Güneş panelinin çıkışındaki direncin gerilimi farklı çıkıyor

Feza144

Üye
Proje ödevi için güneş paneli aldım. Lamba altında 10V çıkış alıyorum. Çıkışa direnç bağladığımda direnç üzerinde 10V görmem gerekiyor lakin bağladığım dirençlere göre farklı farklı gerilimler görüyorum. Alım ise sabit kalıyor. Bunun sebebi nedir bilen açıklayabilir mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Testler lamba altinda yapilmaz. Güneş altinda yapmalisiniz.

Ohm kanununa gore direnc hesaplamalisiniz. Bunda panel gerilimi ve akimi onemli.

Güneş panelim küçük. Maksimum gerilimi 17V ve lambaya yaklaştırdığım zaman 17 V görüyorum. Lamba altında test yapmak ne gibi bir sorun oluşturur?

Yeterli isik olmayacagi icin saglikli voltaj uretmez. Direnc uzerinde duzgun akim akmaz.

Ama bir terslik var.

Solar panel 17 volt verip siz direnc uzerinde bir 10 volt gormek ya solar panelin verecegi akimdan fazlasinj cekmelisiniz yada bir yuke seri baglayip direnc uzerinde akim harcamak lazim.

Soruyu ya tam yazmadiniz yada yanlis vir soru bu.

Testi güneş altında veya led olmayan güçlü bir flamanlı ampul hatta projektörle yapmalısınız. Bu durumda Voc yani açık devre voltajı 17 v olur. yüke bindikçe voltaj yaklaşık 15 volta düşer. maksimum , panelwatı/15 amper akım alırsınız. mesela panel 10 watt ise 10/15=666ma

Hayır masamın üzerinde test yapıyorum ve güneş panelimden 10V gerilim alıyorum. Güneş panelimi kaldırıp lambaya yaklaştırdığım zaman 17V gerilim alıyorum. İlk mesajim ile ikinci mesajım arasında fark var.

Test yaparken 10V gerilim alıyorum güneş panelinden. Lakin direnç bağladığımda, direnç üzerinde 10V görmem gerekirken farklı gerilim değeri görüyorum. Mesela 10k direnç üzerinde 1.7V görüyorum. 10k nın yerine 1k bağlayınca 0.17V görüyorum.
Kesmez dediğinizi anladım teşekkur ederim.
Neden yük altında gerilimde düşme oluyor.
Bir de panelim aynı noktada duruken farklı dirençlerde farklı gerilim değerleri göstermesinin sebebi de yükün değişmesinden mi kaynaklanıyor.

Son düzenleme:
Hayır masamın üzerinde test yapıyorum ve güneş panelimden 10V gerilim alıyorum. Güneş panelimi kaldırıp lambaya yaklaştırdığım zaman 17V gerilim alıyorum. İlk mesajim ile ikinci mesajım arasında fark var.

Test yaparken 10V gerilim alıyorum güneş panelinden. Lakin direnç bağladığımda, direnç üzerinde 10V görmem gerekirken farklı gerilim değeri görüyorum. Mesela 10k direnç üzerinde 1.7V görüyorum. 10k nın yerine 1k bağlayınca 0.17V görüyorum.
İşte geriliminiz çöküyor. siz lamba altında güç üretmiyorsunuz. Yine diyorum testinizi güneş altında en sağlıklı yapabilirsiniz.

Serkan ve kesmez söylediklerinizi anladım teşekkür ederim.
Kesmez sizin söylediğiniz yük altında gerilim düşmesinin sebebi nedir acaba?

Direnci seri mi bağlıyorsunuz? Direnci tek bir görevi var, o da üzerine uygulanan gerilimi düşürmek. Eğer beklediğinizden fazla sapma varsa toleransi düşük direnç kullanabilirsiniz.

güneş paneli bir akım kaynağıdır. ürettiği akım ışık gücüyle orantılıdır. yeterince güçlü ışık olmadığı için akım üretilemiyor ve gerilim düşüyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri