Gemi Elektrik Tesisatı

arteas28

Üye
arkadaşlar elinde gemi elektriği ile ilgili kaynak olan varmı acaba tesisat nasıl döşenir mantığı nedir yardımcı olursanız sevinirim bizim bildiğimiz tesisat işlerinden biraz farklı da bu konu.

arkadaş bu sitede bende aradım ama bi gemi elektriğinden anlayan kimseyi bulamadım malesef ben gemi elektrikçisiyim sana elimden geldiğince yardım edebilirim sen tam olarak ne öğrenmek istiyorsun

ama sana basit olarak anlatıyım gemi elktriği karada ki elktriğe benzemez biraz daha faklıdır gemi bir şehrin küçültülmüş halidir.

belirli farkları gemide topraklama yoktur nötr yoktur kontrol kalemi ile ölçemezsin elektriği görebilmen için ölçü aleti kullanman lazım [ multi meter ] normal bir prizde 220 volt yerine 100 er volt görürsün yani karada ki gibi iki ucun biri faz biri nötr değil iki ucuda fazdır gemiye iki şekilde elektrik sağlanır
1 jenaratörler
2 aküler
genel olarak 3 adet ana jenaratör 1 adet acil durum jeneratörü olmak üzere 4 adet bulunur ve sefer sırasında yani denizdeyken elektrik bunlardan temin edilir aküler sadece acil durumlarda kullanılır ve hayati önem taşıyan cihazları çalıştırmada kullanılır

arkadaşım ben sana burada gemileri anlatmaya çalışsam bitiremem ya öğrenmek istediğin bir konu varsa onu sor örneğin jeneratörler,ana panolar,köprü üstü cihazları gibi elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım yada msn den konuşa biliriz ***@hotmail.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende uzun zaman önce yük gemilerinde elektrik zabiti olarak çalışmuıştım. beni çalıştığım gemide normal 380 volt faz nötr arası 220 volt idi. elektriği jeneratörlerden sağlarsınız. normal motror kumanda sistemleri yıldız üçgen gibi gemi makina dairesininb bel kemiklerini oluşturular. ayrıca plc sistemleri de bulunuyor. geminin limanda yükleme ve boşaltma yapması için vinç ve kreyler bulunur. bunlara ait kumanda sistemleri ve asenkeron motorları bulunur. gemi genelinde yangın alarm sistemleri bulunur
elektrik motorlarının sürekli bakımlarının yapılması onarı çok önemldir. yani yük gemisinde elektrikçi olmak için kumanda ,tesisat, elektronik gbi konulara vakıf olunması ve denizin tutmaması gerekir. :D

arkadaşlar gemi elektriği ile ilgili proje yada bilgi yada sorularnız olursa sorabilirsiniz.

selamlar herkese;
gemilerdeki uygulamalar hakkında bir sorum olucaktı:
kumanda devresi için ihityacımız olan 220v faz - nötr bağlantıyı saglayabilmemiz için izole trafosu mu kullanmalıyız?
örneğin 380v faz faz bağlantı uçları (L1 ve L2 fazları mesela) izole trafosuna girecek trafo çıkışında 220v faz- nötr elde etmiş olucam.
bu olası mıdır. ve bana bu iş için önerebileceğiniz izole trafosu varmıdır?
şimdiden teşekkür ederim.

selamlar herkese;
gemilerdeki uygulamalar hakkında bir sorum olucaktı:
kumanda devresi için ihityacımız olan 220v faz - nötr bağlantıyı saglayabilmemiz için izole trafosu mu kullanmalıyız?
örneğin 380v faz faz bağlantı uçları (L1 ve L2 fazları mesela) izole trafosuna girecek trafo çıkışında 220v faz- nötr elde etmiş olucam.
bu olası mıdır. ve bana bu iş için önerebileceğiniz izole trafosu varmıdır?
şimdiden teşekkür ederim.

biraz eski bir konu ama okursan cevaplıyayım
gemi elktriği çok basit bir sistemdir sadece aklında faz ve nötür dışındada dünyada 220 110 gibi voltaj elde edildiğini bilmek önemli olan yani toprak ve nötr unutmak trafolarda bu sistemle çalışır.geminin 220 ihtiyacı var ise 220 besleme trafosu vardır ve bir panoya bunu kurarken 220 ve 380 ayrı çekersin ve ayrı sigortalarla beslersin 380 de nasıl 3 adet sigorta takıyorsan 220 de 2 adet sigorta takarsın burdan mantık yürütrsen demekki 2 fazla 220 elde edildiğini anlarsın öneli olan 380 için illaki 3 faza 220 için de nötür olmak zorunda değil

arkadaşlar ben hala gemilerde ve tersanelerde elektrikçiyim 42 senedir bu işi yapmaktayım gemi elektriğinin bir zorluğu yoktur yeterki yapacağınız işleri biraz dikkatli ve severek yapın 10 gün türkiyedeyim soracağınız herhangi bir konu varsa sorun cevaplıyayım şimdiden kolay gelsin:rolleyes::rolleyes

gemi elk hakkında:

senin sorunda kumanada besleme voltajı olarak 220 voltu nasıl elde edebilirim ve izole(izolasyon) trafosu trafosu demissin?

kumanda beslemesi panonun kurulus mantığına göre degisiyor. dizayn edilirken sadece ana besleme kaynagına göre tasarlanmıs olabilir nadir olarak 380 v, 440v olabilecegi gibi,220v, 110 v hatta 24 volt bile bazı elamanlar için kullanılmış olabilir. türk sistemleri haricinde genelde kumanda voltajı 110 volt(alman, amarikan,fransız,rus,ingiliz gemilerinde böyledir) ,kumanda edilecek panoya gelen ana besleme voltajı pano içinde kullanılan bir trafo vasıtasıyla gerekli voltajlara dönüştürülür veya yalıtım trafolarından elde edilen voltaj da kullanılabiliyor.
jenaratör çıkış voltajları çogu gemide 3 faz 440 volt 60 hz(alman, amerikan,fransız,ingiliz) ve üçgendir.
nötr konusu ise;genelde yabancı yapım gemilerde jenaratörler çıkış uçları üçgen oldugundan nötr olayı yoktur yani üretim kaynagından 3 faz 440 v 60 hz veya 3 faz 380 volt 50 hz alınarak gerekli sitemlere izolasyon trafosu olarak adlandırılan trafolar vasıtasıyla 3 faz 110 v veya 3 faz 220 volt 3 faz 24 v olarak alınan cıkışlar gerekli alıcıları dagıtım panoları vasıtasıyla gerekli alıcılara dagıtılır.
jenaratör çıkış uçları yıldız olan gemilerde ise 380 v 50 hz dir 440 volt jenaraörler yıldız olamaz nedeni ise faz nötr arası 255 v olacagından.
burada 220 volt yalıtı trafosuyla elde edliebilecegi gibi jenaratör çıkısndakı nötr kullanılarak da elde edilebilir

yalıtım trafosu kulanılmasındaki gaye güvelik amaçlıdır.çoğu gemide kullanılır.
bir şey daha arkadaş da yukarı da belirtmiş kotrol kalemi gemide hiç bir işe yaramaz. sıradan bi ölçü aleti de bir işe yaramaz.kaliteli bir ölçü aletin her zaman elinin altında olacak ve kesinlikle frekans ölçebilecek.
saygılar...............................

Son düzenleme:
arkadaşlar gemi elektriği hakkında genel bilgi verebilecek olan varmı.bir kaç sorum olacaktı. ***@hotmail.com

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri