Gemi Elektrik Tesisatı

Arkadaşlar ben 4 yıldır bir gemi elektriği firmasında proje mühendisi olarak çalışıyorum. Gemide ne kullanılırsa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim. Öncelikle gemide nötr sistemi yoktur. ana jeneratorlerden 3 faz üretilir. Bu geminin dizaynına bağlı olarak değişir. Genelde 440 V ve 400 V olarak dizayn edilir. Öncelikle bu bilgi gelir ve tüm panolar bu voltaja göre dizayn edilir. Gemilerde genel olarak 3 main generator ve 1 adet shaft generator ve 1 adet te emergency generator vardır. gemide iki adet ana pano vardır biz bunları main swiitchboard ve emergency switchboard olarak adlandırıyoruz. özellikle main switchboard ta ki generatorlerin paralelleme olayı mesleğinize ayrı bir anlam katıyor.Onun otomasyonunu çözdüğünüzde olayın %40 ını bitirmiş oluyorsunuz. Arkadşalardan biri pano içindeki kumanda gerilimi olan 220 v için ne yapmam lazım diye sormuş. ben tasarımlarımda tüm kumanda gerilimlerini pano içerisindeki trafo ile sağlıyorum. bu trafo geminin durumuna göre 440/230 veya 400/230 olabiliyor ayrıca kullanılacak kontaktöre görede trafo gücü değişebilir. 50 VA dan 1000 VA kadar değişir.

Soracak sorularınız var sa danışabilirsiniz.....

ben hala nötrsüz bir sistem ve korumasını anymdm yani birini elektrik çarparsa ne olur..cihazda kaçak olursa ne olur...

Merhaba . Sınırlı makine zabiti olarak ehliyet cıkıarıyorum. elektirik sınavıda varmış bilgisi olan arkadaşlardan abilerden yardım bekliyorum

Gemilerde kreynlerin çalışma prensibi nasıldır. Kreynlerde bulunan selenoid valf' lerin kaç kilo basınç yapması gerekir. Kreynlerin çalışması için cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar askerliğimi gemide elektrikçi olarak yaptım sorularınızı bana sorabilirsiniz

ulas abi gemi adamı ehliyeti nasıl ala bilirim ve kurs falan almam gerek mi nereden alacam.

ustam bende gemı elektrıkcısıyım daha dogrusu kagıdımı yenı alacagım ama sembollerde sorun yasıyorum allah askına bana devrelerdekı sembollerı ve anlamlarını yollarmısın lutfeeen.. maılım atarsan sana omur boyu duacı olurum vallaha

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşalr bu konu için yani gemi elektriği için kitap yada döküman varmıdır.varsa ismi yada yazarı kimdir.

gemi elektiriği anladığım kadarı ile çalışarak öğrenmek gerek.çünkü bende elektirikçiyim.hala öğreniyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri