Harici Kullanılan Power Supply Az Amper Veriyor

htunknown

Üye
Merhaba bilgisayar power supply'ını quadcopterler için güç kaynağı olarak kullanacağım. Kontrolünü gerçekleştirme üzerinde çalışıyorum ve bu yüzden bataryayı henüz almadım. Fakat motorlara 1.5 amper civarı akım geldikten sonra çalışmayı kesiyorlar. 2 power supply ile denedim. Her ikisinde de aynı şeyi yaşadım. (1.Power supply sarı kablosundan 12volt 18amper, 2.power supply 12volt 10amper çıkış verebildiği yazıyor.) Volt değeri olarak 12 volt alıyorum ama amper değerinde gerekli amperi veremiyorlar. Elektrik ile ilgili çok bilgim yok ama içerisinde koruma devresi olabilir mi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Yaklaşık 1.6 amper çektiğinde çalışmayı durduruyor. Fakat normalde A2212 1000Kv'lık bir motor ve test verilerinde çok daha fazla amper değerleri çektiği gözleniyor.

Pc power supply voltaj çıkışlarında ki ilgili voltaj kanallarından akim çekmedikce tam kapasite faydalanamazsiniz.

Bu durumun nedeni mesela siz 12 volttan akim çekmeye başladığınızda bu guc kaynaklarında trafonun primler sargisi tek olduğu için trafonun giriş pwm oranı artırılır. Es oranda diğer voltajlardan akim cekmediginiz için diğer voltajlar yükselmeye başlar.

Bu nedenle bazi guc kaynakları korumaya gecer.

Bazi forumlarda bu guc kaynaklarından akim çekebilmek için 5 volt devresine tas direnc bağlayıp akim çekmesini sağlayarak 12 volttan akim cekememe sorunun cozuldugunu söylemişlerdi. Denemekte fayda var.
‐---------

Bir diğer durum model motorları kontrolünü nasil yapıyorsunuz bilmiyorum ama bendeki spectrum kumanda , alici , 30 amper esc ve tam hatırlamamak la beraber 1100kv motor ilk kalkış anında ciddi bir akim cekiyor. Bu akim 20 - 30 amperleri bulabiliyor.

Siz kumanda alici ile yol veriyorsanız motora pervane bağlamayın ve kumanda kolundan throtle kolunu sıfırdan yavaşça gaz verin motor donmeye başladığı an gaz vermeyi kesin motorun döndüğünü gorun yeter ilk basta.

Motorların kontrolünü kendim gerçekleştirmeye çalışıyorum ve şu anlık bir düzenek hazırladım. Quadcopterden daha çok bicopter halde şu an. Önce roll kontrolünü yapmayı deneyeceğim fakat az akım çektiği için kontrolünü de başaramadım. O yüzden bu soruna önceliği verdim. Elimde kumanda da yok daha sonra kendim joysticklerle Arduino yardımı ile ekleyeceğim. Geliştirmelerde bulunacağım. Şu anlık throttle'ı potansiyometre aracılığı ile yapmaktayım.

Taş direnç dediğiniz Arduino setleriyle birlikte satılan dirençler mi oluyor?(Direnç değerinin bir önemi var mı?) 5 volt kırmızı kablo olması lazım. Yani dediğinize göre kırmızı ve siyah arasına bir adet direnç bağlıyarak 12 voltluk sarı kablodan daha yüksek akım çekebileceğim, değil mi?

adam bir merak eder yaaa. bak adam taş direnç yazmış nedir? ne değildir? diye biraz araştırır hani arama motorları bu işe yarar. bilmem anlatabilmiyor muyum?

Aradığımda bahsettiğimin harici ilk defa gördüğüm görseller de çıktı. Emin olmak istedim. Elektrikle ilgili çok fazla bilgim olmadığını da belirtmiştim.

Aradığımda bahsettiğimin harici ilk defa gördüğüm görseller de çıktı. Emin olmak istedim. Elektrikle ilgili çok fazla bilgim olmadığını da belirtmiştim.
eğer bir oyun oynuyorsan, oyunu kuralına göre oynayacaksın, eğer bilmiyorsan öğreneceksin. orta öğreminimi 8 senede bitirmiş, emekli olduktan sonra elektronikle ilgilenip ben tamirci olduysam; senin bu işleri daha iyi araştırıp benden daha uzağa işemen gerekiyor.

Pc power supply voltaj çıkışlarında ki ilgili voltaj kanallarından akim çekmedikce tam kapasite faydalanamazsiniz.

Bu durumun nedeni mesela siz 12 volttan akim çekmeye başladığınızda bu guc kaynaklarında trafonun primler sargisi tek olduğu için trafonun giriş pwm oranı artırılır. Es oranda diğer voltajlardan akim cekmediginiz için diğer voltajlar yükselmeye başlar.

Bu nedenle bazi guc kaynakları korumaya gecer.

Bazi forumlarda bu guc kaynaklarından akim çekebilmek için 5 volt devresine tas direnc bağlayıp akim çekmesini sağlayarak 12 volttan akim cekememe sorunun cozuldugunu söylemişlerdi. Denemekte fayda var.
‐---------

Bir diğer durum model motorları kontrolünü nasil yapıyorsunuz bilmiyorum ama bendeki spectrum kumanda , alici , 30 amper esc ve tam hatırlamamak la beraber 1100kv motor ilk kalkış anında ciddi bir akim cekiyor. Bu akim 20 - 30 amperleri bulabiliyor.

Siz kumanda alici ile yol veriyorsanız motora pervane bağlamayın ve kumanda kolundan throtle kolunu sıfırdan yavaşça gaz verin motor donmeye başladığı an gaz vermeyi kesin motorun döndüğünü gorun yeter ilk basta.
Ayrıca her 2 power supply da siyah ve kırmızı arasına 22k ve 1k lık dirençler bağladım ama yine de olmadı ve dijital potansiyometrede akım arttıkça volt değeri 8-9 voltlara kadar düştü. Belki az volt olduğu için motor çalışmaya devam edemiyor olabilir. Yine de olmaması gereken bir durum diye düşünüyorum çünkü cihazın watt değerini karşılamıyor her 2 durumda da.
eğer bir oyun oynuyorsan, oyunu kuralına göre oynayacaksın, eğer bilmiyorsan öğreneceksin. orta öğreminimi 8 senede bitirmiş, emekli olduktan sonra elektronikle ilgilenip ben tamirci olduysam; senin bu işleri daha iyi araştırıp benden daha uzağa işemen gerekiyor.
Okullarda gösterilen eğitim bence çok az yeterli ve birçoğu teoride kaldığı için unutulup gidiyor ve üniversitelerden hiçbir şey öğrenmeden çıkan birçok öğrenci var buna emin olabilirsiniz. Sizin içinizden de gelmiştir. Tebrik ederim sizi ayrıca bir şeyler öğrenmek için çabalamışsınız.

güzel insan, psu nun görevi bilgisayarı çalıştırmaktır (gereksiz bir bilgi) sen bununla motor çalıştırmak istiyorsun (etiket bilgilerine bakarak) şimdi ben kendime soruyorum, hatta sesli düşünüyorum;
1-psu nedir? bilgisayarı çalıştırır, lazım olduğunda ihtiyacı kadar amper basar. doğru mu? evet
2- peki ben bunu başka yerlerde kullanabilir miyim ? evet
3- peki her yerde mi? hayır
4- led yakar mıyım? evet
5- motor çalıştıra bilirmiyim? evet (ama uygun şartlar olursa)
6- peki bu psu bana gerekli uyartı mı yapar mı? hayır çünkü ana kart değil
7- daha maddeler yazayım mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri