Hesabını Tutturamadığım Anma Akımı

yenmuh

Üye
kontrolkalemi.com 'un hazırladığı teknik tablolar kitapçığındaki 73. sayfada verilen ÜÇ FAZLI MOTORLARDA ANMA AKIMINA GÖRE SİGORA SEÇİMİ isimli tabloda anlayamadığım değerler var.

Soru 1 :

Örnek olarak;
Motor anma gücü = 30 kW
Cos(fi) = 0,86
380 V Motor anma akımı = 57 A

Güç = Kök(3) * Vhat * Ihat * Cos(fi) förmülünden
30.000 = 1,73 * 380 * Ihat * 0,86 eşitliğinden
Ihat = 53 A çıkar

Oysa tabloda anma akımı 57 amper olarak veriliyor. Ben nerede hata yapıyorum. Sadece 30 kW için değil tüm değerler hesapladığım değerlerden farklı çıkıyor.

Soru 2 :
Bu tabloda motorların 220 V için Yıldız/Üçgen sigorta değerleri verilmiş.

Üç fazlı bir motoru 220 V ile çalıştırabilirmiyim? Ayrıca 220 V ile nasıl Yıldız başlatıp üçgene geçiş yapabilirim anlayamadım.

Yardımızı bekliyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
degerli arkadasim tablodan bahsetmissiniz tabloyu birde emo nun verdigi ajandalardaki tabloyla kiyasladim vede oradada cos 0,87 verim %90 iken verilen akim degeri 57 amperdir.siz burada hesap yaparken yildiz bagli sisteme gore hesaplama yapmaktasiniz bunu dikkate aldinizmi acaba.
ayrica 220 volt sistemlerde ancak u,v,w uclarina uc faz ve faz-faz aralari 220 volt olan gerilimler uygulanabilmektedir.

Merhaba;
Güç hesaplamalarında tüm değerler hat değerleri alındığından yıldız veya üçgen bağlamanın önemi yoktur.Hesaplamalarda kusuratlar tam alınmadığından sonuçlar katalog değerlerine çok yakın çıkar.
Ayrıca bildiğiniz gibi Şebeke gerilimimiz Fazlar arası 380 volt olduğundan Üçgen 220volt etiketli motoru yıldız-üçgen çalıştıramayız.Soft start-stop kullanmayı düşünmüyormusun. Maliyet yüksek olabilir ama belli oranda hız kontrolu bile yapabilirsin.

Arkadaşlar,
Bir asenkron motorun etiketinde yazan güç değeri, tam yükte milden alınan mekanik güç değeridir. Tam yükte şebekeden çekilen aktif gücü bulmak için, etiket gücü, etkette verilen verim değerine bölünür.
Ps=Pf/verim
Şimdi 30 kW'lık bir motorun verim değeri 0.9 ila 0.95 arasındadır. ortalama bir değer alırsak
Ps=30000/0.925=32432,43 W
32432.43=1.73x380xIhatx0.86
Buradan Ihat=57.36 A bulunur. Hesaplarda bir hata yoktur.
Pratik olarak 380 V'luk bir asenkron motorun tam yükte hat akımı etiket kW güç değerinin yaklaşık iki katıdır. yani 30 kW'lık motor yaklaşık 60 A, 150 kW'lık motor yaklaşık 300 A çeker.

kontrolkalemi.com 'un hazırladığı teknik tablolar kitapçığındaki 73. sayfada verilen ÜÇ FAZLI MOTORLARDA ANMA AKIMINA GÖRE SİGORA SEÇİMİ isimli tabloda anlayamadığım değerler var.

Soru 1 :

Örnek olarak;
Motor anma gücü = 30 kW
Cos(fi) = 0,86

Ihat = 53 A çıkar

Oysa tabloda anma akımı 57 amper olarak veriliyor. Ben nerede hata yapıyorum. Sadece 30 kW için değil tüm değerler hesapladığım değerlerden farklı çıkıyor.

yenmuh kardeşim tabloda yazan 57 A akım değeri şebekeden çekilen akımdır. Motorun güç değeri ise motorun bize verdiği güç değeridir. yani motor şebekeden bize vereceği etiketindeki yazan güçten biraz daha fazlasını çeker(kayıpları karşılamak için) dolayısı ile motor gücü ile yaptığınız hesapla çıkan akım ile etiket değerinde yazan akım farkı bundan dolayıdır.Bilmem yardımcı olabildimmi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Soru 1 :

Örnek olarak;
Motor anma gücü = 30 kW
Cos(fi) = 0,86

Ihat = 53 A çıkar

Soru 2 :
Bu tabloda motorların 220 V için Yıldız/Üçgen sigorta değerleri verilmiş.

Üç fazlı bir motoru 220 V ile çalıştırabilirmiyim? Ayrıca 220 V ile nasıl Yıldız başlatıp üçgene geçiş yapabilirim anlayamadım.

Yardımızı bekliyorum
yenmuh arkadaşım cosfiyi 0.8 uygularsan sonuç 57 amperçıkar. demekki hesaplamalar 0.8'e göre yapılıyor.
kolay gelsin

bende amperi 57 buldum sen nasıl 53 buldun anlamadım..

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri