Güneş paneli hakkında destek

murattikir

Üye
Merhabalar

4 adet 265 watt 30 volt 8 amper panel mevcut
16 adet 12 volt 72 ah aküm mevcut
solar şarj cihazı 12volt/20amper 24volt/40amper 48 volt /60 amper cihazım mevcut
(solar şarj cihazından akülere 28,5 volt gönderiyorum)
inverterver 24 volt 2400watt oldugu için akülerin bağlantılarını

24 volt 572ah bağlantısını sağladım.

denizli mevkisinden 9-17 saat arası güneş oldugunu panellerin verimli aktif 8 saat güneş gördüğü hesaplarsak
aküler boş durumda düşünürsek bir günde tüm aküler kaç amper dolum olur. hesaplama konusunda yardımcı olurmusunuz.
panel.jpg

Ekli dosyalar

• panel.jpg
    panel.jpg
    112.2 KB · Görüntüleme: 13
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kurşun aküler aksi belirtilmedikçe kapasitelerinin onda biri akımla şarj edilebildiğinden mevcut panellerle yaklaşık 4 panel ile saatte 30A saatte, günlük 5 saatten 150A, 8 saatten hesaplayınca da teorik olarak 240 Amper üretiminiz olur. Günün erken ve geç saatlerinde 8A akım üretilemediğine dikkat etmek lazım, şarj cihazı da üretilenin tamamını kullanılabilir hale getiremeyecektir.

Yeterli panel kapasitesi varsa sağlıklı olan akü kapasitesinin yarısı gibidir.

bu kadar aküye panel yetersiz mi kalıyor. mantıktaa %30 luk kısmınımı doldurmus mu olacagim. sizin yapınız olsa panel mi takviye ederdiniz. tam verimli kullanabilmek için.

Harcanılan güç belli değilken panel miktarı belirlenmesi yanlıştır.
1) TV takribi 100W 8 saat.
2) Buzdolabı Ortalama 100W 16 saat (24 saat-8 saat güneşten direkt)
3) Aydınlatma ortalama 200W tüm odalar için. Yaklaşık 8 saat.
Tahmini çekilecek güç 100+100+200W=400W/h
Panel gücü toplam 250X4 desek 1000W
Gündüz saatlerinde bahsi geçen iki cihaz da çalıştırılabilecektir.
TV ve buzdolabı. demekki gündüz 200W lık bir gücü cihazlara ayıracağız bu durumda akü şarj akımından biraz feraagat edilecektir.
Demekki gündüz TV ve buzdolabı çalışırken ortalama 800W/h gibi bir enerji ile aküleri şarj edebileceğiz.
800/24=33A/h
800X8=6400W günlük depolanabilecek enerji miktarı.
Toplam çekilecek enerji hesabı.
TV=800W
Buzdolabı=1600W
Aydınlatma=1600W
TOPLAM=4000W/4KW güç gereksinimi.
Akü kapasitesi.
24X576=13824W/h
Hesaplamalara dahil edilmeyen unsurlar sonucu çok fazla etkileyebilecektir.

bu kadar aküye panel yetersiz mi kalıyor. mantıktaa %30 luk kısmınımı doldurmus mu olacagim. sizin yapınız olsa panel mi takviye ederdiniz. tam verimli kullanabilmek için.
@Mr_YAMYAM'ın söylediği gibi ilk önce günlük ihtiyaç belirlenmeli. Görünen o ki akü kapasitenize göre panel gücü biraz daha artırılmalıdır. Akülerin kapasite verimi ne seviyededir? Unutmamak gerekir ki akü kapasitesini nekadar az seviyede kullanılırsa o kadar uzun süre kullanılabilirler.

@Mr_YAMYAM @rsimsek
tecrübeleriniz için cok teşekkür ederim.
şuanda sistem 4 adet 72 ah akü ile 24 volt 144 ah akü ile gidiyordu. gündüzleri buzdolabi 8 saat çalıştırıyordum. akşamlari fişten çıkarıyordum. akşam sadece aydınlatma ve televiyon izleniyordu. ve sabah 5 gibi elektrik akülerde elektrik yetersiz kaldı. göstergede akü voltajı 23 volt düştüğünü görüyorum. ( gündüzleri matkap, taşlamacihazi,televiyon vb. güç kullanıyorum)

o yüzden ilave 12 adet 72 ah akü aldım.
şarj control cihazım pwm . aküler mi yoksa panel mi yetersiz kaldıgını düşünerek . akü aldım.ama yeni akülere bağlamadım!!

yapmak istediğim 7/24 bozdolabı, gündüzleri çamaşır makinası,
akülerin tam verimli çalıştırarak uzun ömürlü olması. paneler yetersiz kalıpta akülerin bitmesini engellemek . veya fazla panellerden fazla amper verip akülerin ömrünü kısaltmak istemiyorum

tavsiyenizde ek olarak panel mi yoksa şarj kontrol cihazımı mppt olarak mi değiştireyim?

