Gerilim Düşümü Sorunu

Bulent1977

Üye
Eski bir binada bulunuyorum.
2 daireli bina elktrik direğinden yeni değiştirilmiş 4x6 kablo ana panoya geliyor yaklaşık mesafe 15-20 metre. 3 faz elktrik 2 daireye ve merdiven ışığına ayrı ayrı dağıtılmış vaziyette. Alt katın daireisinin saatine ayrıca yine 2x6 kablo yaklaşık 7 metre mesafede toprak ayrı yerden alıyor. Sayaç ile dairenin içindeki pano mesafesi 2 metre 2x6 kablo. Güçsüz boşta ölçtüğüm zaman przilerde ve sayaçta 230v enerji mevcut. Daimi olarak kesintisiz 24 saat 5000w güç kullanıyorum ne eksik ne fazla. Daire içi tesisat nizami olarak yapıldı güç tüketimi eşit dağıtıldı. Normalde 230v olan gerilim güç yüklenince 215-220v olarak sayaçta ve prizlerde oluyor. Gerilim düşümü normal mi yoksa ana hattın kablosumu yetersiz geliyor? 4x10 ile değişmemmi lazım boşuna harcama yapmak istemiyorum tecrübelerinize dayanarak bilgi alabilirmiyim. Saygılarımla...

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sen suanda zaten 3x6 kabloya göre akım cekiyorsun bu kablonun akım tasıma kapasitesi 22 amper olarak gözukmekte bi tık ustu kablo secmelisin

sabtotomatkkomp.jpg

Göndermiş olduğunuz tablo hem nyy kablo hemde trifaze için. Benim hattım monofaze binaya 3 faz geliyor ayrıca Nym kablo kullanıyorum hocam nym kablo en az 44 amper biliyorum. Kabloda ısınma yok sadece sigorta kontakları bölümünden ölçünce 55 derece çıkıyor 5 cm kablo gerisinden ölçünçe 38 derece buda 25 ampere 32 amper sigorta olduğundan sigorta ısınmasından dolayı sanırım.

220 +- % 10 normal rakamlardır.
Yorumlar için teşekkür ederim ilginize.
Bazı arkadaşlar aradaki farkın en fazla 3 volt olması gerektiğini yönetmeliklere göre yüzde 1.5 olması gerekir falan yazmış bu forumda ona istinaden şüphelendim. Benim düşen gerilimi hesaplayınca yüzde 8 gibi değerler çıkıyor. Ana pano sayaç panosu ve daire içi sigorta kutusundan kabloyu ölçtüğümde 40 derece falan çıkıyor en fazla. Sadece en çok ısınan yerler 32a sigortanın kontak çıkışında kablo ısısı 55-60 derece çıkıyor. 40 amper sigorta ile değiştirmelimiyim yoksa bu sıcaklığa göre 32a sigorta ilemi devam etmeliyim. Zaten belli bi sıcaklığa çıkarsa sigorta sanırım termal olduğu için atacakmıdır.

Ev tesisatında kullanılan NYA kablolar ( linye hatları,boru içerisinde ) genel olarak 2,5 mm2 kesitte olur.Ve max. akım taşıma kapasitesi 19 amper kabul edilir.Bu hatlara bağlanacak sigorta akımlarıda B tipi 16 amp. olarak düşünülmelidir.Gevşek bağlantı veya kötü temas olmadığı sürecede söylediğiniz sıcaklıklara çıkmaz.Ev içerisinde,özel çekilmiş ( asgari 4 mm2 ) kablolar hariç,16 amp. üstü sigorta kullanılmamalıdır.Sigorta amperajını yükseltmek,yangına davetiye çıkartmaktır.

Ev tesisatında kullanılan NYA kablolar ( linye hatları,boru içerisinde ) genel olarak 2,5 mm2 kesitte olur.Ve max. akım taşıma kapasitesi 19 amper kabul edilir.Bu hatlara bağlanacak sigorta akımlarıda B tipi 16 amp. olarak düşünülmelidir.Gevşek bağlantı veya kötü temas olmadığı sürecede söylediğiniz sıcaklıklara çıkmaz.Ev içerisinde,özel çekilmiş ( asgari 4 mm2 ) kablolar hariç,16 amp. üstü sigorta kullanılmamalıdır.Sigorta amperajını yükseltmek,yangına davetiye çıkartmaktır.

Ev içinde prizler 16a aydınlatmalar 10a b sigorta ile korunuyor. Bahsettiğim 32 a sigorta daireye gelen 6 lık kabloyu koruyor. Birçok evde olması gereken ama olmayan sigorta. Kaçak akım rölesi falan bahsetmeme gerek yok. Sormuş olduğum soruya cevap verecek bilgili tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Bu kadar bilgi ile,6 mm2 kablonun kaç amp. taşıyacağını bulamadınızmı ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,836
Kullanıcılar
449,398
Son üye
mechatronicmc06

Yeni konular

Geri