Güneş paneli gerilim düşmesi

Merhaba , elektrik bölümünde okuyan bir önlisans öğrencisiyim ve güneş panelinden elektrik üreten bir maket yapıyorum fakat bit sorun var , size sormak istedim. Güneş panelinin ürettiği elektrikle 18650 pil şarj edio bununla ev cihazlarını , güneş takip sistemini ve küçük inverter ile 220 volt lambayı yakıyorum. Bu panellerin ürettiği gerilimle tp4056 korumalı şarj modülünü beslemem gerekiyor ve bu modül 4,5 - 5,5 volt aralığında çalışıyor. Panelleri hoca verdi kaç volt üretir değerleri falan belli değil. Sorum şu , bu panelleri bağlamadan önce tek başına 8 -9 volt gerilim veriyorlardı fakat bağlantıları yapınca iki panelle beraber üzerlerine fener tuttuğum halde 4 voltu bile göremiyorum. Bu panellerin gerilimi niye bağlantı sonrası çok düştü. Ben birbirlerine olan seri bağlantıyı kestiğim halde gerilimler çok düşük kalıyor ve 5volt göremiyorum. Böyle olursa modül için dc yükseltici bir devre yapmam gerekiyor fakat ilave uğraş demek , panellerin gerilimleri neden düştü fikri olan varsa teşekkür ederim, iyi günler.

Ekli dosyalar

• 20221123_184951.jpg
    20221123_184951.jpg
    211.6 KB · Görüntüleme: 20
  • 20221123_184149.jpg
    20221123_184149.jpg
    196.6 KB · Görüntüleme: 18
tuttuğun fener led ise akkor flaman lamba türevi bir lamba yak dene, hatta aynalarla etrafa yayılan kaçan göçen ışığıda panellere geri yansıt yani topla, gör etkiyi, voltaj yükseltmeye gitme tıpkı mekanik trafodaki mekanik kayıp gibi kayıpların olur, sonuçta minyatür bir sistem,

bende 3 ayrı sparişle 3 adet 40w poli almıştım, dedim şunları dükkanın içinde bi kurayım, lexron rubus ve değişik bi marka daha,
panellerin biri öyle uyuz değişik çıktıki diğer iki panele uyum sağlamadı,
lexron la rubus'u seri bağlıyosun +-+- sorun yok öbür paneli +-+- yapamıyorsun
++ yada -- bağlarsam 36v alıyorsun, her iki panel tek başına 18v okey,
+ ve - lerini kodluyorum kırmızı kablo + mavi -
kısacası lexron ve rubus +-+- diğeri -+ yani +-+--+ bağlı şu anda 65v aldım
olması gerektiği gibi bağlarsam 45v alıyorum akımda düşüyor

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606