işletmelerde enerji tasarrufu için

Slm arkadaslar
İŞletmemizde 250 wattlik hdk cİva buharli armaturlerden 110 adet mevcut. malum bildiginiz Üzere elektrige gelen son zamlar bİz teknisyenleri dÜsÜndÜrdÜ Benİm ŞÖyle bİr fİkrİm var hatta bir dokuma fabrikasında gÖzÜme İlİŞtİ mevcut 250 wattlik hdk larin kasasini bozmadan balast İptali 80 wattlik tasaruflu ampul uygulamasi yapsam nasil olur... duyduğuma göre philips 80 w e40duy lu ampul ü satşa çıkarmış fiyatı da 30tl civarında imiş. aydinlatmasi nasil hdk ya gÖre İŞ yaparmi bu bir projemİzdİr daha tasarim asamasinda olup olumlu ve olumsuz yanlarini sİz degerli meslekdaŞ larimdan konuyla İlgİlİ bİlgİ almak İstedİm İlgİnİz İÇİn Şİmdİden tesekkÜr ederİm

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
elektiriksel olarak tabii ki tasarruf sağlar ama ışık akısı olarak yeterli aydınlık sağlar mı bu soru işareti.80W 'lık bahsettiğin tasarruflu ampülün normalde ne kadar güçte bir ampüle karşılık geliyor(watt) olarak. bilmen gerekir ki o da zaten kutusunda yazar. deneme amaçlı pilot bir bölge seç sadece 5-6 armatürü değiştir sonucu gözlemle derim ben.

Bu konuyu deneyen bir işletmeyi görmüştüm.Işık akısı bir hayli düşüyor. Ama yinede iş yapıyor. Siz işletme içinde mi yoksa dışarıdaki aydınlatma için mi düşünüyorsunuz? Eğer işletme içinde ise ve üretim yapılan bir yerse sorun olabilir forumda da yazıldığı gibi denemen lazım yalnız taarruf açısından zeten faydası olacağı kaçınılmaz...

işletme içerisinde mamul depo ve sevkiyat deposunuda ki aydınlatma larda kullanılacak. çok fazla ısık debisine ihtiyaç olamayan bölgeler aslında .4 adet hdk da dendik yeteri kadar ışık verdiğini görduk.

ben yaklaşık 1.5 yıl önce araştırmaya başladım bu konuyu ee tabi daha önce yapan olmadığı için kimseden bi bilgi alamadım ve kendim denemeye karar verdim. yaklaşık 150 civarında bahçe aydınlatma direğinin duylarını değiştirdim ve balastlarını iptal edip 65 w eko ampültaktım. en az senede 1 defa değiştirmek zorunda kalıyorsun ampülleri. ışık akısına gelince evet biraz düşüş oluyor ama çok fazla fark edecek kadar değil. 80 w e40 duylu eko ampülü duymamıştım, yani bu işe başlamadan önce yoktu. sana tavsiyem boşuna uğraşma, tasarruf için başka bi yöntem bul. sonradan çok uğraşırsın. ha bi de sepetli araç bulamadığım için şuan 10-15 tane yanmayan direk var.

Burada 2 türlü sıkıntı söz konusu olabilir.

1. Dokuma fabrikası diyorsun. Işık akısı eğer çok önemliyse bu uygulamayı iyi düşünmen gerekiyor

2. Sistemde belli periyotlarda hareket eden makinelerin varsa (ki elektrik motoru mutlaka vardır) flicker etkisi sebebiyle İSG açısından sakınca olabilir. Çalışan motoru veya ekipmanı duruyor, yavaş dönüyor veya ters dönüyor olarak görebilirsiniz.

Bu iki konuyu da araştırmak lazım. Normalde floresant lambalarda frekans periyodunun sıfırdan geçiş esnasında lamba sönüyor. Ama kompakt floresant (enerji tasarruflu) lambalarda da böyle mi tam bilmiyorum. Ölçebilme veya inceleme imkanım olmadı henüz.

ben yaklaşık 1.5 yıl önce araştırmaya başladım bu konuyu ee tabi daha önce yapan olmadığı için kimseden bi bilgi alamadım ve kendim denemeye karar verdim. yaklaşık 150 civarında bahçe aydınlatma direğinin duylarını değiştirdim ve balastlarını iptal edip 65 w eko ampültaktım. en az senede 1 defa değiştirmek zorunda kalıyorsun ampülleri. ışık akısına gelince evet biraz düşüş oluyor ama çok fazla fark edecek kadar değil. 80 w e40 duylu eko ampülü duymamıştım, yani bu işe başlamadan önce yoktu. sana tavsiyem boşuna uğraşma, tasarruf için başka bi yöntem bul. sonradan çok uğraşırsın. ha bi de sepetli araç bulamadığım için şuan 10-15 tane yanmayan direk var.

Ben aynı değişikliği yapmak için düşündüm ama icraata geçmeden ampul firmasına mail attım aşağıda cevabı var firma kapalı olan armatürlerde tasarruflu ampul kullanımını önermiyor fazla ısındığından ampul kısa sürede bozulabilir dediler gelen cevap aşağıdadır açık armatürlerde rahatlıkla kullanabilir ve tasarruf yapabilirsiniz...

Sn. Uğur Özgenç;

AKL-1180 Kodlu 80W Kompakt Flüoresan Ampuller vermiş olduğu yüksek lümen değerleri sayesinde, dış uygulamalarda kullanımı tavsiye edilmektedir. 125 ve/veya 250W değerindeki diğer ampullerin muadili olarak rahatlıkla kullanılabilir. Fakat çalışma şekli olarak Kompakt Flüoresan Ampuller düşük gaz deşarjı mantığına dayalı oldukları için hava almayan, ısının azalma göstermediği kapalı armatürlerde kullanımı tavsiye edilmez. Ampullerin lümen ve/veya diğer değerlerinde herhangi bir azalma görünmese de ampul ömründe azalmaya rastlanılabilir.

Dış ortamda, ampulün kendini soğutabilecek bir armatürün içerisinde uygulanması, hem Bakım giderleri, hem de enerji tasarrufu açısından faydalı olacağından, AKLIGHT ampulleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Saygılarımızla…

Alkanlar Elk. San. Tic. Ltd. Şti.

Alkanlar Elektrik

Tel : 90 216 561 28 19 pbx

Ben aynı değişikliği yapmak için düşündüm ama icraata geçmeden ampul firmasına mail attım aşağıda cevabı var firma kapalı olan armatürlerde tasarruflu ampul kullanımını önermiyor fazla ısındığından ampul kısa sürede bozulabilir dediler gelen cevap aşağıdadır açık armatürlerde rahatlıkla kullanabilir ve tasarruf yapabilirsiniz...

Sn. Uğur Özgenç;

AKL-1180 Kodlu 80W Kompakt Flüoresan Ampuller vermiş olduğu yüksek lümen değerleri sayesinde, dış uygulamalarda kullanımı tavsiye edilmektedir. 125 ve/veya 250W değerindeki diğer ampullerin muadili olarak rahatlıkla kullanılabilir. Fakat çalışma şekli olarak Kompakt Flüoresan Ampuller düşük gaz deşarjı mantığına dayalı oldukları için hava almayan, ısının azalma göstermediği kapalı armatürlerde kullanımı tavsiye edilmez. Ampullerin lümen ve/veya diğer değerlerinde herhangi bir azalma görünmese de ampul ömründe azalmaya rastlanılabilir.

Dış ortamda, ampulün kendini soğutabilecek bir armatürün içerisinde uygulanması, hem bakım giderleri, hem de enerji tasarrufu açısından faydalı olacağından, AKLIGHT ampulleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Saygılarımızla…

Alkanlar Elk. San. Tic. Ltd. Şti.

Alkanlar Elektrik

Tel : 90 216 561 28 19 pbx

bilgilerin için teşekkürler.. yukardada yazdığım gibi, olay tecrübeyle sabittir. yani ben denedim ve o tip ampüllerin uygun olmadığını anladım. biraz maaliyetli oldu ama en azından öğrenmiş olduk. yanlız anlamadığım bişey var dış ortamda kendini soğutabilen armatür ne demek onu anlayamadım. rüzgarın girdiği her delikten su girer.(aklıma ampülü başka türlü soğutma şekli gelmiyor.) suyun girdiği her elektronik cihaz yanar. Türkiyede üretilen elektrik enerjisinin büyük bir kısmı sudan elde edilsede, pratikte su elektriğin düşmanıdır.

Fikrim geldi... acaba armatürleri fan motoruylamı soğutsam. ( bencede biraz aptalca...):):):):D

Hocam bende tekstil fabrikasında görev yapıyorum aynı şekilde bir çalışma yapmıştım . sana şöyle bir taktik önerebilirim. tasarruflu ampul takıp civa buharlıları iptal ettiğinde mutlaka aydınlık düzeyinde bir düşme oluyor bunun oranalrınıda kendim bizzat ölçüm yapıp çıkarmıştım ama bulamıyorum :)) bunu aşmak için şöyle bir yol buldum balastların hepsini iptal etme ve aralata civa buharlıları homojen olarak dağat mesela eni boyu nasıl bilmiyorum ama kendin aydınlık hesabı çalışması yapıp mantıklı bir dizilim bulabilirsin aralara homojen olarak dağat böylece hem aydınlık düzeyini yüksek tutmuş olursun hemde büyük ölçüde tasarruf sağlamış olursun

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri