Hidroelektrik Santralleri

ilginize teşekkür ederim FilizSimsek . ( reaktif gücü değiştirdiğimizde uyarma akımı değişmez.Uyarma akımını değiştirdiğimizde reaktif güç değişir.) demişsiniz ama ben bunun tam tersini yaşıyorum. reaktif gücü arttırdığım zaman uyartım akımı ve gerilimi artıyor. reaktif gücü azalttığım zaman uyartım akımı ve gerilimi düşüyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ilginize teşekkür ederim FilizSimsek . ( reaktif gücü değiştirdiğimizde uyarma akımı değişmez.Uyarma akımını değiştirdiğimizde reaktif güç değişir.) demişsiniz ama ben bunun tam tersini yaşıyorum. reaktif gücü arttırdığım zaman uyartım akımı ve gerilimi artıyor. reaktif gücü azalttığım zaman uyartım akımı ve gerilimi düşüyor.
Merak ettim şimdi...peki reaktif gücü arttırıp azaltmak için ne gibi bir işlem yapıyorsunuz: mesela hangi cihazın ayarıyla oynuyorsunuz veya ne gibi bir komut veriyorsunuz da reaktif güç değişiyor?

biz herhangi bir cihazın ayarıyla oynamıyoruz. sadece Scada proğramı üzerinden set değeri girip bara gerilimini belirli değerlerde düşürmek yada yükseltmek için kullanıyoruz.

Merak ettim şimdi...peki reaktif gücü arttırıp azaltmak için ne gibi bir işlem yapıyorsunuz: mesela hangi cihazın ayarıyla oynuyorsunuz veya ne gibi bir komut veriyorsunuz da reaktif güç değişiyor?

biz herhangi bir cihazın ayarıyla oynamıyoruz. sadece scada proğramı üzerinden set değeri girip bara gerilimini belirli değerlerde düşürmek yada yükseltmek için kullanıyoruz.

@Merin
Siz Scadadan komutu verdiğinizde, "Scada" kendi başına herhangi bir şey yapmıyor.Sistemde bulunan ve generatörün veya türbinin belirli parametrelerini değiştirebilecek sistemlere/cihazlara komuta vererek ayar yapıyor.Siz Scadadan reaktif güç veya bara gerilimi değişimine ilişkin değeri set ettiğinizde, bilgisayardan, örneğin statik uyarma sisteminde tristörlerin tetikleme açısını ayarlayan sisteme bir komut gider ve yine örneğin açı arttırılarak uyarma akımı azaltılır veya açı azaltılıp akım arttırılır.Yani ilk dediğimi biraz değiştirerek tekrar ediyorum;siz " reaktif gücü değiştirmek için uyarma akımını değiştiriyorsunuz." Sizin set ettiğiniz değer reaktif güç değeri ama siz bu set işlemini yaparak Scadaya "uyarma akımı ile oynayarak benim istediğim bu reaktif güç değerini sağla!" komutunu vermiş oluyorsunuz.

@FilizSimsek
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. bu sistem bize detaylı olarak anlatılmadı. siz söyleyince anladım. anlaşılan bilgilerinize daha çok ihtiyacım olacak.

@FilizSimsek
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. bu sistem bize detaylı olarak anlatılmadı. siz söyleyince anladım. anlaşılan bilgilerinize daha çok ihtiyacım olacak.
Elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım elbette.

mkan2307 ben alaeddin hocaya yakınım tanırmısınız oda kebanda uzun süre çalışmış sağolsun bilgilerini bizim ile paylaşıyor
isteyene yardımcı olabilir bilgi paylaşabiliriz türkiyedeki bütün hesleri yabancılar kuruyor bu konuda ne diyebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,325
Kullanıcılar
450,167
Son üye
oygg

Yeni konular

Geri