Hurda araç şarj dinamosu ile enerji üretmek

Ben elektronik teknikeriyim ve az da olsa elektrik bilgim var bunu olumlu yönde kullanmak için elimden geleni yapıyorum. Kafamda bir proje var ama daha maddi imkanlarım elvermiyor 5000 ₺ gibi bir para gidiyor ve olmayadabilir bu yüzden korkuyorum. Bende B planımı devreye koydum. Hurdacıda bir tane eski Ford minübüs bir tane eski as 250 dodge kamyonet yatıyordu. Hemen kendi ellerimle şarj dinamolarını söktüm. Bir tanesinin üzerinde 14 v 48 a yazıyordu.Aklıma birden B planı geldi bu planda çamaşır makinesi motoru ve 2 tane yada daha fazla alternatörü çevirecekti. 6 kg çamaşırla beraber en az 600 devir çeviren ve motor gücü de sadece 0,18 kw olan çamaşır makinesi motoru baya güçlü olmalıydı ki yüklü çamaşır tamburunu çevirsin. Kesin olarak çevirir diye düşünürken denemeye karar verdim. Tek kayışla bir çamaşır makinesi motoru ve 2 adet şarj dinamosu beraber bağladım çalışıyor dönüyor ve sonuçta 0.18 kw harcamayla iki dinamo rahat bir şekilde dönüyor akü falan yok direkt iki tane invertörü ayrı ayrı bağladım şıkır şıkır çalışıyor. B planı tamam A planını da olursa param uygularsam anlatırım ileride...
hiç rüzgarla ve güneşle uğraşmaya gerek yok. Bununla çok işler yapılabilir bence geliştirenler de olabilir benden bu kadar...
saygılarımla...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri