Hurda araç şarj dinamosu ile enerji üretmek

ELEKTRİK MÜH.

Profesyonel Üye
Merhaba Arkadaşlar. ben şarj dinamosu ile küçük bir RES tesis etmek istiyorum. fakat nasıl sonuç alacağımı bilmiyorum. bana saniyede de 1 tur atınca 2-3Vluk bir enerji lazım.. bu şarj dinamoları ile mümkün mü? yardımlarınızı bekleyeceğim. Saygılar.. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Saniyede 1 tur demek dakikada 60 tur demektir.
Şimdi, benim yaptığım alternatörlerden yola çıkarak, nüve kalınlığı 4 cm. olan 36 oyuklu, her oyukta 30 sipir bulunan alternatörle 120 d/d. da 12 v. aldığıma göre 60 devirde 6 v. alınabilir demektir. Yalnız bu boşta alınan gerilimdir. Yüke binince bu gerilim 4 voltlara düşebilir.

Yalnız, araç şarj dinamosunu değişiklik yapmadan, orijinal haliyle kullanamazsınız. Bu dinamonun rotoru bobin sargılı olduğu için ayrıca kendi ürettiği elektriğin bir kısmını kendi rotorunda harcar. Bu harcama önemli değil de asıl sorun en az 1000 devirde elektrik üretiyor olması. Sizin işinizi görecek alternatör, rotoru sabit mıknatıslı alternatördür.

Hemen bu sayfanın üst kısmında bulunan " Gelin Rüzgar Türbini Yapalım " isimli konuda sabit mıknatıslı alternatör yapılışını anlatmıştım. Umarım faydası olur.

Saniyede 1 tur demek dakikada 60 tur demektir.
Şimdi, benim yaptığım alternatörlerden yola çıkarak, nüve kalınlığı 4 cm. olan 36 oyuklu, her oyukta 30 sipir bulunan alternatörle 120 d/d. da 12 v. aldığıma göre 60 devirde 6 v. alınabilir demektir. Yalnız bu boşta alınan gerilimdir. Yüke binince bu gerilim 4 voltlara düşebilir.

Yalnız, araç şarj dinamosunu değişiklik yapmadan, orijinal haliyle kullanamazsınız. Bu dinamonun rotoru bobin sargılı olduğu için ayrıca kendi ürettiği elektriğin bir kısmını kendi rotorunda harcar. Bu harcama önemli değil de asıl sorun en az 1000 devirde elektrik üretiyor olması. Sizin işinizi görecek alternatör, rotoru sabit mıknatıslı alternatördür.

Hemen bu sayfanın üst kısmında bulunan " Gelin Rüzgar Türbini Yapalım " isimli konuda sabit mıknatıslı alternatör yapılışını anlatmıştım. Umarım faydası olur.

Teşekkürler Sayın ŞEF.
rotoru sabit mıknatıslı alternatörü nerelerden ve nasıl temin edebiliriz?

Ben, istenilen volt ve güçte alternatörler yapıyorum. Siz istediğiniz gerilimi ve gücü bildirirseniz yardımcı olurum.

tamam Sayın ŞEF. ben 0-12V arası gerilim üreten 10-20 W'lık bir alternatör arıyorum.

Son düzenleme:
10-20 w. çok küçük değilmi ? Rüzgar türbini için en az şöyle bir 80-100 w. olmalı diye düşünüyorum.
Ama siz, o kadar bana yeter diyorsanız öylede yapabilirim.
Özel mesaj kutunuza mesaj attım.

ben eski malzemelerden sökmek istemiştim. neyse sağolun ilgilendiğiniz için

Ben, istenilen volt ve güçte alternatörler yapıyorum. Siz istediğiniz gerilimi ve gücü bildirirseniz yardımcı olurum.

S.aleykum usta.Size birkaç şey sormak istiyorum.Evde 2000 watlık bir ısıtıcıyı çalıştırabilmek için pervanesiyle motoruyla aküsüyle inverteriyle kısaca tamam hazır bir rüzgar sistemi kaça patlar ? tşk ederim.

S.aleykum usta.Size birkaç şey sormak istiyorum.Evde 2000 watlık bir ısıtıcıyı çalıştırabilmek için pervanesiyle motoruyla aküsüyle inverteriyle kısaca tamam hazır bir rüzgar sistemi kaça patlar ? tşk ederim.
bende merak ettim bi fiyat verebilirmisiniz

şarj dinamosu ile elektrik üretmek olabilir ama istenilen seviyelere çıkartmak imkansız olabilir çünkü devir sayısı gerçekten çok yüksektir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri