Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri

iyi güzel diyorsunuz, tespitinize katıldığımı da söyledim. Sizin dediğinizi yaptığımı varsayalım.
Sırf eleştirmekten başka bir şey bilmeyen insanlar var. Ve bunu ulu orta yapan kişiler. Kendileri hiç bişey yapmayıp, diğer meslektaşları ile bişey paylaşmadan sadece onlardan faydalanan kişiler.
Neyse uzatmadan, sizin dediğiniz şeyi yaptığımı varsaysalım. Bu sefer çoğunluk hesaplama sonucu na itiraz edecek. Hesaplama sonucu hatalı bunu neye göre yaptın. EMO'nun böyle bir uygulaması yok diyecekler.
bence siz EMO'ye başvuru yapın. Onlar gerekli düzeltmeyi yapsın, bütün Dağıtım şirketleri, Mühendisler ve Elektrikçiler sizin dediğiniz uygulmaya geçsinler. Bende söz en kısa zamanda programda gerekli düzeltmeyi yapıyım. Çünkü ortada yazılı bişey yok.
Sadece bu gerilim düşümü ile ilgili paylaştığım program hata veremez. Çünkü içerisinde OCX yok. hata kodunu özel'den atın bakıyım. Çözüm önerisi bulursam yardımcı olurum.

Aslında belirttiğim mevzu teknik açıdan çok önemli fakat gözden kaçmasının nedeni kablo üzerine düşen akımı bir çok programın belirtmemesi ve sadece gerilim düşümü kesit olarak hesapladığı için gözden kaçtığı için kimse üzerinde durmuyor.Tavsiye olarak kablo üzerinden geçen akım kısmını iptal ederseniz problem ortadan kalkmış olur.Söylediklerime sanırım biraz alınmış gibi görünüyorsunuz.Ben size kırıcı bir üslup yada rencide edici bir tavırla konuşmadım.Sadece olumlu eleştiri anlamında yazdım.Kendini bilmeyen insanları örnek göstermişsiniz bunlarla çok sık karşılaşıyoruz maalesef,bu forumda yardımcı olmaya çalıştığım bir üyeden şahsıma özelden ana avrat küfür yazdığına bile şahit oldum.Benim bahsettiğim konu hakkında kafamda soru işareti yok ama belli ki sizin var bu nedenle EMO'ya sizin başvurmanız daha isabetli olur.Burada birileri yanlış anlayacak diye mesleki tartışmaları özelden yaparsak forumun ne anlamı kalıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İsa hocamı 40 yıl önceden tanıyorum.Hesa-
bındada hemfikirim.Bu konu ! demek yeni
gözüne çarpmış :rolleyes:
Kendisinin emo eğitimine de katılmak nasip oldu . Çok klas bir teknik elaman kendisi gerçekten .

Bir soru soracağım . Dökümanda verdiği üç faz alçak gerilim düşümü örneklerinde üç damar yanyana aynı düzlemde ve damarlar üçgen formda diye de hesaplar yapılmış . Alçak gerilim tesislerinde böyle damarların aynı kablo formu içinde olmadan xlpe kablo gibi ayrı ayrı olduğu bir besleme türü ben hiç görmedim . Sadece hesap örneği olsun diye mi verilmiş acaba ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında belirttiğim mevzu teknik açıdan çok önemli fakat gözden kaçmasının nedeni kablo üzerine düşen akımı bir çok programın belirtmemesi ve sadece gerilim düşümü kesit olarak hesapladığı için gözden kaçtığı için kimse üzerinde durmuyor.Tavsiye olarak kablo üzerinden geçen akım kısmını iptal ederseniz problem ortadan kalkmış olur.Söylediklerime sanırım biraz alınmış gibi görünüyorsunuz.Ben size kırıcı bir üslup yada rencide edici bir tavırla konuşmadım.Sadece olumlu eleştiri anlamında yazdım.Kendini bilmeyen insanları örnek göstermişsiniz bunlarla çok sık karşılaşıyoruz maalesef,bu forumda yardımcı olmaya çalıştığım bir üyeden şahsıma özelden ana avrat küfür yazdığına bile şahit oldum.Benim bahsettiğim konu hakkında kafamda soru işareti yok ama belli ki sizin var bu nedenle EMO'ya sizin başvurmanız daha isabetli olur.Burada birileri yanlış anlayacak diye mesleki tartışmaları özelden yaparsak forumun ne anlamı kalıyor.
Emrullah Bey
1) Alınmadım. Daha önceki yazışmaları bulup ekledim. Yazışmalardan da anlaşıldığı üzere Fikrinize katıldığımı, Genelde böyle bir uygulama yapılmadığını yineliyorum. Program genel'e hitap ettiği için bu şekilde bir düzeltmenin şu an için uygun olmayacağını düşünüyorum.
2) Emo başvurusu hakkında benim bir iddiam yok. Bu yüzden benim değil iddia sahibi başvurmalı.
3) Program ile ilgili görülen hataları özel'den yazılmasını rica ediyorum. Nedeni konuyla alakalı bilgi kirliliği ve uzun yazışma sonucunda, Bilgilerden ve programdan faydalanacak kişilerin gerekli bilgi ve verilere ulaşamamasıdır.
Konuyu daha da uzatmayacağım. Sizleri üzdüysem özür dilerim. İyi günler dilerim.

Bu konu,çok su götürür ! bir konu.Yanyana döşemek ( kuralını çok kimse bilmez ve o kurala uymaz ),üçgen,toprak altı / üstü,tavada ( delikli,deliksiz vs ) uzat uzatabildiğin kadar.Yani,dona düşer son damla :rolleyes: Yani,bizim hesaplarımızın çok hassaslığının fazlada kıymet-i harbiyesi yok.Bizim hesapladığı-
mız kabloya adam 3 ek yapar,pabucu çekiçle 2 kesit üstündeki pabuçla yaparsa,hesapların hepsi fos çıkar.
40 yıl önce ,Mustafa Bayram hocamla beraber misafirimiz olmuştu İsa hocam.Çalıştığımız fabrikayı görünce İTÜ den 15-20 hoca gönderip fabrikayı göstermek istediklerini söyleyince memnuniyetle kabul ettik ve ge-
lip ( çeşitli kürsülerden ) 5-10 gün misafirimiz olup fabrikayı gezdirdik.İçlerinde,konusu olmasına rağmen 6,3 kv 1100 kw lık motor devresinde kuru tip kontaktörü kabul etmeyip gözleri ile görmek istediler Gösterdiğimiz-
de olağanüstü ! bir olay gibi baktılar.Yıl 85-86 gibi.Hocaların hemen hepsi,uygulanan ve öğrencilerinin çalıştırdığı ;) teknolojiyi hayranlıkla izleyip,birçok uygulamadan haberleri bile olmadığını söylediler.Demem oki,teorisiz tatbikat kör,tatbikatsız teori topaldır.

Son düzenleme:
Emrullah Bey
1) Alınmadım. Daha önceki yazışmaları bulup ekledim. Yazışmalardan da anlaşıldığı üzere Fikrinize katıldığımı, Genelde böyle bir uygulama yapılmadığını yineliyorum. Program genel'e hitap ettiği için bu şekilde bir düzeltmenin şu an için uygun olmayacağını düşünüyorum.
2) Emo başvurusu hakkında benim bir iddiam yok. Bu yüzden benim değil iddia sahibi başvurmalı.
3) Program ile ilgili görülen hataları özel'den yazılmasını rica ediyorum. Nedeni konuyla alakalı bilgi kirliliği ve uzun yazışma sonucunda, Bilgilerden ve programdan faydalanacak kişilerin gerekli bilgi ve verilere ulaşamamasıdır.
Konuyu daha da uzatmayacağım. Sizleri üzdüysem özür dilerim. İyi günler dilerim.
Bu konu ile biraz bağlantılı olarak geçen akşam çok güldüğüm bir mevzu oldu . Onu paylaşmak istiyorum .
Geçen akşam tv izliyorum . Artık rutin oldu , her kanalda bir moderatör eşliğinde üç beş tane üst düzey sağlık personeli ne yapalım , ne edelim , ne ilaç kullanalım , ne kullanmayalım , gelecek ne olacak sürekli vatandaşı bilgi bombardımanına tutuyor . Mevzu yuvarlanıp geldi hastalık öncesi ya da hastalık esnasında ilaç kullanımı konularına geldi . Bu noktada çok haklı olarak bir profosör dedi ki böyle ekstrem konuların konuşulup tartışılıp karara bağlanması gereken yer tv ekranları değil bilimsel kongrelerdir . Kendi başından geçen bir olayı aktararak baktığı hastalardan bir tanesi herhangi bir tv programından öğrendiği ilaçları tedavi esnasında kullandırılması konusunda baskı yapmış . İnternet ve medya güzel tamam herkes her tür bilgiye çok kolay ve emeksizce ulaşabiliyor ama bu kolayca edinilen bilgileri hazmedip değerlendirebilecek bünye herkeste yok diye konuyu bağladı .

Program 3 sayfa geride kalması nedeniyle,son haline forum'daki arkadaşlarım ulaşamayacağını düşünerek yeniden paylaşma gereği duydum.

Ekli dosyalar

• Kesit Hesaplama.zip
    146.8 KB · Görüntüleme: 35
Program 3 sayfa geride kalması nedeniyle,son haline forum'daki arkadaşlarım ulaşamayacağını düşünerek yeniden paylaşma gereği duydum.
Bizim oralarda çok meşhur bir laf vardır . Başkasının yanında eşeğin kuyruğunu kestin mi kimisi uzun kestin , kimisi kısa kestin dermiş . Güzel calışmanızda bir sürü tantana yaptığımız için kusura bakmayın :) .

Ekli dosyalar

• KABLOLARDA KESİT TAYİNİ.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 89
  • Kesit Hesaplama.zip
    146.8 KB · Görüntüleme: 88

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk