Çift devirli (Dahlender) kontaktör, termik ve şalter seçimi sorunsalı.

Arkadaşlar merhaba,
Çift devirli (Dahlender) motor bağlantılarında kontaktör, termik ve şalter seçimi ile ilgili size danışmak istediğim bir konu var. Aşağıdaki bağlantıya ve motor anma akımlarına göre malzeme seçimini yaptım. Motor etiketinde düşük devirde 37A ve yüksek devirde 43.7A çektiğini varsaydım. Seçimi hangi hesaba göre yaptığımı da açıkladım. Yaptığım bu hesap doğru mudur?

Otomat şalter tüm akımı üzerinden geçireceği için 43.7A’den büyük olmalıdır. O yüzden 50A seçilir.
C1 Yıldız kontaktör motor yüksek devir anma akımının üçte biri olacak şekilde seçilir. 43.7/3=14.5A. Bu değere uygun bir üst değerinde 18A'lik kontaktör seçilir.
C3 Üçgen kontaktör motor yüksek devir anma akımının 0,58 katı olacak şekilde seçilir. 43.7x0.58=25.3A. Bu değere uygun bir üst değerinde olan 32A'lik kontaktörler seçilir.
C2 Ana kontaktör motor düşük devir anma akımını üzerinden geçireceği için 37A’den büyük olmalıdır. O yüzden 40A seçilir.
Termik ise motor düşük devir anma akımının 0,58 katı 37*0,58= 21,46A değerine ayarlanmalıdır. Bu değere uygun termik seçilir.

Ekli dosyalar

• Dahlender.jpg
    Dahlender.jpg
    34.4 KB · Görüntüleme: 84
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Paylaştıgın şema ve anlattıgın seçimler, yıldız /üçgen motor ile alakalıdır. Her şeyden önce , termik rölenın yerleştiği yere bakarsan bunu hemen kavramak mümkün. Dahlanderde her iki devir/güç için ayrı akımlar olduguna göre, iki ayrı termik seçimi gerekir diye düşünüyorum..

Güncelleme.....Yaptığım bu hesap doğru mudur?
Verilen örnekte ∆/YY bağlantı motor kullanılmıştır. Motor etiketinde düşük devirde 37A ve yüksek devirde 43.7A çektiğini varsayılıyor.
Otomat şalter tüm akımı üzerinden geçireceği için 43.7A’den büyük olmalıdır. O yüzden 50A seçilir.
C1 Yıldız kontaktör motor yüksek devir anma akımının yarısı olacak şekilde seçilir. 43.7/2=21.8A. Bu değere uygun bir üst değerinde 25A'lik kontaktör seçilir.
C3 kontaktör motor yüksek devir anma akımı kadar seçilir. 43.7A. Bu değere uygun bir üst değerinde olan 50A'lik kontaktörler seçilir.
C2 kontaktör motor düşük devir anma akımını üzerinden geçireceği için 37A’den büyük olmalıdır. O yüzden 40A seçilir.
Termikler ise motor düşük ve yüksek devir anma akımlarını üzerlerinden geçirecekleri için T1=37A ve T2=43.7A değerine uygun seçilmelidir. Termik üzerindeki pot anma akımı 1.1 ile çarpılarak yani bir tolerans verilerek ayarlanır. 37x1.1=40.7A ve 43.7x1.1=48A. Bu değere uygun termik seçilir. 37-50A aralıklı temik röle seçilir.

Ekli dosyalar

• Dahlender2.jpg
    Dahlender2.jpg
    29.7 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,
Çift devirli (Dahlender) motor bağlantılarında kontaktör, termik ve şalter seçimi ile ilgili size danışmak istediğim bir konu var. Aşağıdaki bağlantıya ve motor anma akımlarına göre malzeme seçimini yaptım. Motor etiketinde düşük devirde 37A ve yüksek devirde 43.7A çektiğini varsaydım. Seçimi hangi hesaba göre yaptığımı da açıkladım. Yaptığım bu hesap doğru mudur?

C1 Yıldız kontaktör motor yüksek devir anma akımının üçte biri olacak şekilde seçilir. 43.7/3=14.5A. Bu değere uygun bir üst değerinde 18A'lik kontaktör seçilir.
C3 Üçgen kontaktör motor yüksek devir anma akımının 0,58 katı olacak şekilde seçilir. 43.7x0.58=25.3A. Bu değere uygun bir üst değerinde olan 32A'lik kontaktörler seçilir.
C2 Ana kontaktör motor düşük devir anma akımını üzerinden geçireceği için 37A’den büyük olmalıdır. O yüzden 40A seçilir.
Termik ise motor düşük devir anma akımının 0,58 katı 37*0,58= 21,46A değerine ayarlanmalıdır. Bu değere uygun termik seçilir.

C2= 18,5kW - 40A
C3= 22 kW - 50A
C1= 11kW - 25A
T1-T2= 36-45 ayar sahalı

motor etiketinde servis faktorü belirtilmemişse anma akımına ayarlanmasını tercih ederim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri