Gerilim düşümü

merhabalar; gerilim düşümü ve kesit hesabı ile ilgili bi sorum var.Gerilim düşümü hesaplarken kabloların akım taşıma kapasiteleri dikkate alınıyor mu? örneğin 350 mt mesafe 450kw bir güç var. Bu örnekte akımı hesaplarsak 854a çıkıyor.Kesiti hesaplarsak 389mm çıkıyor. Ama kablo kesit listedinde 1x300 lük kablonun akım taşıma kapasitesi 710 amper yazıyor.BU kesiti koyduğumda gerilimdüşüm 6.49 çıkıyor.Böyle bi durumda ne yapmam gerekiyor.2 tane 1x300 kablo çekersek gerilim düşümü formulünde kesit yazan yere 2x300 mü yazıyoruz. Anlatabilmişimdir umarım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Akım taşıma kapasitesi kurtarmıyorsa,geri-
lim düşümünün kurtarması işe yaramaz.O
mesafe ve güç içinde,birden fazla kablo ( tek
damarlı olması tercih edilmeli .) çekilecek gi-
bi düşünülmelidir.

yani yukarıdaki örnek için 1x150 lik kablodan 3 tane çeklirse 445 dan 1335 a taşıma kapasitesi olur.Gerilim düşümü formulünde kesite 3x150 yazarsak gerilim düşümü 4.32 yapıyor dopğru mu anladım

yani yukarıdaki örnek için 1x150 lik kablodan 3 tane çeklirse 445 dan 1335 a taşıma kapasitesi olur.Gerilim düşümü formulünde kesite 3x150 yazarsak gerilim düşümü 4.32 yapıyor dopğru mu anladım

Hesabı yaparken sadece akımı baz almanız sizi yanıltır.Bu 450 kw güç aktif güç ise hesap değişir yükünüzde reaktif varsa durum yine değişir.Hattın reaktansı ver gerilim düşümü yaptığım hesaba göre 3 x 300 bile % 5 lere düşürebiliyor gerilim düşümünü bunu da hat başı gerilimini 400 volt yükün tamamının aktif olduğu kabulüyle diyebiliriz.Bu durumu kurtarabilecek tek durum yükünüzün yüklenme durumu 1/3 yada 3/2 oranında ise gerçekte kurtarabilir aksi takdirde tam yükte mutlaka sorun yaşayacaksınız.

işler karışıyor desenize.Bu örneği öylesine kafadan verdim yani büyük güçlerde nasıl oluyor bu hesaplar diye ama öyle değilmiş anladım kadarıyla. Biraz çalışmam gerekiyor varsa bununla ilgili örnek paylaşırsanız sevinirim.Teşekkür ederim bilgileriniz için

işler karışıyor desenize.Bu örneği öylesine kafadan verdim yani büyük güçlerde nasıl oluyor bu hesaplar diye ama öyle değilmiş anladım kadarıyla. Biraz çalışmam gerekiyor varsa bununla ilgili örnek paylaşırsanız sevinirim.Teşekkür ederim bilgileriniz için
Aşağıdaki Benzer konulara göz atmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri