Hidroelektrik Santralleri

benimde bir kaç sorum var aslında bayağı geç gördüm konuyu inşallah cevap alabilirim :)

bu barajlardaki su beklediğinde çökeliyor sonra adını bilmiyorum ama kötü tabiriyle rondo gibi bir şey çalışıyor suyu ve içindekileri karıştırıyor. bu barajdaki çeşitliliği etkilemez mi yani balıkları yahut diğer canlıları öldürmez mi ?

jeneratör üzerindeki mıknatısların çeşitlerini de merak ediyorum mesela ?

yada neden 6 8 jeneratör konuluyor daha fazla konulmuyor ? başka baraj inşa edileceğine hes kurulacağına oraya 5 tane daha jeneratör kursalar mesela yermi yok :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
benimde bir kaç sorum var aslında bayağı geç gördüm konuyu inşallah cevap alabilirim :)

bu barajlardaki su beklediğinde çökeliyor sonra adını bilmiyorum ama kötü tabiriyle rondo gibi bir şey çalışıyor suyu ve içindekileri karıştırıyor. bu barajdaki çeşitliliği etkilemez mi yani balıkları yahut diğer canlıları öldürmez mi ?

Rondo olarak bahsettiğiniz şey sanırım türbin çarkı oluyor. Su türbin çarkına çarparak mekanik enerji elektrik enerjine döndürülmektedir. Ve türbinden geçen su tekrar yatağına bırakılmaktadır. Türbine, su boru ile gelmekte ve bu boru öncesinde ızgaralar mevcuttur. Balıklar bu boru içerisine zaten girmiyorlar.

jeneratör üzerindeki mıknatısların çeşitlerini de merak ediyorum mesela ?
Barajlardaki büyük jeneratörlerde mıknatıs kullanılmaz. Bunun yerine ikaz kutupları kullanılır ve rotorun manyetik alanı indüksiyonla veya fırçalar yardımıyla aktarılacak bir doğru akım ile elde edilir. Böylece rotordaki akım kontrol edilerek alternatörün oluşturduğu gerilimin kontrol edilebilmesi sağlanır. Mıknatıs kullanan alternatörler ayrıca rotora akım vermek zorunda olmadıklarından daha verimlidir fakat mıknatısın maliyeti dolayısıyla büyüklükleri sınırlıdır. Ayrıca mıknatısın manyetik alanı sabit olduğundan üretilen gerilim devir ile birlikte artar.

yada neden 6 8 jeneratör konuluyor daha fazla konulmuyor ? başka baraj inşa edileceğine hes kurulacağına oraya 5 tane daha jeneratör kursalar mesela yermi yok :)

Yer çok fakat konulan jeneratörlerin sayısı, baraja gelen suyun kapasitesine bağlı olarak teknik hesaplamalar neticesinde konuluyor. Fazla jeneratör koymakla fazla enerji üretemezsiniz.

1. Patronun keyfine göre...2. Hesin büyüklüğüne göre....Belli bir kısıtlama yoktur. Sadece 1 tane mühendislede bu işi götürebilirsiniz. Mühendisin, EMO YG tesisleri işletme sorumululuğu yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. Mühendisin dışında kumanda operatörleri ve Bakım operatörleri (teknisyen veya tekniker- elektrikçiler için EKAT belgeli) olacaktır ve sayısı dediğim gibi hesin büyüklüğüne göre değişir aynı mühendis sayısının değişeceği gibi........Saygılar...
Ben de hidroeletrik santralde çalışan bir mühendisim. Düzeltmek istedim, yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesi zorunlu değil; benim yok ve çalışıyorum.

Dongfang (DEC), Harbin, Zhefu gibi Çin firmaları ile ilgili bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

herkese merhabalar, bende HES sektöründe proje aşamasında yaklaşım 6 yıldır çalışıyorum. özellikle günümüzde yatırımcıların tercih ettiği HES ler hakkında genel bir bilgi vermek isterim. HES lerin genel çalışma prensiplerini ve nelere ihtiyaç duyduğunu tekrar tekrar anlamama gerek yok diğer arkadaşlarım daha önceden gerektiği kadar bu konuda bilgi vermişler.

Bizim yapmış olduğumuz projeler genellikle Regülatör (rezervuar), yükleme havuzu veya denge bacası ve Santral binası olmak üzere üç temel kısımdan oluşmaktadır. regülatör yapısı suyun önünü kesmek ve suya yön vermek amacı ile yapılır. buradan yönlendirilen su açık veya kapalı tip kanal, tünel v.b. bir yapı ile suyun depolanacağı ve ihtiyaç duyulan potansiyel enerjiye sahip olacağı yükleme havuzuna getirilir. buradan ise cebri boru ile santral içersindeki türbin veya türbinlere yönlendirilir. enerjisi alınan su santral çıkışında kuyruk suyu yapısı ile dereye tekrar deşarj edilir. türbinlerdeki mekanik enerji generatör ile elektrik enerjisine dönüştürülür. yalnız genelde bu elde edilen güç/gerilim seviyesi enterkonnekte sisteme uygun değildir. uygun gerilim seviyesine ise trafo ile getirilir. sonrasında ise elde edilen enerji şebekeye satılır.

Harbin firmasına ait bir kaç doküman elimde var. hesaplamaları şartnameleri falan.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Keban Hidroelektrik Santralinde 8 adet Yatay Eksenli Francis Türbinleri var. Boyutları hakkında bilgim yok. Durdurma işlemlerine gelince Keban HES değilde genel HES'ler de Vanalar ile yapılıyor.

Keban Hidroelektrik Santralinde 8 adet Yatay Eksenli Francis Türbinleri var. Boyutları hakkında bilgim yok. Durdurma işlemlerine gelince Keban HES değilde genel HES'ler de Vanalar ile yapılıyor.

Burada bir düzeltme yapmak isterim. Keban HES'te bulunan türbinler yatay değil, düşey eksenli francis türbindir.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri