Geleneksel Tıraş Severler

harungundogdu

Usta Üye
Benim gibi fırçasıyla sabunu köpürtüp, jileti makineye yerleştiren ve tıraştan zevk alan var mı?
Kısacası dedesi, babası gibi tıraş olanlar var mı?

Ekli dosyalar

• arko-tiras-sabunu-75-gr-tiras-sabunlari-arko-2505-86-B.jpg
    arko-tiras-sabunu-75-gr-tiras-sabunlari-arko-2505-86-B.jpg
    36.4 KB · Görüntüleme: 9
  • FYJW7F.jpg
    FYJW7F.jpg
    380.4 KB · Görüntüleme: 9
Yok usta ben o türü bırakalı çok oldu. Önce krem sabun fırça, ondan sonra jel köpük ile ovuşturarak köpürtme ondan sonra da halen devam eden hazır köpük ve çift bıçaklı gilette matiklerle sinek kaydı.;) Çünkü jilet ve daha eskisi jiletli ustura ya da bilemeli ustura cildi daha çok tahriş ediyor.

Askerdeyken tiksinmiştim o sabun jilet ikilisinden, askerden sonra jilet sürmedim yüzüme. yeni makineler neredeyse jilet kadar kısaltıyor sıfır tahriş. Ayrıca aids gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıkların ana bulaşma yolu jiletin deride oluşturduğu minik kesikler olduğu için jiletin vücudun başka bir yerinde kullanılmasını da tavsiye etmem.

Yok usta ben o türü bırakalı çok oldu. Önce krem sabun fırça, ondan sonra jel köpük ile ovuşturarak köpürtme ondan sonra da halen devam eden hazır köpük ve çift bıçaklı gilette matiklerle sinek kaydı.;) Çünkü jilet ve daha eskisi jiletli ustura ya da bilemeli ustura cildi daha çok tahriş ediyor.
Hocam bence bu hazır tıraş ürünleri hazır yemekler gibi. Tıraşı hemen oluyorsun ( Hemen hazırlayıp yiyorsun) ama tıraştan zevk alamıyorsun. Böyle olunca günümüzde birçok erkek tıraş olmaktan nefret ediyor ve hızlıca bitirmeye çalışıyorlar. Usturayı bende sevmiyorum ama bu aletleri konfor olarak kesinlikle 3 bıçaklı 5 bıçaklılardan üstün buluyorum.
Askerdeyken tiksinmiştim o sabun jilet ikilisinden, askerden sonra jilet sürmedim yüzüme. yeni makineler neredeyse jilet kadar kısaltıyor sıfır tahriş. Ayrıca aids gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıkların ana bulaşma yolu jiletin deride oluşturduğu minik kesikler olduğu için jiletin vücudun başka bir yerinde kullanılmasını da tavsiye etmem.
Jileti her seferinde değiştiriyorum diğer bölgelerde bu aletleri tavsiye etmiyorum bende.
Yeni makinelerin kullanım kolaylığı sebebiyle tercih edildiğini düşünüyorum hatta çok derinden kestiği için kıl dönmesi yapabiliyor yine de tercih meselesi.

hatta çok derinden kestiği için kıl dönmesi yapabiliyor
Benim çene altı sıkıntılıydı özellikle kulak altına doğru olan yerde sürekli kıl dönmesi oluyordu artık cerrah gibi için açıp kendimi ameliyat eder düzeye ulaşmıştım :) Makine kullandığımdan beri bir kere bile kıl dönmesi yaşamadım. Belki öyle bir makine bana denk gelmemiştir ama makineler jilet kadar kısaltmıyor genelde.

@harungundogdu hocam öyle de malum günümüzde zaman daha hızlı akıyor. Gün aşırı da olsa kısa sürmesini tercih ediyorum. Mikrop zamanında bir süre aldığım saç traş makinesi ile saçı idare ettim, sonra korkarak da olsa berbere gidiyorum. Ama sakal için hayatımda yıllar önce belki 2 veya 3 kez berberde traş olmuşumdur. Günümüzde hijyen çok daha önemli! Yakın bir hacı birkaç sene önce aids olmuştu, yanlış hatırlamıyorsam diş tedavisinde bulaşmıştı. Nekadar hijyene dikkat edilse de berberlerde de risk yüksek.
@FakirMaker ben de arko traş sabunundan sonra o zamanki teknolojideki kuru traş makinesi almıştım ama sakalım sert ve sık olmasa da pek uyum sağlayamadım. Sonraki makineler sanırım daha kullanışlı ve pratik.
Benim çene altı sıkıntılıydı özellikle kulak altına doğru olan yerde sürekli kıl dönmesi oluyordu artık cerrah gibi için açıp kendimi ameliyat eder düzeye ulaşmıştım :) Makine kullandığımdan beri bir kere bile kıl dönmesi yaşamadım. Belki öyle bir makine bana denk gelmemiştir ama makineler jilet kadar kısaltmıyor genelde.
Kılların tam dipten kesilmemesi kıl dönmesi riskini önlüyordur.

Son düzenleme:
Sakal bıyık bırakınca vitrinde.

20221202_222701.jpg
20221202_222640.jpg

Son düzenleme:
Yaşım küçük ama bu da benim set. Sağolsun Delikanlı tıraş youtube kanalındaki abim başladık. Alet rimei bu iş için bence en ucuz ve fiyat performans ürün. Evet daha ucuzu da var ama malzeme kalitesi oldukça iş görebilecek, fiyatına göre iyi bir seviyede. Sık tıraş olmasam da 3 yıldan fazladır kullanıyorum. Sabun ne yazık ki artık satılmıyor ben kokusunu çok beğeniyordum. Çok beğenilmese de rapira bayağı hoşuma gidiyor saç sakal ince telli diye muhtemelen. Perma-sharp da severim astra deneme için aldım daha pek anlamadım.
Neyse elektrikçi abilerim kızmasın konuyu bağlayayım. Fırça tutma aparatım da çok pahalıdır özel el yapımı saf bakır kablodan :D.
Herkese saygılar.
1670014384762.jpeg

Tam umudu kesmiştim ki @Evdeki Tamirci ve @arkaplan ustalarım yetişti sağolsunlar.
Ben de 10 günde bir tıraş oluyorum. Erkeklerin çoğunda tıraş nefreti var haklı olarak. Geçmişte günlük tıraş zorunlu olduğu için onlara artık işkence gibi geliyordu. Geleneksel Tıraş hobimden birine bahsedince travma anıları aklına gelip bana tuhaf tuhaf bakıyorlar.
Yaşım küçük ama bu da benim set. Sağolsun Delikanlı tıraş youtube kanalındaki abim başladık. Alet rimei bu iş için bence en ucuz ve fiyat performans ürün. Evet daha ucuzu da var ama malzeme kalitesi oldukça iş görebilecek, fiyatına göre iyi bir seviyede. Sık tıraş olmasam da 3 yıldan fazladır kullanıyorum. Sabun ne yazık ki artık satılmıyor ben kokusunu çok beğeniyordum. Çok beğenilmese de rapira bayağı hoşuma gidiyor saç sakal ince telli diye muhtemelen. Perma-sharp da severim astra deneme için aldım daha pek anlamadım.
Neyse elektrikçi abilerim kızmasın konuyu bağlayayım. Fırça tutma aparatım da çok pahalıdır özel el yapımı saf bakır kablodan :D.
Herkese saygılar.
Ekli dosyayı görüntüle 93227
Bende eskiden köpük, jel vb kullanırdım ve hep batık veya tahriş yaşardım. Gözünü sevdiğimin youtube u sonunda bir işe yaradı da tıraştan zevk almaya başladık. Rimei yi bende beğeniyorum ama daha iyisini kullanmadan alet hakkında yorum yapamıyorsun. Bu aletin en kötü yanı işçilik zayıf. Aletin iki tarafı da jileti düzgün tutmuyor böyle olunca bazı kısımların üstünden geçiyor ve iki kere almak zorunda kalıyorsunuz. Jilet çok önemli rapira yı beğenmedim, Permasharp tırmalıyor hafiften, Astra benden uzak olsun. Benim tavsiyem Gillette Silver Blue dur. Konforu yüksek akıcılığı yüksek fiyatı uygun başka bir jilet yok benim için. Nivea nın kremini deneyemedim daha. Hangi sabun hocam satılmayan ?

Tam umudu kesmiştim ki @Evdeki Tamirci ve @arkaplan ustalarım yetişti sağolsunlar.

Ben de 10 günde bir tıraş oluyorum. Erkeklerin çoğunda tıraş nefreti var haklı olarak. Geçmişte günlük tıraş zorunlu olduğu için onlara artık işkence gibi geliyordu. Geleneksel Tıraş hobimden birine bahsedince travma anıları aklına gelip bana tuhaf tuhaf bakıyorlar.

Bende eskiden köpük, jel vb kullanırdım ve hep batık veya tahriş yaşardım. Gözünü sevdiğimin youtube u sonunda bir işe yaradı da tıraştan zevk almaya başladık. Rimei yi bende beğeniyorum ama daha iyisini kullanmadan alet hakkında yorum yapamıyorsun. Bu aletin en kötü yanı işçilik zayıf. Aletin iki tarafı da jileti düzgün tutmuyor böyle olunca bazı kısımların üstünden geçiyor ve iki kere almak zorunda kalıyorsunuz. Jilet çok önemli rapira yı beğenmedim, Permasharp tırmalıyor hafiften, Astra benden uzak olsun. Benim tavsiyem Gillette Silver Blue dur. Konforu yüksek akıcılığı yüksek fiyatı uygun başka bir jilet yok benim için. Nivea nın kremini deneyemedim daha. Hangi sabun hocam satılmayan ?
Rimei sanırım biraz da şans işi, yamuk tutuyor diyenleri okumuştum. Bendeki neredeyse tam hizalı tutuyor jileti sapma yok gibi o sebepten memnunum. Diğer aletler de iyidir tabi de fiyatlar astronomik arttığı için ederi en azından şimdilik bende yok, biraz da bütçe meselesi. Silver blue bir iki kere görmüştüm dikkatimi çekmişti, şimdi baktım fiyatı da iyiymiş (işportada çok daha pahalıya perma sharp satan gördükten sonra) bir alışverişim olursa deneyeceğim teşekkürler. Nivea krem değil bu arada krem formunda sabun ne yazık ki artık TR hiç kimse satmıyor kendi sitelerinde bile yok. Piyasanın talebi sağolsun markette arkonun krem veya normal sabununu görmek bile artık neredeyse imkansızlaşmaya başladı.
Hocam sizin youtube kanalı var mıydı, bir abi vardı ama o siz misiniz bir merak ettim?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri