Güneş paneli invertör kullanımı

Ryss

Üye
Elimde 12v aküler var ve bunları güneş panelleri ile şarj ediyorum fakat invertör yardımı ile bu 12 voltu 220-240 volta çekmek istiyorum fakat tam olarak nasıl bir çalışma tarzı var bilmiyorum. Örnek olarak 500 watt akü 300 watt invertör var olduğunda bu invertör akünün kapasitesi 300 watt a düşene kadar mı çalışıyor yoksa akünün çoğunluğu boşalana kadar mı ? Ona göre invertör alacağım da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu gelende inverterlerin ozelliklerinde yazar. 10.5 volt inverterlerin dusuk voltaj kesme degeridir.

Bu deger akunuzun ne kadar kapasitesine denk gelir akunuzun verebilecegi akim kapasitesine baglidir. Sizin akuden surekli cektiginiz akimada baglidir. Dusuk kapasiteli akulerden yuksek akim cekilmemelidir.

Bu gelende inverterlerin ozelliklerinde yazar. 10.5 volt inverterlerin dusuk voltaj kesme degeridir.

Bu deger akunuzun ne kadar kapasitesine denk gelir akunuzun verebilecegi akim kapasitesine baglidir. Sizin akuden surekli cektiginiz akimada baglidir. Dusuk kapasiteli akulerden yuksek akim cekilmemelidir.

Yani invertör duruma göre çevirme işini gerçekleştirebilir ama bu aküye zarar verebilir daha yüksek watt a sahip bir aküye sahip olmak bu riski azaltabilir diyorsunuz galiba doğru mudur

evet.

Teknik olarak söylemek istediğim ise şu. Örnek vererek gidersem,

220 volt 500 watt gücünde inverterimizin olduğunu farzedelim. Bu inverter %100 verimle çalıştığını farzedersek ve siz bu inverterden 500 watt çekeceğinizi düşünürsek 12 volttan çekeceği akım 500 / 12 = 41 amper çıkar.

Sizin akünüzün bu akımı verebiliyor olması gerekir.

300 wattlık akü 300 / 12 = 25 amper / saatlik bir aküdür. Bu akünün etiketine bakıp yada datasheetinde sürekli verebileceği akımı öğrenip yukardaki hesaba göre 41 amperi verebiliyormu öğrenmemiz gerekli.

Zaten kabaca bakınca 25 amperlik bir aküden 41 amperi sürekli çekmek istersek yaklaşık 25-30 dakikada biteceği görülüyor.

Durum bu.

Sanırım anladım ama onaylamak için soruyorum. Kısaca dediğiniz voltaj aynı olduğu sürece önemli olan nokta amper değeri o da ilk olarak en az invertörün kapasitesini karşılayacak değerde olmalı (ki çalıştırma süresi de uygun olsun) , eğer o amperde olmazda zaten çalıştırmaz. Fazla olması durumunda da akümün çalışma süresi uzar . Doğru mudur ? Ve ayrıyetten ilginiz için de teşekkür ederim

evet.

Teknik olarak söylemek istediğim ise şu. Örnek vererek gidersem,

220 volt 500 watt gücünde inverterimizin olduğunu farzedelim. Bu inverter %100 verimle çalıştığını farzedersek ve siz bu inverterden 500 watt çekeceğinizi düşünürsek 12 volttan çekeceği akım 500 / 12 = 41 amper çıkar.

Sizin akünüzün bu akımı verebiliyor olması gerekir.

300 wattlık akü 300 / 12 = 25 amper / saatlik bir aküdür. Bu akünün etiketine bakıp yada datasheetinde sürekli verebileceği akımı öğrenip yukardaki hesaba göre 41 amperi verebiliyormu öğrenmemiz gerekli.

Zaten kabaca bakınca 25 amperlik bir aküden 41 amperi sürekli çekmek istersek yaklaşık 25-30 dakikada biteceği görülüyor.

Durum bu.

Peki ya amper değeri inverter da yazan watt dan fazla olursa sıkıntı çıkar mı

İnvertörler genelde demeraj (kalkış) akımını anlık belli bir nebze tölere edebilirler.

Akü kapasitesi ile invertör gücü dengeli olmalı. Ama şu yanıltmasın. Akü 12V 100Ah, teorik toplam gücü 1200 watt/saat eder ama siz anlık 3000Watt/saat güç çekebilir ve kullanabilirsiniz. Tabi bu durum uzun sürmemeli. Kullanılacak güce göre 400, 800Ah akü kullanmak gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri