Güneş Paneli Akü Şarj Hesaplama

MAlesef ölçümü yanlış konumda yapmışsınız.

Ölçü aletinin probunu 10A konumuna almalısınız. Ayrıca ölçümü hold konumunda yapmısssınız sanırım. Hold butonu kapalı olacak.

Not : Ölçü aleti amper ölçümü esnasında devreye seri bağlanır. Ölçü aleti iç direnci çok düşüktür. 1 ohm unda altında. Herhangi bir şekilde bir güç kaynağına bağladığınızda kısa devre yapacaktır. Sonuçta ya sigorta yada bir yerler yanabilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn serkan_48 10 amperde olcemeye calistim normal olarak hic deger alamadm cunku akim miliamper cinsinden bu bir
Ikincisi devreye seri olarak arti kutup uzerine bagladim
Ucuncu olarak hold butonu ekrandaki son degeri sabit tutmaya yariyor olcum esnasinda hold tusuna basip sabitledim sonra fotograf cektim ayni anda ikisini yapamadim sonra diger olcume gecerken hold butonunu kapatip yine ayni seyi yaptim
Amper olcmek cok basit ve videolardan arastirdim hata yaptigimi sanmiyorum siz ne dusunuyorsunuz sn BINBASI

+ Probun yeri yanlış, devreye seri bağlanmalı,

200 miliampere kadar sag tarafa takili olmasi lazim zaten sigortasi var fazla amper gelse sigortayi yakar
Eger 200 ma den fazla olcum yapilacaksa (10ampere kadar) probu solda 10 amper yazan kisma takilir hata yok

Probu söküp problarin girdigi yeri girebilirmiyiz bir resim eklermisiniz? Cihazin marka modelinide gorursek iyi olur tanlis yonlenirmeyelim.

@binbaşı etiket edelim yorumunuzu alalim.

Screenshot_20180304-131248.png

Panelin amperini olcmeye calistim ama hava bulutluydu 200ma i gecmedi tam gunesli bir gunde olcmem lazim zaten 12v 20watt lik bir panel daha siparis verdim onun gelmesini bekliyorum gelince onuda devreye ekliyecegim ve charge controlleri de degisip tekrar olcumler yapacagim
Tavsiyeniz uzerine Schootky diode ekledim devreye ama fazla bir tasarruf saglayacagini dusunmuyorum akimin buyuk kismini conrotroller cekiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba, sn.sezginfr, bu schootky diodu panel > reg. arasına mı tam olarak bağladınız, bunu çok net olarak da anlayamadım. 600 mA çıkışlı dediğiniz bu panel 10 watt.'lık olanları sanırım, 20 watt.lıklar 1.14 amperi veriyor çünkü max. amper çıktısı olarak. Bulutta ölçümle güneşteki epey farkedecektir, amper üretimi açısından bulutta daha az olacaktır. 200 mA/600 mA ; 1/3 oranında bir azalma olmuş demek ki, bu kadar azaldığını doğrusu direk olarak denemediğim için hiç düşünememiştim.

Ölçü aleti ile yapılan mA/A ölçümünde; her ikisinde de siyah problu kablo COM'da olacaktı, A ile ölçerken solda, mA ile ölçerken ise sağdaki boş slotta olacaktı. Dönen komütatörün oklu seçim yeri A veya mA kademeleri yerindeki A, mA'yı gösteren şekliyle olacaktı. Siz de aynen böyle ölçtüğünüz için 200 mA'lik ölçüm sonucunda bence herhangi bir anormallik yoktur.

Tam güneşli bir havada 10 watt.'lık panelle kaç mA ölçülecektir, acaba 600 mA mi, yoksa çok daha azı mı ölçülecektir? Eğer çok daha azı ölçülürse panel iç bağlantılarında bir iç sıkıntıyı (10 watt'lık için) düşünmeniz gerekebilir. Bu ölçümü yalnızca panelden yani onun direk çıkışından ölçüm yaparak reg. çıkışından sonra özel ve başka bir ölçüm yapmadıysanız söylediklerim geçerlidir, çünkü reg.'den sonra da az olsa bile ek mA kaybı mutlaka olacaktır. Kolay gelsin.

Bulutlu havalarda; hem amper hem volt daha az üretilir. Voltun az üretilmesiyle hem volt *amper =güç çıkışında azalma, hem de ohm kanununa göre I=V/R'ye göre, örneğin 19-22/R= 500-600 mA ve 14-16/R=200-300 mA gibi çifte bir azalma da gerçekleşebilmiş olur. Yani sadece volt tarafındaki bu güç çarpımında değil, devreden geçen mA de de I=V/R'ye göre olumsuz bir azalma olur. 200 mA 'lik düşük değeri sanırım bu yüzden olsa gerektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba, sn.sezginfr, bu schootky diodu panel > reg. arasına mı tam olarak bağladınız, bunu çok net olarak da anlayamadım. 600 mA çıkışlı dediğiniz bu panel 10 watt.'lık olanları sanırım, 20 watt.lıklar 1.14 amperi veriyor çünkü max. amper çıktısı olarak. Bulutta ölçümle güneşteki epey farkedecektir, amper üretimi açısından bulutta daha az olacaktır. 200 mA/600 mA ; 1/3 oranında bir azalma olmuş demek ki, bu kadar azaldığını doğrusu direk olarak denemediğim için hiç düşünememiştim.

Ölçü aleti ile yapılan mA/A ölçümünde; her ikisinde de siyah problu kablo COM'da olacaktı, A ile ölçerken solda, mA ile ölçerken ise sağdaki boş slotta olacaktı. Dönen komütatörün oklu seçim yeri A veya mA kademeleri yerindeki A, mA'yı gösteren şekliyle olacaktı. Siz de aynen böyle ölçtüğünüz için 200 mA'lik ölçüm sonucunda bence herhangi bir anormallik yoktur.

Tam güneşli bir havada 10 watt.'lık panelle kaç mA ölçülecektir, acaba 600 mA mi, yoksa çok daha azı mı ölçülecektir? Eğer çok daha azı ölçülürse panel iç bağlantılarında bir iç sıkıntıyı (10 watt'lık için) düşünmeniz gerekebilir. Bu ölçümü yalnızca panelden yani onun direk çıkışından ölçüm yaparak reg. çıkışından sonra özel ve başka bir ölçüm yapmadıysanız söylediklerim geçerlidir, çünkü reg.'den sonra da az olsa bile ek mA kaybı mutlaka olacaktır. Kolay gelsin.

Bulutlu havalarda; hem amper hem volt daha az üretilir. Voltun az üretilmesiyle hem volt *amper =güç çıkışında azalma, hem de ohm kanununa göre I=V/R'ye göre, örneğin 19/R= 600 mA ve 12/R=200 mA gibi çifte bir azalma gerçekleşebilmiş olur. Yani sadece volt tarafındaki bu güç çarpımında değil, devreden geçen mA de de I=V/R'ye göre olumsuz bir azalma olur. 200 mA 'lik düşük değeri sanırım bu yüzden olsa gerektir. Kolay gelsin.

Sn binbaşı oncelikle sorunum butun bu ugraslarim kurdugum sistemden yeterince verim alamamam bende amper watt hesabi yapip ona gore aku sectim ama yeterli gelmiyor simdi ya benim panelim 10watt degil yada panel iyi sarj cihazi buyuk akim regulye etmek icin cok kayip yasatiyor. Bu yuzden olcum yapmaya basladim.ayriyeten 20 wattlik monokristal bir panel siparis verdim onu paralel olarak sisteme dahil edecegim

Simdi bendeki mevcut panelin degerleri soyle parca alip kendim birlestirdim saticinin verdigi degerler soyleydi ;
Polikristal
6 adet 12v1.5 watlik gunes pili ve
3tane 6v 120ma (seri bagli)gunes pili18v120ma
3tane 6v " " " gunes pili=18v120ma
Sonra 8inide paralel bagladim.
Toplam kabaca sarj 12watt a yakin etmesi lazim
Akum 7mah 5 saat tam gunes goren gunde 12.1v den 12.5v ye ancak cikardi ve ertesigun sabaha kadar yine 12.2 v ye dustu
Gel cik isin icinden cikabilirsen :)
20180122_193620.jpg

Merhaba. Yani hücre başına 120 mA değerdeymiş demek ki bunların tümü. Ben paneli de hazır olarak satın aldığınızı sanıyordum sn. sezginfr, güneş paneli montajında bazen istenmeyen sonuçlar (Seri/paralel/karışık) bağlantılarda çok dikkat edilmezse eğer bu bağlantı şekillerinde, buradaki seri/karışık/paralel bağlantılardaki elektrik akımı kurallarıyla, vb. bazı bağlantı şekillerinde üretilen çıkış akımında bazı farklılıklar ortaya çıkabiliyor. İç bağlantı şekillerini yeniden gözden geçirmenizde (Projelendirmenizde veya yeniden hücre bazında kontrol etmenizde) yarar vardır bence, ben bunu yine sn. Serkan_48'e devretmek istiyorum, çünkü onun bu türden güneş hücresinden panel yapılmasıyla ilgili montaj deneyimleri vardı, çünkü bir ara bu hücreleri buradan (Forumdan) satışa bile vermişti, çok yanlış da hatırlamıyorsam.

Bu işler birazcık da sabır işidir, paneli de keşke satın alsaydınız ve burada hiç takılmasaydınız diyeceğim ama, diyemiyorum, çünkü öğlen vakti, tam güneşte bu testi yapılarak panel tam olarak geçememiştir henüz, dilerim ki kısa sürede bir olumlu sonuç alıp bu ödevi başarıyla bitirip halledersiniz diyelim.

Düşük mA üretimi bir iç sıkıntı olasılığıyla olabilir demiştim, bunu ihtimal olarak size olan son yazımda aklıma gelerek zaten belirtmiştiim, paneli hazır satın aldığınızı aslında tam zannederek. Kolay gelsin. Başarılar.

Screenshot_20180311-201119.png
Arkadaslar paneller genel olarak monokristalin polikristalin ve esnek gunes paneli olarak ayriliyorlar
Benim 10w lik birlestirdigim panel polikristalin ozelligi iyi verim alabilmek icin dik olarak gunesi gormesi lazim az bulutlanmada bile cok fazla guc kaybi oluyor
Ikinci panelim bugun geldi hazir monokristalin 20w bugun test ettim tam kapali yagmurlu ve gunes agaclarin arkasinda olmasina ragmen yinede 18v 100ma uretmeyi başarıyor
20180311_135249.jpg

Panelle sarj reguletoru arasinda 150ma uretiliyor
20180311_140114.jpg

Sarj regulatoruyle aku arasindaki olcumum 125ma yaklasik olarak 25ma kayip ve sarj reguletiru 14.4v ye ayarli 3.7 volt kaybi oluyor bence sizlerle paylasmak istedim

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri