Güneş Paneli Akü Şarj Hesaplama

Merhaba, sn. sezginfr; sizin kendi montajınız solar panelle bulutta 200 mA'i aldınız tahminen 10 watt.lık panelle. Bu panel 20 watt.lık monokristalin tiptedir, bununla 150 mA'i bulutlu havada almış oldunuz. Panel çıkışı bulutlu havada monokristalinde eğer açı nedeniyle az hassasiyetli olup akım çok fazla düşmüyorsa biraz daha yüksek olan mA değerlerini mantıken almanız gerekmez miydi? Size bu konuyla ilgili bazı sorularım olacak;

1- Schottky diyotu hiç kullandınız mı, panel - şarj reg. veya şarj reg.- akü arasında? Bu diyodu hiç kullanmadan mı alınan tüm bu değerleri okudunuz, ben bu noktayı tam olarak anlayamadım veya bu diyodu hangi bölgeler arasında kullandınız, bunu daha net olarak söyleyebilirmisiniz bizlere?

2- Satın aldığınız 20 watt.'lık solar panelin max. volt, max. amper, kısa devre akımı, vb. yazılı, sabit teknik değerleri var mıdır? Çünkü 20 watt.'lık panelin monokristal veya polikristal çok farketmemesi lazım bence, max. amperi 1.19 A' ya tam olarak (Polikristalin olanda) karşılık geliyor, güneşin dik ve öğle vakti max. olarak gelmesiyle. 150 mA değeri bana oldukça düşük gibi geldi, güneş biraz ağaçların arkasında kalsa bile. Yazılı olan bu teknik değerleri varsa inceleyip bu ölçümde hızlı diyotu kullanmadıysanız eğer bunu da ekleyerek bence tekrarlayın.

Önemli not: Solar panel > schootky diyot arasında, diyodun amper değeri panelin çıkış anma amper değerinden daha düşük olursa veya 2-3 katı kadar fazlası olmazsa fazla ısınmayla daha çok kayıp olur. Solar reg. içine hızlı diyotla giriş ve reg. 'ün aküden önceki çıkışında da mutlaka az da olsa kayıplar olur, ayni voltaj regülatörlerinde oluşan iç kayıplarda olduğu gibidir. Giren bu daha yüksek (18-22 volt gibi) voltajın örneğin 14.4 volt dc. ye olan regülesi sırasında oluşan normal kayıplarıdır. Kolay gelsin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Oncelikle kusura bakmayin ben size detayli anlatamadim eski panel(10₩) az gunesli havada (cok ince bulut vardi kismen gunesli )havada 200 ma vermisti
Yeni panel 20₩ monokristalin yagmurlu tam kapali bulutlu havada ve onunde agaclar vardi montaji yapilmadi o yuzden resminide ekliyeyim size
20180311_134054.jpg

Tavsiye ettiginiz diyotu panel ile regulator arasina taktim ters akimi engelliyor olcum yaptim .
Reguletor ile aku arasina olmuyor cunku regulatorun calismasi icin akuden akim almasi lazim diyot bunu engelliyor oraya olmayacagini zaten tahmin etmistim
Panelin teknik bilgileri dediginiz gibi degerler watt degerinden oldugu icin mono ve poli paneller aynidir ama buyuk fark mono panel bulutlu havalarda daha iyi calisiyor
Ayni anda olcum yaptim 20watt 150 ma uretirken 10watt ayni hava kosulunda 50ma uretiyor
20180310_150606.jpg

Estafurullah, sn. sezginfr; aslında ben bu montajı tam olarak yaptığınızı ve bu değeri o şekilde aldığınızı zannetmiştim, kesin hükümlü olarak yorumlayıp yazmış oldum, siz de bu konuda kusura bakmayın.

Ip max=1.1 A yazıyor üzerindeki bu etiketinde, diğer 20 watt.lık olan tüm emsalleri (Ip max=1.19 A) gibi. Montajı tam olarak yaptığınızda amper çıkışı konusunda çok olumlu bir neticeyi almanız dileğimle. Kolay gelsin.

150 ma çok düşük 20 w panel için bi yanlışlık olmasın

Hava cok bulutluydu o yuzden bukadar dusuk diye dusunuyorum

selam cok deyerli arkadaşlarım ben bır adet elektrikli bisiklet almışdım onu şarjı uzunyolda kalmışdım şarjım bitdi bende ona güneş paneli yapdım resmını veya vidoyu ekleyebilirmiyim sizce nasıl olmuşdur ve panel biri 120 vat lık diyeri ise 100 vat lık dır ben bunları normal bagladım suanki üretimi 12.6 wat yazıyor bunun verimini yukseltebilirmiyim biriklet 60 amperlik şajla doluyor bunun için bir şarj cıhazı yapa bilirmiyim yardımınızı beklerim

burda eklidir ahaberde cıkdı bu

Moderatör tarafında düzenlendi:
slm bende 2 adet baglı bırı 100 vat diyeri 120 vat lık solar panel var şarj kontrol cihazında ise 13.00 gösteri yor kac saat doldurur 80 amperlik aku yu

Ben elektronik öğretmeniyim.Gençleri doğal enerji kaynağı kullanımına ve arduino programlama diline teşvik etmek için gözle görülür deneyler yaparak onları özendirmek istiyorum. Yapmak istediğim deneydeki tüm elemanların çektiği max güç toplamı 231w ve tüm sistem 12v dc gerilim üzerine kurulu. Sistemde 2 adet soğutucu fan, 1 adet dc motorlu 60w vantilatör ve 1 adet 22w gücünde dc su pompası, yine 2 adet 12v 6A ara elemanlar bulunmakta. Diğer elemanlarla birlikte toplam 235w a yakın güç çekiyor. Bunlar üzerine bir kaç soru kafamı kurcalıyor. Vantilatör fan ve su motorunda kalkış akımı çok sıkıntı yaratır mı ? Ayrıca sistem 12v olduğu ve harcadığı güç miktarı 235w olduğu için 18V 16A lik bir güneş paneli tasarlamak zorunda olduğumu düşündüm fakat bunun aküye zarar verme ihtimali var mıdır ? var ise bunun yerine ne yapabilirim. Ayrıca yapacağım sistem sadece yaz aylarında adanada gün içi daima çalışacak şekilde tasarlamak istiyorsam yine aküye bir zararı olur mu?

Son olarak ben akü ve sarj regülatörünü sadece gündüzde kullanılacak offgrid tamamen dc bir devre olduğu için ve maliyeti düşürmek için kullanmak istemezsem 18v 16A çekebileceğim bu paneli 12v 6A ile çalışan dc bir elemanı direkt bağladığımda elemanı yakarım diye düşünüyorum. Yoksa devre elemanı kendine gerektiği kadarını mı harcar. Fazlaca araştırma yapınca aklım durdu. Güneş panellerini hala inceliyorum ama böyle bir ayrıntı göremedim. Büyük ihtimalle yakmış olurum diye düşünüyorum.Bu durumu önlemek için her elemanın pozitif kısmına çekebileceği max akımı engellemeden bir direnç koymam yeterli olur sanırım bunun dışında bir fikriniz var mıdır acaba ?

Sizde ricam yukarıdaki akülü ve aküsüz ihtimalleri de dahil ederek sorunlarıma çözüm yolu üretebilirseniz çok memnun olurum.

selam cok deyerli arkadaşlarım ben bır adet elektrikli bisiklet almışdım onu şarjı uzunyolda kalmışdım şarjım bitdi bende ona güneş paneli yapdım resmını veya vidoyu ekleyebilirmiyim sizce nasıl olmuşdur ve panel biri 120 vat lık diyeri ise 100 vat lık dır ben bunları normal bagladım suanki üretimi 12.6 wat yazıyor bunun verimini yukseltebilirmiyim biriklet 60 amperlik şajla doluyor bunun için bir şarj cıhazı yapa bilirmiyim yardımınızı beklerim

burda eklidir ahaberde cıkdı bu

cok guzel dusunmussun yalniz arkadaki panelden yuksek verim alamiyorsun sanirim gunese acisindan dolayi ve yine o panel hareket halindeyken yuksek hava surtunmesine neden oldugu icin motorun fazla elektrik harcamasina neden olur diye dusunuyorum
Akunuz 12v 60amper aku 720 watt yapar
Toplam panel gucunuz 220 watt yani normalde 220w×3.3saat =726w (3 saat 15dkda)
Gunesi tam gorse panel 3saat15 dakikada akunuz full olmasi lazim tabi hesapta boyle :)
Ilk once sarj kontrol cihazi cok onemli mumkunse mttp tipi cihazi oneririm ben kendi sistemime kullandim cok fark ediyor .
Normalde gunes paneli sistemlerinde jel aku tercih edilir ama elektrikli bisiklette ne kadar verim alinir bisey diyemem vede maliyeti cok yuksek

Ben elektronik öğretmeniyim.Gençleri doğal enerji kaynağı kullanımına ve arduino programlama diline teşvik etmek için gözle görülür deneyler yaparak onları özendirmek istiyorum. Yapmak istediğim deneydeki tüm elemanların çektiği max güç toplamı 231w ve tüm sistem 12v dc gerilim üzerine kurulu. Sistemde 2 adet soğutucu fan, 1 adet dc motorlu 60w vantilatör ve 1 adet 22w gücünde dc su pompası, yine 2 adet 12v 6A ara elemanlar bulunmakta. Diğer elemanlarla birlikte toplam 235w a yakın güç çekiyor. Bunlar üzerine bir kaç soru kafamı kurcalıyor. Vantilatör fan ve su motorunda kalkış akımı çok sıkıntı yaratır mı ? Ayrıca sistem 12v olduğu ve harcadığı güç miktarı 235w olduğu için 18V 16A lik bir güneş paneli tasarlamak zorunda olduğumu düşündüm fakat bunun aküye zarar verme ihtimali var mıdır ? var ise bunun yerine ne yapabilirim. Ayrıca yapacağım sistem sadece yaz aylarında adanada gün içi daima çalışacak şekilde tasarlamak istiyorsam yine aküye bir zararı olur mu?

Son olarak ben akü ve sarj regülatörünü sadece gündüzde kullanılacak offgrid tamamen dc bir devre olduğu için ve maliyeti düşürmek için kullanmak istemezsem 18v 16A çekebileceğim bu paneli 12v 6A ile çalışan dc bir elemanı direkt bağladığımda elemanı yakarım diye düşünüyorum. Yoksa devre elemanı kendine gerektiği kadarını mı harcar. Fazlaca araştırma yapınca aklım durdu. Güneş panellerini hala inceliyorum ama böyle bir ayrıntı göremedim. Büyük ihtimalle yakmış olurum diye düşünüyorum.Bu durumu önlemek için her elemanın pozitif kısmına çekebileceği max akımı engellemeden bir direnç koymam yeterli olur sanırım bunun dışında bir fikriniz var mıdır acaba ?

Sizde ricam yukarıdaki akülü ve aküsüz ihtimalleri de dahil ederek sorunlarıma çözüm yolu üretebilirseniz çok memnun olurum.

Merhaba.
1- Solar panel/uygun jel akü seçiminde, panelin tam güneşlenmede verebileceği max. çıkış amperi baz alınarak, akü amper. saat kapasitesi (Panel max. çıkış akımının 10 kat fazlası seçilecek akü amper * saat kapasitesi olarak) buna göre seçilir. Örneğin tek veya birden fazla panelin verdiği max. akım (amper) değeri 16 amperse akü en az 10 * 16 = 160 amper.saat civarında veya daha fazlası olan amper.saat değerlerinde seçilebilir.

2- Tüm cihazların DC elektrik sistemli olarak çalışması düşünüldüğü için off-grid istemdeki DC>AC invertere hiç gerek kalmayacaktır. Ancak sistemdeki cihazların düzenli DC alabilmesi için akülü ve klasik solar sistemli DC elektrik sitemli olanını kanımca düşünmelisiniz. Bu sistemde akülerde harcanan güçten her zaman daha fazlası depolanıp (Solar sistemdeki bir seçime göre) her zaman hazırda bekleyeceğinden, 12 volt DC elektrik sistemindeki DC elektrik motorlarının ilk kalkış (Demeraj) akımları panel gücü (Solar elektrik kapasitesi) demeraj akımlarıyla tam hesaplanmadan çok ucu ucuna veya daha düşük seçildiğinde bile ilk kalkış (Demeraj akımları) en kritik anlarda direk akülerden alınıp kolayca karşılanmış olur.

3- Şebekeden bağımsız off grid solar sistemlerde; elektrik şebekesinden bağımsız olarak fotovoltaik (PV) panellerde üretilen elektrik, şarj kontrol cihazlarında düzenlenerek akülerde depolanır. Akülerde depolanan DC (Doğru Akım) enerjisi inverterler ile AC (Alternatif Akım) haline getirilerek kullanımımıza sunulur. Off-grid sistemler 4 temel elemandan oluşur. Bunlar; Güneş paneli, şarj kontrol cihazı, batarya ve inverterlerdir.
http://muhendistan.com/sebekeden-bagimsiz-solar-sistem-tasarimi/

4- Panel çıkışı olan 19-22 volt DC’yi direk olarak alarak regülatörsüz, aküsüz olarak örneğin 12 volt 6 amperlik bir elemana direk olarak bağlamanız zaten söz konusu değildir. Çünkü gün içinde güneş ışığı kazanımına göre volt * amper = güç çıkışı çok fazla değişeceğinden dolayı örneğin bu eleman panelden alınan direk DC çıkışıyla çok sağlıklı çalışamaz, arada panelden sonra schootky diyottan, regülatörden sonra akü grupları bulunduğunda ve bu güç akülerde tam olarak depolandığında 12 volt DC civarlarında bu voltla direk çalışacak olan tüm elemanlar daha sağlıklı olarak çalışabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri