Güç testi hakkında

m-usta-fa

Usta Üye
iyi günler ;

Fişlerin üzerinde akım değeri yazıyor.Örneğin max 10 amper diyor ya da max 2200 watt diyor. Bu fiş, priz, şalter gibi şeylerin, gerçekten bu güce dayanıp dayanmadığını test etmek için, üzerinde yazan max akımı geçirmek yeterli midir? Yoksa güç olarak mı çekmeliyim. Yani, geçecek olan 10 amperi, düşük bir voltta geçirmem yeterli midir? Yoksa illaki, 220 volt 10 amper mi uygulamalıyım? Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

bence gücü geçirmeniz gerekir. çünkü şöyle düşünürsek. borunun içinden su akıyor ve bu suyun miktarı akımı verirse suyun hızıda gerilimi. sadece suyu daha fazla akıtmaya açlışırsanız boruya zarar veremezsiniz ama o fazla suyu bir de basınçlı verirseniz boru patlayabilir. gibi bir örnek verebiliriz. 10 A i 10 voltluk bir kaynakla vermekle 220 voltluk bir kaynakla vermek arasında fark olacağını düşünüyorum

bence gücü geçirmeniz gerekir. çünkü şöyle düşünürsek. borunun içinden su akıyor ve bu suyun miktarı akımı verirse suyun hızıda gerilimi. sadece suyu daha fazla akıtmaya açlışırsanız boruya zarar veremezsiniz ama o fazla suyu bir de basınçlı verirseniz boru patlayabilir. gibi bir örnek verebiliriz. 10 A i 10 voltluk bir kaynakla vermekle 220 voltluk bir kaynakla vermek arasında fark olacağını düşünüyorum

Yorumunuz için teşekkür ederim. 10 A i 10 voltluk bir kaynakla vermekle 220 voltluk bir kaynakla vermek arasındaki fark,güçlerinin farklı olması.

ögrenmek istedigin sadece bir fiş mi yoksa genel olarak mı soruyorsun yardımcı olmak isterim

220 V - 10A'lık bir fişte ya da prizde güç değerini dikkate almalısınız. Verdiğiniz örnek max 2,2 Kw güç çeker.Gerelim değerini düşürürseniz max akım artar. Bir ters orantı vardır. Güç sabittir.

Sayın m-usta-fa,

Fiş, şalter, priz gibi malzemelerin ısıl dayanımını belirleyen şey akım değeridir, güç değildir. Çünkü bu malzemeler üzerinde, geçen akımın karesi ve direnç çarpımı değeri kadar güç harcanır ve bu güç de ısıya dönüşür. Çok ısınma durumunda deformasyon ve erime olabilir. Oluşacak olan zarar bununla ilgilidir. (eğer gerilim yüksekliği yüzünden izolasyon delinmesi olmadığını varsayarsak ki aşağıda bahsedeceğim) Sizin verdiğiniz sayısal örneği ele alırsak:

Gerilimin düştüğünü farz edelim. 220V olması gereken Şebeke gerilimi 150V'a düşse de siz hala bu malzemelerden 10A akımı akıtabilirsiniz, bir problem olmaz. Malzeme üzerindeki güç kaybı yine aynı W değerini verecektir. Ancak tabi ki çektiğiniz güç 1500W'a düşecektir. Dolayısıyla bu malzemelerin dayanım testini yaparken düşük gerilim kullanabilirsiniz. Önemli olan çekilen akım miktarıdır.

Bir de şöyle bir durumu ele alalım: İçinde doğrultucu/sürücü bulunan bir yük 2200W gücünde ise ve şebeke gerilimi düşerse cihaz aynı güçte çalışabilmek için girişten çektiği akımı arttıracaktır. Basit rezistif yükler için bu geçerli değildir örneğin. Fakat bu tarz yükler de vardır. Bu şu anlama gelir: Gerilim düştüğü zaman o cihazın ve cihazın kablosunun, fişinin ve bağlı olduğu prizinin ısınma miktarı artacaktır. Bu da zaten başta söylediğim gibi ısınma miktarının güçle değil de akımla (aslında akımın karesi ile) doğru orantılı olduğunu gösterir.

Bir başka soru ise gerilimin artması durumunda ne olacağıdır. Eğer gerilim olarak örneğin 400-500V kullanırsanız bu sefer izolasyon açısından problemler, ısınma ve izolasyon delinmesi gibi durumlar oluşabilir. Bunu da dikkate almak lazım.

İyi çalışmalar dilerim.

ögrenmek istedigin sadece bir fiş mi yoksa genel olarak mı soruyorsun yardımcı olmak isterim

Bir priz için soruyorum. Priz testlerini hep, küçük gerilimle yapıyorum. Bir prizi test etmek için, 25 amper çekecek bir alıcı bağlamak yerine, kısadevre yapılmış bir fiş takıyorum ve, trafo ile, düşük gerilim veriyorum. Trafo primerine de 220 voltu, ayarlı bir güç kaynağı ile veriyorum ve istediğim akımın prizden geçmesini sağlıyorum.
Sonradan da aklıma takıldı, acaba ısınma güç ile mi alakalıdır, akım ile mi diye? Bu konuda sizlerin görüşlerini almak istedim.
Cevap yazan ve ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

220 V - 10A'lık bir fişte ya da prizde güç değerini dikkate almalısınız. Verdiğiniz örnek max 2,2 Kw güç çeker.Gerelim değerini düşürürseniz max akım artar. Bir ters orantı vardır. Güç sabittir.

hocam bu durumda gücün sabitliğinden bahsetmek pek mümkün değil.Çünkü ben, 25 amperlik bir prizi test edeceksem, Bu 25 amperi, 2 voltta da geçirebilirim, 220 voltta da. 2 voltta geçirirsem, 25 amperde fakat 50 watt yük altında test etmiş olurum. 220 voltta test edersem, yine 25 amperde fakat bu sefer 5500 watt güç altında test etmiş olurum. Gücüm sabit olmamış olur.Aynı yükü kullansaydım, belki dediğiniz doğru olabilirdi ama, iki farklı gerilimdeki test için, iki farklı yük kullanmalıyım. Çünkü akımı 25 de sabit tutmalıyım. Hem gerilim, hem de direnç değiştiğinden, gücün sabit olması durumu, sözkonusu değildir.

Sn. m-usta-fa;

Kullanmış olduğunuz priz ve fişlerin üzerinde yazan değerler maksimum taşıyabilecek oldukları akımlardır. Zaten OHM kanununa göre de hesap edersek ürünlerin üzerindeki akım değerinde akım geçirdiğinizde, akımın karesi ile kullanılan iletken maddenin direnci ile doğru orantılıdır.

Bu konuda hemfikirz hocam. Katsayısının sabit olduğunu söylemeye çalıştım. Maksimum dayanıklığın güç ile test edildiğini vurguluyorum tekrar. Yalnız yalıtkanln kırılma noktasını da hesaplamak gerek.

kendi açımdan bişeyler sölemek isterim
piyasada kullandıgım bir cok priz ve fişler genel olarak trifaze kullanıyorum ve genelde prizler nominal degerlerinin % 15-20 arasında üste cıkmasına dayanıyor tabiki buna en büyük etken priz yada fişin takılı oldugu yere saglam ve bire bir girmiş olması önemli , gevsek olan bir priz yada fiş farketmez nominal akımına bile fazla dayanamadan ark yapıp sorunlara sebep oluyor

öncelikle siz akıma göre test yapıyorsanız 220v veya 380v ki bu fark etmez çünkü trifaze bir fiş veya prizde faz notr arası 220 oldugu için degişen sadece akım olucaktır, trifaze sistem ile monofaze sistem arasında bana göre yalıtım sözkonusu da önemli ve birde anlık voltaj yükselmelerinde ve de yıldırım düşmelerinde en az 1kv a yalıtkanlıgı hem dıstan içe hem içten dısa saglamlıgı cok önemlidir anladıgım kadarıyla sen fiş ve priz üretimi yapan biryerde çalısıyorsun yada bunları cok kullanıyorsun umarım faydalı bişeyler söylüyebilmişimdir

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri