinlere iner.

Ote yandan bobin uzunlugu isitilacak bolge uzunlugunu verir.

Dolayisi ile bobin uzunlugu bu isteklere gore degisir.

Bobin uzunlugunu ve sarim sayisini degistirmek enduktansi degistirir. Bu durumda rezonans frekansi, bobini belirledikten sonra C ile istenen degere oturtulur.

Metal ergitme isleminde rezonans sart degildir. 50 Hz frekansda tristorlu sistemler bile yeterlidir. Yeter ki yuksek akim cekebilecegin voltaj/akim kaynagin olsun.
Makale tadında çok güzel tane tane yazılmış . Teşekkürler bilgiler için

650 kW 1 tonluk 4 tane ocagim var. Demir döküm işi yapıyoruz . Pano fotosu filan lazımsa atabilirim. Soğutma işini nasıl yapacaksınız o çok önemli çünkü . Arada bir bizim igbt ler patlar
Evet geçenlerde gördüm, iş kazası geçirmişsiniz kamera görüntüleri vardı. Eskilerden. Fakat bana 10Kw 15Kw kadar güçte olsa yeterli. 380V ile çalıştırmak istiyorum. 220 Çok daha avantajlı ama fazla akım çekeceği için pek sağlıklı olacağını sanmıyorum. Ben boru ısıtacağım. Boru içerisinden sıvı geçirmek benim amacım. Sizlere birkaç fotoğraf ekleyeyim. Bunlar yapılmış birkaç örnek fotoğraflar.

Ekli dosyalar

• 8e13184d-b03b-4c3d-9279-a7d2c9ba8b9c.jpg
    8e13184d-b03b-4c3d-9279-a7d2c9ba8b9c.jpg
    84.5 KB · Görüntüleme: 29
  • 5e2722b8da6eefe5b09a8e95e3814fc6.jpg
    5e2722b8da6eefe5b09a8e95e3814fc6.jpg
    313.6 KB · Görüntüleme: 27
  • 51484f7dc05fc23d3eb27e7d32f8937e.jpg
    51484f7dc05fc23d3eb27e7d32f8937e.jpg
    383.1 KB · Görüntüleme: 28
Isin zor. Orda kullanilan kapi tokmagi tipindeki kondansator var mi elinde?
Sivi akan boruyu rezistans ile isitsan olmuyor mu?

sol baştaki tesisat elimde mevcut. 380 ile çalışıyor. Kapı tokmağı gibi olanlar 220V ile. Resitansa gelince resitans ve indüksiyon verimleri karşılaşınca arada bayağı bir fark var.

Resitansa gelince resitans ve indüksiyon verimleri karşılaşınca arada bayağı bir fark var.

Bu cok ilginc. Test yapildiginda rezistansa gomlek giydirildi mi?

Ya da rezistans bir borunun icine hapsedilse, Bu boru da isitilacak sivinin aktigi borunun icine yerlestirilse.

Ne sivisi bu? Duzenek ne is yapiyor sonucta?

Sıvı yağ da olabilir , Suda olabilir. ikisini de ısıtacak. Resitans verim ölçümleri %70 lerde Fakat indüksiyon %99 larda olduğu mühendisler tarafından söyleniyor.

Evet geçenlerde gördüm, iş kazası geçirmişsiniz kamera görüntüleri vardı. Eskilerden. Fakat bana 10Kw 15Kw kadar güçte olsa yeterli. 380V ile çalıştırmak istiyorum. 220 Çok daha avantajlı ama fazla akım çekeceği için pek sağlıklı olacağını sanmıyorum. Ben boru ısıtacağım. Boru içerisinden sıvı geçirmek benim amacım. Sizlere birkaç fotoğraf ekleyeyim. Bunlar yapılmış birkaç örnek fotoğraflar.
Bilemiyorum bunları ne kadar iş görüyor fikrim yok. Yalnız yağı geçirmek mantıklı değil. Doğrusu suyu ısıtıp esanjor kullanmak düşüncesindeyim . Gelişmeleri paylaşırsanız çok sevinirim . Ufkumuz genişlesin

Forum istatistikleri

Konular
129,356
Kullanıcılar
451,835
Son üye
artvinbogasi08

Yeni konular

Geri