Güvenlik Kamera Sistemi İçin Güneş Enerji Sistemi Hakkında Bilgi

hsnac

Üye
Arkadaşlar merhaba;
Güvenlik ve kamera sistemleri yapmaktayız bir müşterimizin talebi üzerine güneş enerjisinden beslenen kamera kayıt sistemi yapmak istiyoruz, sistem Eskişehir'de olacak verimli güneş günde 4-5 saat kadar oluyor.
1 adet 12v. 2a kayıt cihazı, 1 adet harrddisk tahminen kayıt cihazı ve harddiskin saatlik 30w kadar tüketimi var.
1 adet 12v. 10a adaptör(kamera beslemesi için) şimdilik 1 adet kamera takılacak ancak ilerde kamera sayısını arttırabileceğimizi hesaplayarak 10a adaptör seçimi yapıyoruz.
1 adette ip kamera takmayı düşünüyoruz. Bir kaç güneş enerjisi sistemi yapan firmadan bilgi almaya çalıştım ancak sistemin 24 saat aralıksız çalışması gerekmektedir. bu sistemi çalıştırabilecek minimum akü, güneş paneli, inverter özellikleri nasıl olmalıdır?
sistemi direk 12v'dan da beslemek sağlıklı olurmu yoksa inverter ile 220v'ya dönüştürüp tekrardan cihazların adaptörlerini kullanarak 12 v'a dönüştürmekmi daha sağlıklı olur.
Bu konu da tecrubesi olan arkadaşlarım yardımcı olursa sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba,

Çalıştıracağınız cihazların sanırım hepsi 12 Volt' ta çalışabiliyor. Bu yüzden 12 voltta saatlik tüketimlerini tek tek belirtirseniz size yardımcı olurum. 0 553 412 27 99' dan da arayabilirsiniz beni.

merhaba;
kayıt cihazı ve hard-disk saatlik 30w kamerada saatlik aşağı yukarı 5w çeker diye düşünüyoruz. ama ileride ek kamera ilave edilebilir ve gerektiğinde lcd ekran takarak görüntüleri izleyebileceğimiz bir sistem olması gerekiyor.

Bunlar 12 volt yoksa 220 volt tüketimleri mi?

Saatlil 35 Watt tüketim var. Sistem 12 Volt olduğu için (35/12=) 2,92 Ah/Saat yapar. Günde (24*2,92=) 70 Ah yapar. Bunun iki katı kapasitede akü kullanılmalıdır. Dolayısı ile yapılması gereken aşağıdaki gibidir.

2 tane 180 Watt mono kristal panel
1 tane 20 Ah şarj kontrol cihazı
1 tane 150 Amper Jel Akü

Saatlil 35 Watt tüketim var. Sistem 12 Volt olduğu için (35/12=) 2,92 Ah/Saat yapar. Günde (24*2,92=) 70 Ah yapar. Bunun iki katı kapasitede akü kullanılmalıdır. Dolayısı ile yapılması gereken aşağıdaki gibidir.

2 tane 180 Watt mono kristal panel
1 tane 20 Ah şarj kontrol cihazı
1 tane 150 Amper Jel Akü

teşekkürler hocam peki 220v ile beslemek istersek ne olur ?

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri