Güçlü çizgi izleyen devresi Yardım

Merhaba istediğim devre 12v silecek motoru çalıştırabilecek gibi çizgi izleyen robot devresi . diğer çizgi izleyen devrelerden farkı sadece motor gücü yüksek olacak. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Paylaşmış olduğum devre şemasında hata var mıdır. Yaptım ama bir türlü çalıştıramadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• cizgi-izleyen-robot-devre-semasi-basit-devreler.png
    cizgi-izleyen-robot-devre-semasi-basit-devreler.png
    3.8 KB · Görüntüleme: 15
Çizgi izleyen devresini mikro denetleyici kullanmadan mı yapmanız gerekiyor.

Eğer öyle ise burada bir tasarım örneği var.

O paylaştığınız kısım devrenin tamamı değil.

line-following-robot-sensor-Circuit+Daigram.gif

CNY70 bir tane kızıl ötesi LED ve ışıl geçirgeçten ("transistör") oluşuyor. LED yol üzerine kızıl ötesi ışık gönderiyor ve ışıl geçirgeç bir alıcı gibi çalışıyor.

Siyah zemin ışığı daha az yansıtır, beyaz zemin ise daha fazla yansıtır. Bu da şu anlama geliyor. Beyaz zemin üzerinde daha fazla yansıma olacağı için ışıl geçirgeç üzerinden daha fazla akım geçecek.

Bir yansıma olduğunda R2 üzerinden bir akım akar. Bu T1'i iletime geçirir. T1'in iletime geçmesi de T2'yi tetikler. Böylece kırmızı ışık yanar.

Bu devre kurulduğu zaman ilk ayarlarının yapılması gerekiyor. P1 orta aralığında iken robotu beyaz zeminin üzerine yerleştiriyoruz. Yavaşça P1'i döndürerek D1'i yaktığımızdan emin oluyoruz. Daha sonra harici ışık kaynaklarından etkilenerek hatalı şekilde ışığı yakmayana kadar ince ayar yapıyoruz. Ayrıca siyah zemin üzerinde D1'in yanmadığından emin olmalıyız.

İstenen ince ayar sağlanana kadar bu işlemi tekrarlamak gerekiyor.

Paylaştığınız devre anladığım kadarıyla buradan alınmış.

https://www.tecnosalva.com/robot-seguidor-de-lineas/

Tam devre şeması şu şekilde. Ama çalışır mı çalışmaz mı denemek lazım.

cizgizleyen.png

cizgiizleyen_siyahbeyaz.png

Teşekür ederim. Paylaşmış olduğunuz devrenin baskı şeması varmı?

Aslında bu sizin ilk paylaştığınız devrenin tamamı. Yukarıdaki İspanyolca sayfadan alınmış sanırım.

Evet tamamı şu şekilde :

EkoBrouk1_brd.png

EkoBrouk1_osz.png

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri