Gerilim düşümü hesabı

tex

Üye
Slm arkadaşlar bir kaç kişiye sordum fakat net cevap alamadım trafodan en uçtaki alıcıya kadar maksimum ve minimum gerilim düşümü ne kadardır ve ben genelde dalgıç pompa çalıştırıyorum asenkron motorların minimum çalışma gerilimi nedir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Slm arkadaşlar bir kaç kişiye sordum fakat net cevap alamadım trafodan en uçtaki alıcıya kadar maksimum ve minimum gerilim düşümü ne kadardır ve ben genelde dalgıç pompa çalıştırıyorum asenkron motorların minimum çalışma gerilimi nedir?

Trafodan hesap edersen 400/231 volt kabülüyle son alıcıya % 5 olarak alabilirsin motorlar için müsade edilen gerilim düşümü % 3 tür.Tali pano dan enerji alırsan motorlar için gene % 3 aydınlatma devreleri için % 1,5 tur.

Yani motorlar için trafodan % 3 alırsak Tali panoya kadar Tali panodan % kaç olması gerekir acaba.

Trafodan % 5 alabilirsin zaten % 5 değerde 380 volta tekabül eder.Tali panoda diyelim % 2 gerilim düşümü olmuş kalan kısmı için % 3 alırsın

Son düzenleme:
Sağolun arkadaşlar teşekkür ederim

Selamlar,

Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğine göre ;

Gerilim düşümü indirici trafo merkezlerinin sekonderinden itibaren yüksek gerilim dağıtım
şebekelerinde %7'yi aşmamalıdır. Ancak ring şebekeler için ayrıca arıza hallerinde ringin tek taraflı
beslenmesi durumu için gerilim düşümü tahkikleri yapılmalıdır. Bu durumda gerilim düşümü %10'u
aşmamalıdır.
Alçak gerilim tesislerinde gerilim düşümü %5'i aşmamalıdır. Kendi transformatörü bulunan
tesislerde, transformatörlerin AG çıkışından itibaren gerilim düşümü bakımından en kritik durumda
olan tüketiciye kadar olan toplam gerilim düşümü aydınlatma tesislerinde %6,5, motor yüklerinde %8'i
aşmamalıdır. Ring olması halinde yüksek gerilim için yukarıdaki açıklamalar aynen geçerlidir.

merhaba,
anlatılandan azıcık kafam karıştı.
gerilim düşümünü şöyle düşünüyordum,
aydınlatma için %1.5 olsun diyelim.
220 nin %1.5 u ğu, 3,3 V.
YANİ 220 - 3,3 den az gerilim olmamalıdır diye düşünüyordum. Bu konuda biraz ayrıntı vererek, aydınlatır mısınız?

trafoda 400v çıkış olsun. ve toplam hat boyunca %5 gerilim düşümü olsun. hat sonu gerilim trifaze 380v olur.
hat sonu faz nötr gerilim ise 380/1,73=219,65 ~=220v. eder.

3,5 saat sonra gelen edit: Uyarı İçin Bülent Bey'e Teşekkür Ederim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri