Hareket algılayıcı sensör hakkında

ozdim

Üye
Vücudumuza bağlayıp adım attığımızda hareketimizi algılayarak kaç adım attığımızı nasıl saydırabilirim? daha sonra bunu bir mikrodenetleyici yardımıyla kablosuz olarak bir istasyona aktarmak istiyorum. Esas problemim attığımız adımı neyle algılatacağım? Bu bitirme projem. Bu konuda bilgisi olanlar yardım ederse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

böyle bir sistem 10 kişiden sadece 2 sinin yapabilecegi bir projedir.bu projede algılama,sayma ve bilgileri istasyona ulaştırma
bu sistem araçlar için yapıldı.

Eğer amaç gidilen mesafe değilde kaç adım atıldığını bulmaksa şöyle bir yol izleyebiliriz diye düşünüyorum.;
Ayağımızın birine iç tarafa (diğer ayağa) bakacak şekilde algılama mesafesi 10-15 cm olan bir endüktif sensör yerleştiririz. Diğer ayağımıza sensörün karşısına denk gelecek şekilde metal bir parça yerleştiririz. Böylelikle her adım atışımızda sensör ile metal karşılaşacağından sayıcıya sinyal gönderecektir...

Eğer amaç gidilen mesafe değilde kaç adım atıldığını bulmaksa şöyle bir yol izleyebiliriz diye düşünüyorum.;
Ayağımızın birine iç tarafa (diğer ayağa) bakacak şekilde algılama mesafesi 10-15 cm olan bir endüktif sensör yerleştiririz. Diğer ayağımıza sensörün karşısına denk gelecek şekilde metal bir parça yerleştiririz. Böylelikle her adım atışımızda sensör ile metal karşılaşacağından sayıcıya sinyal gönderecektir...

bilgilendiginiz için teşekkürler bizi +pop
böyle forum oldukça insanlar bilgilerini daha fazla geliştriyor.

Rica ederim + Pop için teşekkürler ama önemli değil... önemli olan Faydalı olabilmek...

Ertek68 çok teşekkür ederim. Çok güzel bi fikir. Uygulaması konusunda araştırmalar yapacağım. İlgilenmeye devam ederseniz bilgilendirme yaparım..

ertek68 in fikriden yola çıkarak, endüktif sensör yerine varyok kontrolü yapan bir lazer sensör işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. cisimden yansımalı bu sensörlerle bacaklar karşıkarşıya geldiğinde pulse verecek ve adımı sayacaktır. bu sensörler zaten genellikle konveyörlerde obje sayıcı olarak kullanılırlar...
kolay gelsin

ertek68 in fikriden yola çıkarak, endüktif sensör yerine varyok kontrolü yapan bir lazer sensör işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. cisimden yansımalı bu sensörlerle bacaklar karşıkarşıya geldiğinde pulse verecek ve adımı sayacaktır. bu sensörler zaten genellikle konveyörlerde obje sayıcı olarak kullanılırlar...
kolay gelsin
Kardeş bahsetmiş olduğunuz Lazer sensör değil. Cisimden yansımalı Foto elektrik sensördür. Ama olabilir...

ugur bey sızde kapasıtıf sensörlü sayıcı şeması varmı varsa bana gonderırmısınız teşekkürler

akadaşım bencede bu iş için en uygun algılayıcı cisimden yansımalı fotocell dir. algılama mesafesine göre uygun bir fotocell seçersin birde rf uzaktan kumanda alırsın yeterli çekim mesafesi olan alıcı ünite ile arasında. bu şekilde attığın adımı her anda bir merkeze yollarsın ve üzerinde fazla alet edavat taşımamış olursun

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,124
Son üye
Ekolll

Yeni konular

Geri