Harmonik kafama takılanlar

Muhammedda

Üye
Selam Arkadaşlar Harmoniklerle İlgili Bir Çok Kaynak Okuyup Araştırmama Rağmen Halen Tam Olarak Çözemediğim Konular var Buradanda Belki Eksiklerimi Tamamlama İmkanı Bulurum.Maddeler Halinde Sormak İstediğim Sorular ise

1-Kompanzasyon Panosunda Harmonik Fİltre Kullanılmış ise bu Filtre sadece bağlandığı kondansatörümü koruyor yoksa tüm sisteme faydası varmı?
2-Benim Üniversitede öğrendiği her filtrenin bir cuttof frekansı vardır neden üreticiler Pasif Harmonik filtre cutoff frekansını açıklamazlar (ben bulamadım).belki konunun oturmasında bana çok faydası dokunacak
3-pasif harmonik filtreler sadece seri olarak bağlandığı cihazımı korurlar yani bir ups e hemen girişine bir pasif harmonik filtre bağlarsam ups i harmoniklere karşı korumuşmu oluyorum.
4-ben okulda öğrendiğim pasif band pass filtre tasarlayıp sadece 50hz geçiren bir filtre kullanırsam(pratikte böyle bir filtrenin mümkün olmadığını biliyorum ama en kötü ihtimal 40 ila 60 hz arası diyelim filtrenin geçireceği frekanslara) harmonik diye bir derdim ortadan kalkmış olmazmı tamamen hemde hiç resonans frekansına kafa bile yormama gerek kalmaz.
5-resonans frekansı benim bildiği kadarıyla Kapasitörün empedansının Reaktörün Empedasına eşit olduğu noktadır ki bu durumda kapasitörler reaktor birbirlerine vektörel olarak zıt oldukları için birbirlerini sıfırlarlar ve sanki kabaca bir tabirle orda hiç bir devre elemanı yokturda düz kablo gibi tepki veririr bu durumun harmonikle mücadeledeki faydasını anlayamadım.
6-bir sistemin ana panosuna sabit olarak sürekli sönt reaktor bağlı olduğunu hayal edelim kompanzasyon konusunu bi kenara bırakıcak olursak bu sistemde harmonik yinede varmıdır.
7-aktif harmonik filtre kullanılırsa ayrı olarak kompanzasyon panosu ihtiyacı ortadan kalkıyormu?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu durumun harmonikle mücadeledeki faydasını
Bu durumun faydası değil devasa bir zararı vardır . Empedans Z=R+J( XL-XC ) dir . Rezonans frekansında endüktif ve kapasitif reaktanslar birbirine aşit olur . Bu durumda gördüğünüz üzere elektriksel direnç olarak sadece omik direnç kalmaktadır . Bu ise sistemden devasa akımların geçmesi ve bir yerlerin patırayıp çatıraması demek malesef .

Kafanız epeyce karışmış sorularınızdan bunu net bir şekilde anlayabiliyorum.

1)Harmonikler UPS, Sürücü V.b. cihazlarda bulunan Tristör gibi anahtarlama elemanlarından kaynaklanır. Bahsettiğiniz panolarda kullanılan "pasif harmonik filtre" adıyla konulan reaktörlerler sadece ve sadece rezonans önleyici sistemlerdir. Harmonik frekansları yüksektir kondansatörler bu frekansların genliklerini arttırırlar, dolayısıyla konulan reaktörler mevcut harmoniklerin mertebelerinin daha da artmasını önlerler ve rezonans riskini ortadan kaldırırlar.
2)Reaktörlerin etki ettiği harmonik frekans bandına göre anıldığı P değerleri vardır. Seçimde kriter bu değerdir.
3)1. maddede açıkladığım gibi Harmonik filtre reaktörü sistemde dolaşan harmoniklerin etkisini azaltmaz, kondansatörlerin harmonik değerlerini arttırarak şebekeye olan bozucu etkisi azaltmış olur. Mevcut harmonikler tabiri caizse sistemde bir virüs gibi heryere dağılır. Bu nedenle sorunu kaynakta çözmek gerekir harmonik üreten cihazın girişine filtrasyon yapılmalıdır.
4)Şebeke tarafına doğru Gerilim ve akım Harmoniklerini tamamen ortadan kaldıran aktif filtrasyon devresidir bu devrede harmoniklere ters harmonik üretilerek sönümleme yapılır. Ancak bu ana panoda yapılır ve şebekeye bozucu etkiyi önler, gerilim harmoniklerini düzeltir. Sistem içersindeki akım harmonikleri cirit atmaya devam eder. Çözüm 3.madde !
5) Alakası yok sistemdeki endüktif reaktans ile kondansatör kapasitif reaktansın eşitlenme riskidir rezonans. Harmonik reaktör bu dengeyi bozar ve rezonans riskini ortadan kaldırır.
6)şönt reaktör kompanzasyon amacıyla konulur harmoniklere etkisi minimal düzeydedir.
7)Evet kalkıyor çünkü kondansatörlerin bozucu harmonik etkiyi arttırması sorun olmuyor aktif filtre devresi bunu çözüyor ve gerilim harmoniklerini ortadan kaldırıyor. Akım harmoniklerin ise sisteminde cirit atmaya devam ediyor.

Son düzenleme:
Peki Hocam Doğrumu Anladım
1-Pasif Harmonik Filtreler Harmonikleri Süzmez Sadece Önüne Bağlandığı Cİhazı (Bu Durumda Kondansaör)Harmoniklerin Kötü Etkilerinden Korur.Harmonikler Sistemde Dolaşmaya Devam eder.
2-Gerekli Çözüm Harmonik Üreten Elemanın Girişinde Pasif Filtre Kullanmak veya Ana Panoda Aktif Harmonik filtre kullanmak
3-Biz Pasif Harmonik Filtre Kullanarak Sadece Korumak İstediğimiz elemanın önünde Reaktansı artırıyoruz böyle kolay yolu seçmek isteyen harmonik bize uğramıyor.

Peki Hocam Doğrumu Anladım
1-Pasif Harmonik Filtreler Harmonikleri Süzmez Sadece Önüne Bağlandığı Cİhazı (Bu Durumda Kondansaör)Harmoniklerin Kötü Etkilerinden Korur.Harmonikler Sistemde Dolaşmaya Devam eder.
2-Gerekli Çözüm Harmonik Üreten Elemanın Girişinde Pasif Filtre Kullanmak veya Ana Panoda Aktif Harmonik filtre kullanmak
3-Biz Pasif Harmonik Filtre Kullanarak Sadece Korumak İstediğimiz elemanın önünde Reaktansı artırıyoruz böyle kolay yolu seçmek isteyen harmonik bize uğramıyor.

1- Kondansatörler üretilen harmoniklerin genliklerini mertebelerini arttırırlar. Kondansatörlerin ısınmasına sebep olurlar, şebeke endüktif reaktansı ile rezonansa girme riskine sebep olurlar. Harmonik reaktörler yalnızca bunlara engel olur. Harmonikler sistem içersine cirit atmaya devam ederler. Antiparantez pasif harmonik filtre ile harmoniklerin genliklerinin artması önlendiği için gerilimdeki bozunumda azaltılmış olur buda sistem içersindeki harmoniklerde eskisine nazaran haliyle bir azalma sağlar.
2- Çözüm sadece ve sadece harmonik üreten cihaza özgü filtrasyon yapmaktır. Aktif filtre de bozulmanın şebekeye yansımasını önlerler. Gerilim harmoniklerini azaltır, akım harmonikleriniz her halükarda sistemde dolaşmaya devam eder.
3- Madde 1'de açıkladım.

Valla Hocam Internette ne kadar arastirma yaptiysam ne kadar webinar videosu izlediysemde gordugum hep ayni seyler kompanzasyon sistemlerinde harmonik filtre kullanirsaniz kompanzasyon kontaktorune gerek kalmaz.yok bilmem harmonik filtre kullanirsaniz su voltta kondansatir kullanmalisiniz vs. gına geldi artık kompanzasyon dışında kullanımları ile ilgili çok net ve açık bilgi ya çok az kişi biliyor yada çok önemsiz bir konu anlıyamadım.şimdi ben harmonik kaynağına nasıl müdahale edicem bir motor kontrol devresine veya ups e kaç hz lik pasif harmonik bağlıyacam.kvar cinsinden kaç kvar ihtiyacım olduğunu nasıl hesaplıyacam bunu kimse söylemiyor.kompanzasyonu unutmak istiyorum bir an için :rolleyes: çünki ben sistemdeki harmonik üreten tüm bileşenleri tek tek kaynağında filtrelersem kondansatörü neden koruyayım?

Valla Hocam Internette ne kadar arastirma yaptiysam ne kadar webinar videosu izlediysemde gordugum hep ayni seyler kompanzasyon sistemlerinde harmonik filtre kullanirsaniz kompanzasyon kontaktorune gerek kalmaz.yok bilmem harmonik filtre kullanirsaniz su voltta kondansatir kullanmalisiniz vs. gına geldi artık kompanzasyon dışında kullanımları ile ilgili çok net ve açık bilgi ya çok az kişi biliyor yada çok önemsiz bir konu anlıyamadım.şimdi ben harmonik kaynağına nasıl müdahale edicem bir motor kontrol devresine veya ups e kaç hz lik pasif harmonik bağlıyacam.kvar cinsinden kaç kvar ihtiyacım olduğunu nasıl hesaplıyacam bunu kimse söylemiyor.kompanzasyonu unutmak istiyorum bir an için :rolleyes: çünki ben sistemdeki harmonik üreten tüm bileşenleri tek tek kaynağında filtrelersem kondansatörü neden koruyayım?
Tahminen konuşuyorum. Ben olsam sistemin enerji analizörü ile uzun vadeli bir harmonik bozulum kaydını tutar ve incelerdim. Bu da şu için sistemin lineer ve düzenli bir sıkıntısı mi var yoksa sürekli değişen bir bozunumu mu var . Eğer saat ve miktar olarak değişken bir sistemse her halükarda statik bir filtre ile buna çözüm getirilemez. Yani bunun icin profosyonel destek gerekir diye düşünüyorum. Mevzuya aşina olmayan tek bir teknik elemanın bu işin içinden çıkması çok şüpheli. Gene de @sami inci abi daha iyi bilir .

Kaliteli ! bir harmonik ölçüm cihazı ile ölçüm
yapılmadığı ve ölçü aletinin gösterdiği değer-
ler iyi bilen ! birisi tarafından değerlendirilme-
diği sürece,yapılan yorumlar doldur / boşalt /
bağyaptan öteye geçmez.En doğrusu,bu işi
profesyonel olarak yapanlardan yardım al-
maktır.Bizim ,buradan " kolunu uzatta nabzı-
nı ölçeyim " tipi yorumlar işe ya ra maaz.Hele
çok okuyup kafası karışanlara hiç faydası ol-
maz.

sami inci Hocam söylediklerinize itirazım yok.forumlarda soru sorarak konu açarak araştırma yapılmaz ve meslekte uzmanlaşılmaz görüşündeyim zaten konuyu açarkende hiç bir zaman buradan öğrenme amacı içinde olmadım hep takıldığım noktalar merak ettiğim sorulara cevap aradım ancak sizde şuna hak verinki belli meslek gruplarında ilerlemek isteyen insanlar var kendini geliştirmek öğrenmek isteyen insanlar var.ingilizce konusunda iddialıyım ve yabancı kaynaklardan bile bu konu ile ilgili kafama göre bir kaynak göremedim.bu konuda uzman kişilerin sayıları sabit mı kalıcak dünyanın sonuna kadar veya içine girdiği bir süreçte tıkandığı durumlarda destek almak isteyen birisi (bu ben değilim bu durumda) napsın?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri