güneş panelinin data sheet iyle alakalı bikaç soru

arkadaşlar merhaba
nominal güç,çalışma akımı(ımpp), çalışma gerilimi (vmpp), açık devre gerilimi (voc) ve kısa devre akımı(ısc) tanımlarını bilen varmı bide güneş panellerine bakarken bunları nasıl dikkate alacağız. bunları bilipte paylaşanlara şimdiden çok teşekkür ederim. :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Güneş panelleri devreye bağlı değilken,uçlarında ölçülen gerilim ( Voc ) açık devre gerilimi,
Uçlarının kısa devre edilmesi durumunda geçen akım ( Isc ) kısa devre akımıdır.Paneller ,
devreye bağlandıklarında,bu gerilim ve akım değerleri düşer.Bu durumdaki akıma Impp,geri-
lime Vmpp denir.Nominal güç,panellerin verebileceği max. güç olup,güneşlenme durumuna
göre ,daha düşük değerlerde olabilir.eie ve güneş paneli üretimi / satışı yapan firma sitele-
rinde geniş bilgiler bulabilirsiniz.Sistem seçimi ,deneyim gerektirdiğinden,önemli uygulamalar
için ( panel,şarj regülatörü,akü,invertör,kablo vs. seçimleri),hangi firma ürünlerini kullan-
mayı düşünüyor iseniz,o firmadan yaralanmakta yarar vardır.Önemli uygulamalar için,şarj
regülatörlerinin mppt,invertörlerin gerçek sinüs ,akülerin jel tipi özellikli seçilmesinde yarar
vardır.

sayın fahri yetiş.
ancak ülkemizde ne yazık ki güneş panelleri korkunç pahalı. bu yüzden bu sektör sanırım fazla gelişemiyor ülkemizde.değil mi?
ben 100 watt'lık bir güneş paneli sormuştum.markasını tam hatırlamıyorum.1000 dolardan bahsettiler. 1500 TL yani. bu da gösteriyor ki daha almamız gereken çok yol var. ücretler ve vergilendirme sistemi hakkında... :D

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri