KGK ve jeneratör ortak çalışması

arkadaşlar konuya ilişkin benimde bir sualim olacaktır, yardımcı olursanız eğer sevinirim.
jeneratör firmaları, jeneratör çalışırken kompanzasyon sisteminin devreden çıkarılmasını istiyorlar,
benim kompanzasyonum harmonik filtreli bir sistem,
jeneratör gücümüz 550kVA, ups ise 400kVA
elektrik kesintisinde jeneratör çalışırken harmonik filtreleme sisteminin devreden çıkarılması herhangi bir sorun yaratır mı?

jeneratörden beslenen sistemlerde kompanzasyonu tavsiye etmıyorlar evet. ama bunu söylerkende tereddüt içerisinde söylüyorlar kesinlik olarak söylemiyorlar.
ben şüpheci bir insanım denemeden görmeden karar vermem. denemesini yaptım harmonik filtre kullanmadan kompanzasyona bağladım ve gözlemledim.

artıları;

jeneratörden çekilen akım düştü kablo ısısı düştü jeneratörde her hangi bir zorlanma meydana gelmedi

eksileri;

kompansyona bağlı tmş, sigorta, kontaktör kablolar hepsi zangır zangır titremeye ve ısınmaya başladı. Ve sistemden ayırdım kullanılmayacağına kanaat getirdim.

harmonik filtre elimde yoktu bağlanırsa ne gibi bir sonuç alınır orasını bilemiyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
deneyiminizi aktardığınız için tşk. ederim,
sistem şu anda bir fabrikada çalışır durumda ancak jeneratör bazen arızaya geçip devre dışı kalıyor,
bizde bu sistemi yeni kurulacak olan fabrikaya taşıyacağız,
jeneratör devrede iken kompanzasyonu devre dışı bırakacağım,
ancak tek endişem harmonik reaktörlerde devreden çıkacağı için olumsuz bir durumun meydana gelme olasılığı,
ilk devreye alırken deneme yapacağım ancak işletme çalışmaya başlayınca böyle bir fırsatım olmayacak.
fabrika 6mt. boyunda plastik profil üretiyor, bu profiller extrüzyon makinalarından çıkıyor,
en ufak bir kesinti bile malzeme ve kalıba hasar verebiliyor.
daha önce de büyük ups olan işletmelerde kapasitif ve harmonik olumsuzluklar gözlemledim,
inform firması ups lerinde harmonik için düzenekler kullandıklarını söyledi,
bu işimizdeki 400kVA ups APC marka,bu marka hakkında bilginiz varmıdır?

güzel anlatım böyle anlatımlar çok işe yarar tşkler emeği geçen herkese

teşekkürler

Arkadaşlar merhaba size bi şey danışmak isterim.Biz bir güzellik salonuna ups takmayı düşünüyoz.Ancak mevcut jeneratörleri trifaze 7.5 kw, sayaç demandları 10 kw, bizim takmayı düşündüğümüz trifaze on-line ups ise 15 kva dır.Ne gibi problemlerle karşılarız.

Arkadaşlar merhaba size bi şey danışmak isterim.Biz bir güzellik salonuna ups takmayı düşünüyoz.Ancak mevcut jeneratörleri trifaze 7.5 kw, sayaç demandları 10 kw, bizim takmayı düşündüğümüz trifaze on-line ups ise 15 kva dır.Ne gibi problemlerle karşılarız.

7,5kW jeneratörden bu yükü beslemek doğru olmaz.15kvA ups tam güçte çalışırsa jeneratör boğulur.

Tavsiyem 15kva yükü transfer panosundan(varsa) yerine şebekeden direk beslemek.Ya da şebekeden besleme durmunuz yoksa 15kva upsi tam güçte yerine 3-4kva arasında bir yükle çalıştırmanız gereklidir.Bunun yerine küçük güçlü UPS alabilirsiniz.

bizim binadada jeneratör ve ups sistemi var. elektrik kesildiğinde kompanzasyonu devreden çıkarmadığımızda ups kafayı yiyor.o yüzden kompanzasyonu jeneratör çalışmadan devreden çıkartıp,ondan sonra devreye alıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri