Harmonik Filtreli Kompanzasyon

ARKADAŞLAR.
Bilemiyorum bu konulardaki bilgi ve tecrübeleriniz benden fazla olabilir ama!.. hız kontrol cihazlarının girişlerine sadece ŞOK bobini koyulduğunda şebekeyi harmoniklerden koruyabilmesi için ekstradan da kondansatör konulması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü L tek başına işe yaramaz. o yüzden ki filtre tipleri L/C yada R/C diye ayrılmışlardır. Bu işi Engüzel çözme yöntemi ise diğer arkadaşların söyledikleri gibi ilk önce analizör ile ölçüm yapılmalı ve gerilim ve akım harmonik değerlerine göre bir filtre dizayn edilmelidir. kafadan bilmem kaç kVAR kondansatör lazım diye sallamamak gerekir...

Saygılarımla.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Önce har. analizör ile ölçüm yapılması. Kompanzasyonun sistemdeki harmonikleri arttırmasını önlemek için harmonik filtreli kompanzasyon. Hız kontrol sistemlerinin önüne reactor, Hız Kontrol sistemlerinin bir ana panoda birleşiyorsa panoya Aktif Harmonik Filtre Koyarak problemi çözebilirsiniz. İlave olarak P.F de yükseltmiş olursunuz.

İstanbul EMO'da harmonik ölçümleri yapılıyor. Ölçümden para alıyorlar ama hemen gel sana şu cihazımızdan satalım diye düşünmediklerinden daha akılcı öneriler vereceklerini düşünüyorum. İyi çalışmalar.

merhaba arkdaşlar. proje için harmonikler konusunu araştırıyorum . burada kafama bir şey takıldı yardım ederseniz sevinirim. Şimdi istenilen harmonikler için filtre tasarlayacağım. Aynı zamanada sistemde kompanzasyon sistemi de var. Kompanzasyon kondansatörlerini kullanarak yapılacak filtre nasıl olacak . ( Filtelemede kullanılacak kondansatörler yıldız bağlı olması gerekiyormu ) sonucta bu kondansatörler RGK rölesi ile devreye alınıyorlar. Ayrıca filtre güçleri neye göre hesaplanıyor. Yoksa bu filtreler sabit olarak devreye alınıp geri kalan reaktif güç rgk rölesi ile mi denetkeniyor.Bu konuda deneyimi olan arkdaşlar yardım ederse sevinirim .

iyi günler kom enerji firmasıda harmonik ölçü yapabilmektedir.aktif harmonik filtre imalatımızda bulunmaktadır bilginize sunulur.aktif harmonik filtrede ilk yerli üretim yapan firmadır.reaktörlerde kendi imalatımızdır.
tristör kontrollü dinamik kompanzasyonumuzda kendi üretimimizdir

Trafo gücünüz nedir? 1000 kva trafo da 110 kw lık 2 adet dc motor için aktif filtreye gerek olduğunu sanmıyorum..kompanzasyonunuz sağlıklı çalışıyor mu? yapılan ölçümlerde ag baranızdaki gerilim distorsiyonu nedir? (%thd Volt) bu değer %5 in altında olmalı sanırım.. sizin verdiğiniz değerlere göre %2-%3 civarında olabilir tahminimce..
kompanzasyon için pasif filtre p=%7 189 Hz. ve 440 Volt kondansatör gerilimi ilk bakışta en uygun ve ekonomik çözüm olacaktır..

Arkadaşlar sistemde harmoniğin giderilmesi enerji tasarrufu sağlarmı? bu konuda bir hesap yöntemi varmı ?

harmoniğin giderilmesi enerji tasarrufundan çok enerji kalitesini ve cihazın uzun süre bozulmadan çalışmasını sağlar. genelde hesabı harmonık analızorlerı kullanılarak kacıncı harmonık varsa ve sıstemın gucune gore fıltre pasıf fıltre hazırlanıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,246
Kullanıcılar
450,056
Son üye
atas.27

Yeni konular

Geri