Hoparlör kabini içindeki hat trafosu?

kaleli.b

Üye
Arkadaşlar elimde bulunan hoparlör kabinini açtım. İçinde bir adet trafo var.
Bu bildiğimiz 70v veya 100v hat trafosu değil.
Bu hoparlörler şu anda 4Ω çıkışlı amfiye bağlı olarak kullanılıyor.
Trafonun giriş kısmında 0-8-16-32-48 yazıyor bu nedir? (1. Sorum)
Hoparlörün dışardan bağlanan yerinde 48-2 yazıyor bu nedir? (2. Sorum)
Trafonun çıkış kısmında 0-4Ω-8Ω yazıyor bunun ne olduğu belli hoparlör çıkış empedansı.
Bu trafodan 4Ω ve 8Ω iki ayrı çıkış alınmış ve bu çıkışlar farklı hoparlörlere gidiyor.
4Ω luk hoparlöre bağlanan yerde 100v yazan bir devre elemanı var. O nedir? Ne işe yarar? (3. Sorum)
Açıklama yapabilecek arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum

Yeni bir amfi almam gerektiğinden en uygun amfiyi seçebilmek için bunları soruyorum.
Bu hoparlörleri hat trafolu 70v veya 100v amfi ile kullanabilir miyim? Bu hoparlörlerden 5 adet var.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    288.6 KB · Görüntüleme: 187
  • 2.JPG
    2.JPG
    116.4 KB · Görüntüleme: 131
  • 3.jpg
    3.jpg
    202.2 KB · Görüntüleme: 203
  • 4.jpg
    4.jpg
    221.7 KB · Görüntüleme: 174
  • 5.jpg
    5.jpg
    344.5 KB · Görüntüleme: 192
Bildiğimce cevaplayayım;
1- Trafonun çıkış kısmıdır giriş değil, üzerindeki deeğrler Ω (ohm) temsil eder 48Ω bağlandığı zaten diğer resimlerde görülüyor, bunu ayrıca hoparlör klemensi-bağlantılarının (1. resim) yanında belirtmiş,
2- 48 -2 değil Ω işaretinin yarısı solmuş-silinmiş,
3- Kond filtre (süzgeç) elemanı olarak kullanılıyor burada, belirli seviyedeki sesleri yok edip diğer kalan sesleri sadece geçirir.

Bu konuya meraklıysanız biraz daha ses-amfi konularındaki forumlara bakmalısınız veya Sn. @Mr_YAMYAM Abime rica ediyorum, ses tekniği üzerine bir konu makale açsın belli başlı elemanları ve görevlerini anlatsın, mümkünse.

Son düzenleme:
4Ω çıkışlı amfiden sonra hoparlöre girerken 8Ω -16Ω -32Ω varken niye 48Ω girilmiş bunun mantığı nedir?

Bunu bilemem belk özel üretimdir bu 48Ω hp veya ellerinde aşırı birikmiş stok vardır böyle erittiler. Gerçi ben henüz görmedim bu omajda, diğerlerinden fiyat olarak çok mu farklı acaba.

Ha diyeceğim ki siz daha kullanışlı hale getirmek isterseniz trafo çıkışlarını 4 konumlu komutatör takıp bağlantıları sağlayıp üzerini etiketleyin.

Son olarak bu hoparlörleri mevcut haliyle 70v veya 100v hat trafolu amfi ile kullanamam sanırım?
Bu hoparlörlerden 5 adet paralel bağladığımda hoparlörlerim toplamda 9,6Ω mu oluyor?

Belli ki 8 ohm çıkışı olan anfiye bu kolondan 6 tane paralel bağlamışlar. 6x8 =48. Link verdik ama pek umursamamişsin. orada örneklerle anlatılıyor durum

Linke baktım. Normalde dirençlerin seri veya paralel bağlanması ile ilgili durumları biliyorum. Burada trafo kullanılmış olması durumunda yine aynı mantık geçerli mi farklı bir durum oluşuyor mu anlamında sormuştum. İlginize teşekkür ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri