Hidroelektrik santrali temel topraklaması.

projede ne dyorsa öyle yap kardeş ilerde başın ağrımasın.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
santral binası temel topraklaması kesinlikle bakır olmalıdır. bu işlerin kabulunu yapan enerji bakanlığı bunu şart koşmakta. gelelim bakırla, demir donatının eşleştirilmesi olayına. ben buna karşıyım. çünkü demirle, bakırın doğal potansiyelleri birbirinden farklıdır. bu durumda da sistem bir pil gibi çalışacak ve zamanla korozyona sebebiyet verecektir. uygulama aşamasında biribirine bağlayan da var bağlamayan da.

gelelim bakırla, demir donatının eşleştirilmesi olayına. ben buna karşıyım. çünkü demirle, bakırın doğal potansiyelleri birbirinden farklıdır. bu durumda da sistem bir pil gibi çalışacak ve zamanla korozyona sebebiyet verecektir.

Kardeş;

Katotik koruma mantığı zaten pil gibi çalıştırıp oksitlenmesini önlemek değil mi? Burda sanki bir tezat var gibi? Üzerinden akım geçen metal mi çabuk oksitlenir, geçmeyen mi?

Kardeş;

Katotik koruma mantığı zaten pil gibi çalıştırıp oksitlenmesini önlemek değil mi? Burda sanki bir tezat var gibi? Üzerinden akım geçen metal mi çabuk oksitlenir, geçmeyen mi?

katodik korumadaki amaç metalik yapının gerilimini -1200mV DC'de tutup, onu katot haline getirip korozyondan korumaktır. eğer bu potansiyel -650mV DC değerinin üzerinde (sıfıra yakın anlamında diyorum) olursa korozyon olayı oluşmaya başlar. fakat demirle bakırı eşleştirirseniz, bir nevi pil oluşturmuş oluyorsunuz. yalnış hatırlamıyorsam çeliğin doğal potansiyeli -1100mV, bakırınki ise pozitif bir değer. dolayısıyla gerilim sıfıra yakın bir değer oluyor ve bu da korozyona yol açmaktadır.

katodik korumadaki amaç metalik yapının gerilimini -1200mV DC'de tutup, onu katot haline getirip korozyondan korumaktır. eğer bu potansiyel -650mV DC değerinin üzerinde (sıfıra yakın anlamında diyorum) olursa korozyon olayı oluşmaya başlar. fakat demirle bakırı eşleştirirseniz, bir nevi pil oluşturmuş oluyorsunuz. yalnış hatırlamıyorsam çeliğin doğal potansiyeli -1100mV, bakırınki ise pozitif bir değer. dolayısıyla gerilim sıfıra yakın bir değer oluyor ve bu da korozyona yol açmaktadır.

Yorumunuza teşekkür ederim.
Ben bu mesajı yazdıktan sonra biraz araştırdım. Katodik koruma sisteminde bir KURBAN kullanmak gerekiyor. Tabi biz de pil oluşturabilecek 2 metali aynı sistemde kullanırsak bir tarafı KURBAN tayin etmiş oluyoruz ve o tarafı tahrib ediyoruz. Bu yüzden sakıncalı görünüyor.

Fakat temel topraklamasında her zaman temelin içindeki demir donatıya, topraklama iletkeni irtibatlanır. Bu uygulamanın böyle bir soruna yol açması muhtemel midir acaba?

öncelikle forum yöneticisine yazıyorum, temel topraklaması konusunda son on yıldır sektörümüz içinde son derece olumlu gelişmeler olmuştur. meslek kuruluşları ve üniversitelerimizde topraklamalar konusundan bilgilendirme ve tamamlama seminerleri sürekli verilmektedir. burada bu gelişmelerden bi haber olan üyeler olduğunu görüyorum. bunlara izin vermeyin lütfen. yalan yanlış şeylerle, bilgilenmek isteyenlerin kafaları karıştırılıyor.
bir hidroelektrik santralı temel topraklaması için yazılanlar ne kadar bilgisiz olduğumuzun kanıtı. içinde doğru şeyleri işaret edenler yok değil ama. bu bilgisizlik ve cesarete şaşmamak elde değil.

öncelikle forum yöneticisine yazıyorum, temel topraklaması konusunda son on yıldır sektörümüz içinde son derece olumlu gelişmeler olmuştur. meslek kuruluşları ve üniversitelerimizde topraklamalar konusundan bilgilendirme ve tamamlama seminerleri sürekli verilmektedir. burada bu gelişmelerden bi haber olan üyeler olduğunu görüyorum. bunlara izin vermeyin lütfen. yalan yanlış şeylerle, bilgilenmek isteyenlerin kafaları karıştırılıyor.
bir hidroelektrik santralı temel topraklaması için yazılanlar ne kadar bilgisiz olduğumuzun kanıtı. içinde doğru şeyleri işaret edenler yok değil ama. bu bilgisizlik ve cesarete şaşmamak elde değil.

Hangi bilgilerin doğru hangi bilgilerin ise bilgisizlikle dolu olduğunu forumla da paylaşırsanız mutlu oluruz.

şu an inşşatı suren heslerden iki tanesine temel topraklama yapıyorum yani faraday kafesi şirket olarakta bu işi yapıyoruz faraday kafesi binanın alt gro betonu dokulmeden once temel kazızı bıttıkten sonra başlanır santral binası kısmına 95 veya 70 lık örgü bakır kullanılır projede ne ise o cepri boru boyunca 50 lık orgu bakır kuyruk suyu boyunca yıne 95 lık yanlız bılgıler kesın deıll projeye gore uygulama yapılır bınanın alt ısmına kare şeklinde orulur perde betonların icerısınden bazı bolgelerden çatı kısmına kadar cıkar oru bakırların birleştirilmesi katber kaynagı (barut bakır karısımı)ile yapılır topraklama cubukları çakılırken topragın iletkenlik özelligi yok ise gem tozu kullanılır. itina ile faraday kafesi hes işletmegiligi yapılır (0544 267 24 29 )

şu an inşşatı suren heslerden iki tanesine temel topraklama yapıyorum yani faraday kafesi şirket olarakta bu işi yapıyoruz faraday kafesi binanın alt gro betonu dokulmeden once temel kazızı bıttıkten sonra başlanır santral binası kısmına 95 veya 70 lık örgü bakır kullanılır projede ne ise o cepri boru boyunca 50 lık orgu bakır kuyruk suyu boyunca yıne 95 lık yanlız bılgıler kesın deıll projeye gore uygulama yapılır bınanın alt ısmına kare şeklinde orulur perde betonların icerısınden bazı bolgelerden çatı kısmına kadar cıkar oru bakırların birleştirilmesi katber kaynagı (barut bakır karısımı)ile yapılır topraklama cubukları çakılırken topragın iletkenlik özelligi yok ise gem tozu kullanılır. itina ile faraday kafesi hes işletmegiligi yapılır (0544 267 24 29 )

Merak ettiğim birkaç şey var. Santral-Cebri boru-Kuyruk suyu temel topraklamaları biribirine de bağlanıyor mu? ve Temel topraklaması sadece santral binası, cebri borular ve kuyruk suyu'na mı yapılıyor. Mesela araç otoparkına yada diğer binalara(bekçi binası, yemekhane vs...) bağlantısı yapılıyormu?

merhaba
anladigin kadari lile projede bir yanlislik yok toplaklama endustriyel tesislerde veya enerji uretim merkezlerinde bakirla yapilabilir burada dikkat edlecek husus bakir ve galvenizin birlesim noktalari ici bakir kapli u topraklama klemensi kullanmalisiniz. 70mm2 olabilir bunun dogrulugunu anlamak icin topraklama hesaplarina bakin .bulundugunuz yerin toprak yapisida kesit uzerinde etkilidir.
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,530
Kullanıcılar
450,520
Son üye
darkness60

Çevrimiçi üyeler

Geri