Bildiklerim ışığında yüzde 10 kapasite oranında şarjı da düşününce mevcut akülerin yarısı ile günlük 6900watt enerji depolayabilirsiniz. Ucu ıcuna paneller en azından güneşlenme süresinin yüksek olduğu yaz aylarında yeter gibi. Kış ayları için yetersiz gelecektir. Ben olsam hesapsız 12 adet akü almazdım! 6 ya da 8 adet akü sizi kurtarır kanaatindeyim. Tabi bu sadece tahmin. En isabetlisi güç hesabı yapmak. Hatta wattmetreler var, tüm cihazların 24 saatlik tüketimlerini bulmak mümkün. Benim evimde aylık yaklaşık 150kw/h enerji sarfiyatı oluyor. Her bir şey var. Bu durumda günlük 5kw/h enerji ihtiyacı çıkıyor. Malum çamaşır, bulaşık, ütü gibi cihazlar yoğun enerji tükettiklerinden belki bazı günler 3kw bazı günler de 7-8 kw ye çıkıyordur. Güneş paneli sistemi kullananlar bu tür cihazları aynı anda ve aynı güne denk getirmemeye çalışmalıdır. Bu aynı zamanda invertör için de gereklidir. Yoksa 5-6 kw lik bir sistem yerine daha yüksek bir sistem daha çok maliyet demektir.

Güneş panelleri kullanılan enerjiyi karşılamak ve aküleri şarj etmek için kullanılır.
Kullanılan enerji bilinmediği için tahmini hesaplar yapımıştır.
Ayrıca sistemde bazı AC motorlar da kullanılıyorsa hesaplar iyice karışacak demektir.
Kabaca şunu ifade edebilirim.
Motorlar sıklıkla veya devamlı kullanılıyorsa motorların gücünün yaklaşık 4 katı güçte panel.
Motorlar belli aralıklarda kullanılıyorsa toplam motor gücünün 2 katı güçte panel seçimi uygun olacaktır.
Örneğin 15 dk çalışıp 45 dk stop etmesi gibi
Ancak sıklıkla DUR-KALK yapan bir motor çok daha fazla enerji harcayacaktır.
24 adet akü yukardaki hesaplara göre 2-3 gün boyunca sisteminizi besleyebilecektir. Önemli olan aküleri tam doldurabilmektir.
Gündüz aküler doldurulacağına göre gündüz çalışan cihazların toplam güçlerinden fazla güç üretmek gereklidir.
Örneğin gündüz 1000W lık güç çekiliyorsa panel gücünüz en azından 2000W olmalıdır.

@Mr_YAMYAM @rsimsek
panelleri paralel bağlantı yaptım. panellerden gelen 8x4= 32 amper . adet akü başına kaç amper düşüyor.yoksa amper yükselmeyip sadece 8 amper olarak mı sabitleniyor? tek akü 12 volt 4 amper mi akim veriyor. 32 amper 16 akü olarak olarak akü başına 2 amper mi düşüyor?

bu sistemde verim almak için panelleden amper yüseltmem için 2 seri 2 paralel yapsam. akü doldurma hızını yükseltebilirmiyim volt yüksek olacagı için amperler bulutlu havada bile standart amper verecek diye düşünüyorum?

tüketim mantığını sayeniz bilgilendim.

Paneller paralel bağlı olduklarından akımları toplanır. 32 Amper akımı akülere eşit şekilde şarj edileceği düşünüldüğünde de akü başına 2A anlık şarj akımı düşer. Aslında bu daha da azdır çünkü kayıplar vardır. Şarj cihazı MPPT özellikteyse kayıplar daha az olur. Daha önce yazdığım gibi onca aküye yüklenmektense işin başı/temeli günlük ihtiyacınızı belirlemenizden geçiyor. Gerisi temel üzerine bina edilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri