Güneş paneli ve rüzgar gülü

kartal1958

Üye
Size yeni üye oldum.konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum mazur görün.karavanım var ve sorum şu 475 watlık güneş paneli mppt 20 amper şarj kontrol.400 watt rüzgar gülü ve şarj kontrolu ve 12 volt 70 amper sulu akü mevcut.her iki şarj kontrol aletini paralel plarak aküye bağladım.yaptığım işlem doğrumudur yanlışsa şöyle yap böyle olsun tavsiyelerinizi bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
aku bir tanemi ve mppt sarz cikisi 24 voltsa skntili cunku hizli sarj olursa akü omru çok kisa surede biter voltaj ve akim degerlerinide yazabilirseniz daha cok yardimci olabilir sistemin

aku bir tanemi ve mppt sarz cikisi 24 voltsa skntili cunku hizli sarj olursa akü omru çok kisa surede biter voltaj ve akim degerlerinide yazabilirseniz daha cok yardimci olabilir sistemin
Bir akü ve 24 volt şarj girişi çıkış istenilen voltaja düşürülüyor.mesela 13.4 voltla besliyorum.benim merak ettiğim güneş paneli ve rüzgar gülü paralellemesi.

İkisi paralel olarak eger birlikte calaiirsa mppt akim sinirlamasi yok ve verebildigince akim verir bu yuzden akuyu ikisi birden calisirsa cok hizli doldururlar bu yuzden cok saglikli olmadigini dusunuyorum

12 volt 70 amper akuyu 7 amper maksimum ile sarj etmelisiniz.

475 watt solar panel 475÷12= 39 amper gibi bir rakam yapar. Siz aku sarj akimini olctunuzmu hic? Bu degerlere gore solar paneliniz aku icin cok buyuk. 40 amper sarj akimi icin 350 - 400 amperlik aku parkiniz olmali.

İkisi paralel olarak eger birlikte calaiirsa mppt akim sinirlamasi yok ve verebildigince akim verir bu yuzden akuyu ikisi birden calisirsa cok hizli doldururlar bu yuzden cok saglikli olmadigini dusunuyorum
Cevaba teşekkürler anladığım kadarıyla yaptığım doğru.ikisi birlikte kısmen çalışıyor zira herzaman rüzgar olmuyor rüzgar olsa güneş etkili olmuyor.
12 volt 70 amper akuyu 7 amper maksimum ile sarj etmelisiniz.

475 watt solar panel 475÷12= 39 amper gibi bir rakam yapar. Siz aku sarj akimini olctunuzmu hic? Bu degerlere gore solar paneliniz aku icin cok buyuk. 40 amper sarj akimi icin 350 - 400 amperlik aku parkiniz olmali.
Akü şarj akımı nasıl ölçülür bilgisini verirseniz sevinirim.değerler resimdeki gibidir.

Ekli dosyalar

• 20190709_103306.jpg
    20190709_103306.jpg
    254.8 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31